Fígeľ, ktorým spravíš z „príliš zdravého“ šalátu naozaj chutné jedlo

  • Odborník na výživu vysvetľuje, prečo je konzumácia zeleninových šalátov dôležitá
  • Takto s nimi budeš kamarát aj ty
Šalát v miske
Odborník na výživu vysvetľuje, prečo je zelenina prospešná, Unsplash/Janesca
  • Odborník na výživu vysvetľuje, prečo je konzumácia zeleninových šalátov dôležitá
  • Takto s nimi budeš kamarát aj ty

Odborník na výživu odhalil tajomstvo konzumácie šalátov. Práve táto činnosť totiž predstavuje jednoduchý spôsob dopĺňania odporúčaného množstva zeleniny (tým aj potrebných vitamínov a vlákniny). 

Je pravda, že nie každý jej prišiel na chuť. A to aj napriek tomu, že väčšina ľudí si je vedomá jej benefitov pre zdravie.

Portál ScienceAlert píše v tejto súvislosti o „nešťastnom výstrelku evolúcie“, že zelenina je pre ľudí veľmi dobrá, ale nie všetkým hneď chutí. Vyvinuli sme sa totiž tak, aby sme si vychutnávali sladkú alebo slanú chuť potravín s vyššou energetickou hodnotou.

Zelenina nie je mimoriadne energeticky náročná, ale obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok nazývaných bioaktívne látky. Práve preto chutí zelenina horko. Rastlinné bioaktívne látky, tiež nazývané fytonutrienty, vyrábajú rastliny, aby sa chránili pred environmentálnym stresom a predátormi. 

Pre niektorých z nás je toto trpké vnímanie obzvlášť akútne a pre iných to nie je také zlé. Čiastočne za to môžu naše gény. Ľudia majú najmenej 25 rôznych receptorov, ktoré detegujú horkosť. Každý z nás má svoje vlastné genetické kombinácie. 

To znamená, že nie všetci máme rovnaký východiskový bod, pokiaľ ide o interakciu so šalátmi a zeleninou. Kroky k tomu, aby sa ľudia naučili mať radi šaláty a zeleninu, sú rovnaké bez ohľadu na spomínaný východiskový bod.

Odborník na výživu radí, ako na to

V prvom rade to chce čas. Opakované vystavenie sa horkým potravinám môže ľuďom časom pomôcť prispôsobiť sa. A ako postupne meníme to, čo jeme, menia sa aj enzýmy a iné bielkoviny v našich slinách. To mení aj spôsob, akým sú rôzne zlúčeniny v potravinách rozložené a detegované našimi chuťovými pohárikmi. 

Dobrou správou je, že môžeme použiť množstvo skvelých stratégií na maskovanie horkosti zeleniny, čo chuťový tréning pozitívne posilňuje. Soľ a tuk môžu znížiť vnímanie horkosti, takže pridanie korenia a dresingu môže pomôcť okamžite zlepšiť chuť šalátov. Pomôcť môže aj párovanie potravín, ktoré sa ľudia učia mať radi, s jedlami, ktoré už radi majú.

Je ale všeobecne známe, že príjem soli a tukov nie je dobré prehnať. Práve preto je potrebné obmedziť ich v dobrovoľných potravinách. Ide napríklad o koláče, sušienky či rôzne zákusky. Nie tým, že sa budeš snažiť vyhýbať zelenine.

Spochybnenie predsudkov môže tiež pomôcť danej situácii so šalátom. Fenomén nazývaný „nezdravo-chutná intuícia“ nás núti predpokladať, že chutné jedlá nie sú pre nás dobré a že zdravé jedlá budú chutiť zle. Ak zo svojej mysle tento predpoklad otrasieme, pomôže nám to vychutnať si zeleninu viac.

Možnosti príprav šalátov predstavujú nekonečné množstvo experimentovania. Ak sa ti nepáči štandardný záhradný šalát, na ktorom si bol „odchovaný“, nevadí, pokračuj v skúšaní. Napríklad aj také krájanie zeleniny na menšie alebo hrubšie kúsky môže tiež pomôcť pri hľadaní šalátových záľub.

Tak či onak, neodcudzuj ľudí, ktorí šaláty v obľube nemajú. Každý z nás je totiž na na inom bode cesty trénovania chuti.

Zdroje: ScienceAlert, National Library of Medicine, YouTube/Health Mantra Magazines

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá