Ficov poslanec a exminister ohlásil koniec v politike: „Prenechám to mladým.“ Jeho rezort riešil megakauzu

  • Exminister práce Ján Richter oznámil, že v blízkej budúcnosti v politike skončí
  • Pre Startitup uviedol, prečo tak urobí
Robert Fico
TASR/Jakub Kotian
  • Exminister práce Ján Richter oznámil, že v blízkej budúcnosti v politike skončí
  • Pre Startitup uviedol, prečo tak urobí

Bývalý minister práce vo farbách Smeru-SD Roberta Fica prekvapil, keď pre Startitup otvorene priznal, že v budúcnosti s politickou kariérou už nepočíta.

Počas dnešného parlamentného rokovania nám prezradil, že v ďalších parlamentných voľbách jeho meno na smeráckej kandidátke už neuvidíme.

Richter o konci v politike

Richter pre Startitup priznal, že sa chce v súčasnosti a blízkej budúcnosti viac venovať rodine. „Rozmýšľam tak, že by som po dvoch rokoch, ktoré ešte zostávajú do konca tohto obdobia, ak vydrží táto partia, ktorá je pri moci, jednoducho sa venoval sám sebe, rodine, no najmä vnúčatám,“ priznal exminister.

Ten taktiež dodal, že by bol rád, ak by sa našli noví, mladí ľudia v Smere, ktorí by po ňom prebrali žezlo a venovali sa sociálnym témam. Zaujímalo nás, či si nemyslí, že ho bude stranícky šéf od týchto plánov odhovárať.

„Už predtým som povedal, že nikdy nehovor nikdy, ale myslím si, že aj náš predseda je v prvom rade človek a vie pochopiť tieto veci. Myslím si, že z nášho poslaneckého klubu sme viacerí, ktorí už dosiahli istý vek a aj isté naplnenie cieľov a zámerov, s ktorými sme sem prichádzali, a v tejto chvíli je potrebné dať priestor mladým,“ dodal bývalý šéf rezortu práce.

Ján Richter
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Kritika za Čistý deň

Samotný Richter stál na čele rezortu práce v čase, keď sa otvorila megakuza týkajúca sa resocializačného centra Čistý deň. Vtedajšia poslankyňa SaS Natália Blahová totiž priblížila praktiky, ktoré sa mali diať pod strechou kontroverzného zariadenia.   

Blahová v roku 2016 napísala blog s názvom „Requiem pre znásilnené dievčatá“, v ktorom opísala sexuálne zneužívanie chovankýň spomínaného galantského centra.

Blahová v roku 2017 iniciovala dokonca odvolávanie samotného ministra Richtera v národnej rade. Rezort práce totiž spočiatku centru neodobral akreditáciu, za čo bol kritizovaný a aj to bol dôvod pokusu o odvolanie ministra. 

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Richterova úloha v Smere

Politológa Radoslava Štefančíka sme sa opýtali, či Richter podľa neho v politike zanechal nejakú špecifickú stopu.

„Asi nie. Bol to človek, ktorý stál na čele ministerstva práce a sociálnych vecí, a to sú väčšinou ministri, ktorí neprezentujú hlavné tváre politických strán. Myslím si, že Richter bol pre Smer dôležitý najmä smerom do vnútornej organizácie a komunikácie s členskou základňou, ako navonok. Aj oponenti, ktorí išli s Richterom do televíznych diskusií, mohli skôr oceniť jeho vecnosť ako nejaké otrepané populistické frázy, ktoré sme mohli vidieť u iných členov,“ opísal odborník.

Štefančík pre Startitup vysvetlil, v čom bol práve Richter pre Smer dôležitý. „Ján Richter prišiel ako bývalý komunista do Smeru ako človek, ktorý pravdepodobne bol ten, čo docielil spájanie malých strán a ich pohltenie Smerom. Plus, Smer tým získal aj bohatú členskú základňu SDĽ, kde pôsobil Richter a bolo pochopiteľné, že Robert Fico mal potrebu sa mu odvďačiť,“ vysvetlil expert.

Zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá