Ficov kontroverzný prejav si všíma svet. „Postavil sa na stranu Putina,“ reagujú ukrajinské médiá

  • Premiér ho zverejnil k druhému výročiu začiatku vojny na Ukrajine
  • Ukrajinské médiá ostro zareagovali
Robert Fico, Vladimir Putin
TASR/Jarolsav Novák, TASR/AP
  • Premiér ho zverejnil k druhému výročiu začiatku vojny na Ukrajine
  • Ukrajinské médiá ostro zareagovali

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v sobotu (24.2.) zverejnil prejav k druhému výročiu vypuknutia vojny na Ukrajine. Jeho slová si okamžite všimli aj zahraničné médiá, nevynímajúc tie ukrajinské.

Ukrajinské médiá o prejave premiéra: Fico sa postavil na stranu Putina

„Dovoľte mi, aby som pri 2. výročí vojny na Ukrajine povedal aj niečo iné ako povinnú reč, ktorú odo mňa očakávajú liberálne médiá, ale aj niektorí západní politici,“  vyhlásil vo videu Fico.

Premiér Robert Fico
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Premiér ďalej tvrdil, že „táto vojna začala v roku 2014 vyčíňaním ukrajinských neonacistov“, rečnil taktiež o „falošnom démonizovaní Putina“ či o tom, že „podľa neho jediným plánom EÚ je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov“.

Premiér Robert Fico sa postavil na stranu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého podľa neho na Západe „falošne démonizujú“, okomentovala ukrajinská agentúra Unian prejav predsedu vlády k druhému výročiu vojny, rozpútanej vpádom ruských vojsk na Putinov rozkaz.

Web Ukrainska pravda zase píše o tom, že „Slovenský premiér si myslí, že ruská vojna sa začala ‚besnením ukrajinských neonacistov‘.“

Fico na zozname „dvanástich špinavcov“

Premiér Robert Fico (Smer-SD) bol ako hosť v januári tohto roka na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose. Prestížny magazín Politico ho však zaradil do sarkastického zoznamu dvanástich osôb „autokratov, fešákov a borcov“.

Robert Fico sa podľa magazínu nachádzal na siedmej priečke dvanásťčlenného zoznamu. Zaradili ho medzi prezidenta Rwandy Paula Kagamea a maďarskú prezidentku Katalin Novákovú. V rebríčku nechýba ani poľský prezident Andrzej Duda. Viac sme o tom písali v tomto článku.

O slovenskom premiérovi píšu, že sa zdá, že sa ho naša krajina „jednoducho nedokáže zbaviť“. Portál pripomína udalosti z roku 2018, keď po masových protestoch Za slušné Slovensko Fico odstúpil z funkcie premiéra. Stalo sa tak po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Fico však podľa slov portálu vstal z politického popola. Potom, ako jeho strana viedla priateľskú kampaň voči Putinovmu Rusku, sa už po štvrtýkrát stal predsedom vlády Slovenskej republiky. Taktiež stojí za ukončením štátnej vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

Politico zároveň podotýka, že slovenské súdy sa dodnes zaoberajú kauzami spojenými s vládami Smeru. Počas nich oligarchovia údajne profitovali zo štátnych zákaziek, dopĺňa magazín.

Ukrajina oznámila, že zdokumentovala vyše 120 000 ruských vojnových zločinov

Ukrajinskí prokurátori zaznamenali vyše 120 000 prípadov vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi od začiatku invázie vo februári 2022, oznámil v nedeľu generálny prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Kostin v rozhovore s novinármi v Kyjeve na konferencii s názvom Ukrajina 2024 povedal, že vyšetrovania už viedli aj k rozsudkom. „Nie je žiadny zločin, ktorý by Rusi počas tejto vojny nespáchali,“ povedal. „Už máme 80 rozsudkov vyhlásených ukrajinskými súdmi v priebehu tejto vojny,“ dodal generálny prokurátor.

Ukrajina sa snaží o vytvorenie tribunálov podľa vzoru Norimberského procesu, ktorý prebiehal po druhej svetovej vojne proti nacistickým vojnovým zločincom. Kostin ako príklad uviedol zločiny spáchané v juhoukrajinskom meste Mariupol, ktoré padlo do rúk ruských síl v máji 2022.

Zdroje: Facebook/Robert Fico, Unian, Ukrainska Pravda, Archív Startitup, Politico, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá