Fico v Moskve, Európa v Kyjeve: 9. máj namiesto mieru ukazuje, kto na akej strane stojí (KOMENTÁR)

  • Boj o symbol, akým je 9. máj, môže byť aj symbolom o hodnoty
  • Kapitán Danko má konkurenciu, Fico smeruje rovno do Putinovej náruče
Fico a Putin
  • Boj o symbol, akým je 9. máj, môže byť aj symbolom o hodnoty
  • Kapitán Danko má konkurenciu, Fico smeruje rovno do Putinovej náruče

Politika je aj o symboloch a symbolických gestách, pretože majú silu vyjadriť zložité myšlienky jednoduchým spôsobom, ktorý sa dotýka emócií ľudí. Pozrime sa na 9. máj. Pre Rusko je Dňom víťazstva nad nacistickým Nemeckom, pre zvyšok Európy je dňom oslavujúcim mier a jednotu v Európe.

Deviaty máj sa nám od nástupu Donalda Trumpa do úradu nenápadne podsúva do podvedomia. Prečo? Skloňuje sa, ako možný deň, na ktorý budú Spojené štáty tlačiť, aby Rusi podpísali dohodu o prímerí na Ukrajine. 

Naposledy sa toho chopil estónsky minister obrany. Argumentoval to tým, že pre Kremeľ majú dátumy veľký význam. „Spomeňte si na 24. február (deň, keď Rusko odštartovalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu). 23. február je dňom ruskej armády.“

Viac než len spomienka

Pre Rusov je 9. máj viac než len spomienka na koniec vojny – je to symbol národnej obety, hrdinstva, víťazstva a jednoty. Sovietsky zväz utrpel obrovské straty a víťazstvo nad nacistickým Nemeckom je vnímané ako dôkaz odvahy a odolnosti národa. Po celom Rusku sa konajú oslavy. Hlavné,  spojené s okázalou vojenskou prehliadkou sú na Červenom námestie v Moskve.

Práve tam, rok pred inváziou na Ukrajine, Putin síce básnil, že vojaci na Ukrajine bojujú za to isté, za čo bojovali ich otcovia a starí otcovia, na druhej strane porovnal ukrajinskú vládu s nacistickým Nemeckom, čím vytvoril paralelu medzi druhou svetovou vojnou a súčasným konfliktom.

O rok neskôr, v čase, keď už bola ruská invázia na Ukrajinu v plnom prúde, obvinil Západ z vyvolávania konfliktov a tvrdil, že Rusko čelí „skutočnej vojne“ zo strany západných elít. Na oslavách 2023, ktoré sa preslávili svojou skromnosťou, zas obvinil západné krajiny z prekrúcania histórie a snahy vymazať spomienku na sovietske víťazstvo v druhej svetovej vojne.

Rusko si pripomína porážku nacizmu 9. mája, teda o deň neskôr než väčšina európskych krajín. Zdôvodňuje to tým, že nemecká kapitulácia nadobudla platnosť až po polnoci moskovského času – v čase, keď sa v krajine už začínal nový deň. 

Boj o symbol – boj o hodnoty

Ruský prezident tento rok podľa ruských médií pozval lídrov Izraela, Číny, Brazílie, Slovenska a Srbska, aby sa k nemu pripojili v Moskve a oslávili tak 80. výročie Ruska od konca druhej svetovej vojny. Nepozval USA ani väčšinu členských krajín EÚ. 

Deviateho mája sa chopil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina sa snaží odpovedať vlastným symbolickým summitom v Kyjeve. Kyjev plánuje stretnutie, kam pozýva lídrov členských krajín Európskej únie.

Zúčastniť by sa mali francúzsky prezident Emmanuel Macron či Friedrich Merz, ktorého by medzitým mali zvoliť za nemeckého kancelára. 

Sybiha zástupcov EÚ vyzval, aby svojou účasťou „ukázali jednotu a odhodlanie zoči-voči najväčšej agresii v Európe od druhej svetovej vojny“. Do Kyjeva by mala pricestovať „koalícia ochotných“. Ktorá pozostáva nielen z európskych štátov, no USA nie sú jej súčasťou. 

Fico pochoval 17. november, no vďaka nemu si dnes lieta, kam chce

A ako sa rozhodol náš premiér Robert Fico? Ako jediný z lídrov EÚ sa pôjde do Moskvy. Vraj mu nikto nemôže rozkazovať, kam môže a nemôže cestovať. A má pravdu. Hoci Fico 17. november, ktorý mu to umožnil, pochoval a namiesto toho organizuje stranícke snemy (vidíš tú symboliku?), práve vďaka pádu komunistického režimu si môže cestovať, kam chce. 

Ficov výrok, že si 17. november nevšimol, lebo sa pre neho nič nezmenilo, je už evergreenom. „Čo by bolo, keby“, asi nemá význam rozoberať, ale vďaka 17. novembru sa stal Fico niekoľkokrát premiérom, pretože ľudia si ho mohli slobodne zvoliť. Bez revolúcie by sa z Roberta Fica pravdepodobne stal typický aparátnik KSČ – schopný, pragmatický, lojálny a kariérne úspešný predstaviteľ režimu. Jeho politické schopnosti a rétorika by sa pravdepodobne uplatnili aj v tejto štruktúre – len v inej ideologickej kulise. Ako je verejne známe, mal to dobre našliapnuté.

Nakoľko úprimné bolo vtedajšie zväzáctvo Fica, ktorý mal podľa svojich spolužiakov na každú príležitosť pripravený zoznam vecí, ktoré sa vyrábali v sovietskom zväze, vie len on sám. Nakoľko oportunistická je jeho návšteva Moskvy 9. mája, vie tiež len on sám. Jeho voličom sa to však rozhodne bude páčiť. Uvidíme, nakoľko sa Putinovi ohne a či predbehne kapitána Danka.

Zjednodušene povedané, Fico si vybral velebenie ruského hrdinstva nad oslavami mieru v Európe s najpravdepodobnejším cieľom potešiť svojho voliča.

Kapitulácia prezlečená za mier

Deviaty máj už pomaly klope na dvere. V hre je však väčšia vec než Fico na Červenom námestí – prímerie na vojnou zmietanej Ukrajine. Zatiaľ to vyzerá tak, že diplomatické snahy USA nevychádzajú najlepšie. Obzvlášť po tom, čo dve ruské rakety nabité kazetovými bombami zasiahli centrum mesta Sumy na Kvetnú nedeľu, keď Ukrajinci pred Veľkou nocou tradične chodia do kostola, pričom desiatky ľudí zahynulo.

Trumpov vyslanec Witkoff vraj Trumpovi poradil, že najrýchlejším spôsobom ukončenia vojny by bolo uznanie suverenity Ruska nad štyrmi čiastočne okupovanými oblasťami Ukrajiny. Ak by Rusko sa takýmto návrhom súhlasilo, v Kyjeve by tieto návrhy pôsobili ako kapitulácia v prestrojení – natretá na bielo, ale stále s rukami hore.

Komentár vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory celej redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Kyjiv Independent, Pravda, SME, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá