Ficovi vyšiel lobing za spojku Putinových Nočných vlkov. Kto je kontroverzný Slovák zo sankčného zoznamu

  • EÚ odstránila zo sankčného zoznamu Jozefa Hambálka
  • Zakladateľ slovenských Nočných vlkov sa naň umiestnil v 2022
  • Loboval zaňho aj premiér Fico
fico hambálek
Jozef Hambálek (na fotografii vpravo) a Robert Fico, Facebook/Jozef Hambálek, TASR/DUNA/MTI-Szilárd Koszticsák
  • EÚ odstránila zo sankčného zoznamu Jozefa Hambálka
  • Zakladateľ slovenských Nočných vlkov sa naň umiestnil v 2022
  • Loboval zaňho aj premiér Fico

Európska únia vyradí zo sankčného zoznamu známeho Slováka. Ide o Jozefa Hambálka, zakladateľa slovenskej odnože krajne nacionalistického a proruského motorkárskeho klubu Noční vlci. Informuje o tom agentúra Reuters.

EÚ uvalila zmrazenie aktív a zákazy cestovania na približne 2 000 osôb a spoločností, ktoré boli podľa nej zapojené alebo profitovali z invázie Ruska na Ukrajinu, ktorej druhé výročie pripadá na túto sobotu.

Niektoré z obmedzení mali vypršať 15. marca. Diplomati z 27 členských štátov EÚ sa v stredu dohodli na ich predĺžení, okrem sankcií voči Arkadijovi Voložovi, Sergejovi Mdojancovi a Jozefovi Hambálekovi.

Únia obviňovala Hambálka zo šírenia ruskej propagandy a výcviku motorkárov s cieľom zapojiť ich do bojov na Ukrajine na strane ruských inváznych síl. Na sankčný zoznam ho zaradila v júli 2022.

Loboval zaňho Fico

Ako upozorňuje Denník N, vedúca osobnosť Nočných vlkov je tiež podnikateľom, ktorý má dlhodobé kontakty s členmi Smeru. Je tiež priateľom ministra obrany Roberta Kaliňáka.

Robert Fico opakovane vyzýval na zrušenie sankcií voči Jozefovi Hambálkovi. Fico v decembri uviedol, že podnikateľovi sa dá vytknúť len to, že „je milovník motoriek“. Spomenul tiež, že o tejto téme diskutoval aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Fico sa o Hambálkovi zmienil aj počas tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v januári v Berlíne. Pri tejto príležitosti nepoužil Hambálkovo meno, hovoril iba o „slovenskom občanovi“, no bolo jasné, že mal na mysli práve jeho.

fico a scholz
zdroj: TASR/Martin Baumann

Milan Nič, analytik z think-tanku Nemecká rada pre zahraničné záležitosti, označil toto správanie za veľmi neobvyklé, obzvlášť na stretnutiach na úrovni premiérov.

Nedali sa obhájiť

Podľa jedného z diplomatických zdrojov Reuters bolo sankcionovanie spomínaných troch ľudí „právne neobhájiteľné“. Zdroj poukázal okrem iného na zmenu v postojoch v prípade Voloža, ktorý sa k ruskej invázii na Ukrajinu najprv nevyjadroval, ale vlani v auguste ju nazval „barbarskou“.

Na zozname ostane miliardár podnikajúci v oblasti metalurgie a telekomunikácií Ališer Usmanov, bývalý pretekár Formuly 1 Nikita Mazepin a majiteľ ruského výrobcu hnojív Acron Viačeslav Kantor. V ich prospech lobovalo Maďarsko.

V prípade Usmanova nejde podľa zdroja o neobhájiteľné sankcie, okrem iného preto, že začiatkom februára Súdny dvor EÚ zamietol jeho odvolanie voči nim. „Silné dôkazy“ sú údajne aj proti ostatným dvom osobám.

EÚ zmrazila majetok a uvalila zákaz vstupu pre približne 2 000 osôb a firiem, ktoré sú podľa nej zapojené do ruskej invázie alebo z nej profitujú. Vojna sa začala pred takmer dvoma rokmi a sankčný režim voči niektorým osobám má vypršať 15. marca. Stáli zástupcovia dvadsaťsedmičky sa v stredu dohodli na predĺžení sankcií s výnimkou spomenutých troch osôb vrátane Hambálka.

Zdroje: Reuters, Denník E, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá