„Fico kalkuluje s krátkou pamäťou ľudí a celkom mu to vychádza,“ hovorí bývalý minister práce Kaník (ROZHOVOR)

  • Hosťom relácie je exminister práce Ľudovít Kaník. Zo súčasného politického stavu nie je nadšený
  • Politika nemá byť zábavná šou, ide o vecné riešenia. Hovorí, že najlepšia investícia je 2. pilier
Kaník thumb no text
  • Hosťom relácie je exminister práce Ľudovít Kaník. Zo súčasného politického stavu nie je nadšený
  • Politika nemá byť zábavná šou, ide o vecné riešenia. Hovorí, že najlepšia investícia je 2. pilier

Politiku sledujem stále. Z pohľadu pozorovateľa. Neteší ma súčasný stav politiky, to musím povedať otvorene. Všetci sme mali veľké nádeje a očakávania, keď vznikala táto vláda. Ale zatiaľ veľa dôvodov na radosť nie je,“ hovorí hneď zo začiatku rozhovoru v Diskusnom klube bývalý poslanec NR SR Ľudovít Kaník.

V politike už momentálne nie je, v Bratislave má realitnú kanceláriu a v Banskej Štiavnici sa venuje turistickému biznisu. V druhej drzurindovej vláde bol ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, pozíciu v dnešnej vláde zastáva Milan Krajniak.

Na súčasnej vláde kritizuje najmä množstvo konfliktov, ktoré označuje za zbytočné a hlúpe. Na druhej strane nevidí takmer žiadne skutočné činy a reformy, ktoré by krajinu posúvali vpred a ktoré, ako sám hovorí, potrebujeme.

Hádali sa aj oni, no myslí si, že boli výrazne lepší

Kaník figuroval v druhej dzurindovej vláde, ktorá sa rozpadla. Veľkým faktorom boli práve hádky a konflikty, no bývalý minister práce si nemyslí, že by sa ich vláda mala porovnávať s tou súčasnou. Myslí si, že boli výrazne lepší.

Konflikty vníma ako prirodzenú súčasť politiky, no ide podľa neho aj o štýl a spôsob konfliktu: „Či to je konflikt o nejaké riešenie, kde sa vecnými argumentami hľadajú tie najlepšie riešenia.“ Má pocit, že takéto niečo sa zo súčasnej vlády vytratilo. Nevidí vecný obsah, len osobné útoky poslancov na svojich kolegov.  

Kaník
zdroj: TASR/Michal Svítok

Keby mal Dzurinda ministra financií Matoviča, zrejme by ho vymenil, smeje sa Kaník: „Nie je typické, aby mala krajina ministra financií, ktorý sa s financiami nikdy nespájal a nikdy sa nimi nezaoberal.“

Robert Fico opäť kalkuluje

O rozpad vlády, ktorej bol Kaník súčasťou, sa výrazne pričinil aj Robert Fico, podľa Kaníkových slov je opäť veľmi aktívny. „Kalkuluje s krátkou pamäťou ľudí a celkom mu to vychádza. Ľudia zabúdajú a stále sa nájde veľká skupina takých, ktorí v politike hľadajú skôr teátro, alebo nejaké cirkusové predstavenie. Šou, ktorú Fico rád poskytuje,“ podotýka však, že Fico nie je jediný, ktorý si z politiky robí v súčasnosti divadlo.

Fico bol vždy expert na to, že keď nevedel poraziť protivníka vecnými argumentami, tak vytiahol podpásové osočovanie, alebo osobné nálepky,“ hovorí Kaník. Tvrdí, že vtedy to bolo na politickej scéne niečo nové.

Ľuďom sa to páčilo, väčšinou bola reakcia všetkých „Ale mu dal,“ pretože sa im to zdalo zábavné. Exposlanec tvrdí, že momentálne má v parlamente skoro každý nejakú nálepku. Politika však nemá byť zábavný program, príde mu to znechucujúce.

Kaník
zdroj: FOTO TASR/Michal Svítok

Pri pravicových politikoch často prevyšujú egá

Ľavicovým politikom sa vždy páči, keď sú občania závislí od štátu, od úradníkov, od ich moci. Keď oni rozhodujú, komu dajú a komu nedajú. Od toho neskôr, samozrejme, očakávajú vďačnosť vo voľbách. Kupujú si tak voličov,“ tvrdí Kaník:

My, stredo-praví politici, posúvame ľuďom väčšiu slobodu. Dávame im slobodu voľby, majetok. Aby nikto nebol chudobní a každý mohol svojimi schopnosťami dosiahnuť čo najlepšie postavenie.“

Pravicoví politici sa však hádajú omnoho častejšie, než ľavicoví: „V slovenskom pravicovom spektre je veľa individualít, egá častokrát prevyšujú potrebu spoločného postoja a tímovej práce. Čo je škoda,“ nevie si vysvetliť, čím to je.

Tvrdí, že do politiky sa čím ďalej tým častejšie dostávajú ľudia, ktorí za tým vidia iba šou, čo tvorí mnoho zbytočných konfliktov, ktoré v politike byť nemajú. V skutočnosti ide podľa jeho slov o tvrdú, každodennú prácu na vecných riešeniach.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK