Robert Fico chce podať na vládu trestné oznámenie. Kollár mu za jeho slová drsne naložil

  • Robert Fico a Boris Kollár sú dnes hosťami v politickej relácii
  • Podľa Fica Slovensko nepotrebuje americké vrtuľníky
Robert Fico, Boris Kollár
TASR/Jaroslav Novák
  • Robert Fico a Boris Kollár sú dnes hosťami v politickej relácii
  • Podľa Fica Slovensko nepotrebuje americké vrtuľníky

Len pred pár dňami na Ukrajinu dorazili prvé slovenské bojové lietadlá MiG-29. Slovensko má na dôvažok dostať americké bojové vrtuľníky za takmer miliardu eur. Naša krajina však musí doplatiť tretinu z celkovej hodnoty. Na celú situáciu s MiG-mi má koalícia a opozícia značne rozdielny pohľad.

Fico: Čakám, kedy Naď ohlási ponorku, ktorá bude premávať medzi Gabčíkovom a Štúrovom

V politickej relácii Na telo sa v nedeľu stretli predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a líder opozičného Smeru SD, Robert Fico.

„Tieto vrtuľníky nikdy neboli plánované, USA sa zbavujú starej techniky. Nepotrebujeme ich,“ vyhlásil v relácii Na telo Fico.

 V televíznej diskusii povedal, že na vládu v pondelok podá kvôli tomu trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a sabotáž. Podľa Fica totiž vláda nemá dôveru v parlamente a tak nemá právo poslať lietadlá na Ukrajinu. Tento krok považuje za protiústavný.

„Čakám, kedy minister Naď ohlási nejakú ponorku, ktorá bude premávať medzi Gabčíkovom a Štúrovom,“ povedal líder Smeru. „Vy keď ste v opozícii, tak hovoríte v súlade s prokremeľskou propagandou, a keď vládnete, tak od USA nakupujete zbrojné systémy,“ kontroval mu Boris Kollár.

Predseda Smer-SD Robert Fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Strana Smer-SD sa prezidentskými voľbami ešte nezaoberala

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) sa zatiaľ nezaoberala témou prezidentských volieb, a teda nediskutovala ani o možných kandidátoch na post hlavy štátu. V diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní to včera uviedol poslanec a predseda zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry (Smer-SD), informuje SITA.

Strana Smer-SD by mala mať ambíciu postaviť vlastného kandidáta.

„Keby sa tak neudialo, tak budeme musieť hľadať aj niekoho mimo politickej strany,“ povedal predseda zahraničného výboru. Smer-SD v posledných prezidentských voľbách v roku 2019 ako kandidáta nominoval Maroša Šefčoviča, ktorý prehral boj o prezidentské kreslo so Zuzanou Čaputovou.

Kéry však v súčasnosti tvrdí, že zo Šefčoviča je v poslednom čase sklamaný.

„Akoby bol veľmi ovplyvnený prostredím Bruselu, v ktorom žije. Veľmi ma sklamalo jeho vyjadrenie, že je za dodávku zbraní pre Ukrajinu. Nie som ten, ktorý má hlavné slovo, ale keby to mám rozhodnúť, tak by som nechcel, aby bol kandidátom na prezidenta pán Šefčovič,“ uviedol poslanec.

Zároveň tvrdí, že ich hlavným a krátkodobým cieľom sú septembrové predčasné parlamentné voľby.

„Cieľom je urobiť taký výsledok, aby bez Smeru-SD bolo veľmi zložité zostaviť novú vládu. Boli by sme, samozrejme, radi, keby sme boli súčasťou nového vládneho zoskupenia,“ tvrdí Kéry.

Zároveň dodal, že z povolebnej spolupráce nikoho nevylučujú, výnimku však tvorí strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Smer má protifašistickú tradíciu, tvrdí Kéry

„Musia spĺňať tie najzásadnejšie kritériá – byť prosociálny, nespochybňovať členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii a v neposlednom rade je to aj silná protifašistická tradícia, ktorú máme ukotvenú v našej politickej strane,“ povedal poslanec.

Predseda zahraničného výboru v relácii ďalej uviedol, že Smeru-SD je programovo najbližšou strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD).

„Mrzí ma, že Hlas-SD sa ústami svojho predsedu (Peter Pellegrini, pozn. SITA ) veľmi tvrdo vymedzuje. Najskôr to bolo voči strane ako takej, neskôr to korigovali voči nášmu predsedovi (Robert Fico, pozn. SITA). Najväčšie prieniky v programe aj v hodnotovom ukotvení máme práve s politickou stranou Hlas-SD,“ myslí si Kéry.

Taktiež sa stotožňuje so slovami Roberta Fica, ktorý podľa poslanca tvrdí, že buď Hlas-SD vytvorí vládu so Smerom-SD, alebo sa Pellegriniho strana bude musieť vydať inou cestou a hľadať si spojencov z liberálnejšieho prostredia, v ktorom figuruje napríklad hnutie Progresívne Slovensko či strana Sloboda a Solidarita.

Zdroje: TV Markíza, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá