Filip vystúpil z katolíckej cirkvi: „Farár sa nám angažoval do rodiny, mama ho s krikom vyhnala“

  • Mladý lekár otvorene prehovoril o svojom vystúpení z katolíckej cirkvi
  • Postup nie je jednoduchý ani rýchly
  • Po vystúpení sa cíti slobodnejší
Kňaz v kostole
Ilustračné foto Unsplash/Josh Applegate
  • Mladý lekár otvorene prehovoril o svojom vystúpení z katolíckej cirkvi
  • Postup nie je jednoduchý ani rýchly
  • Po vystúpení sa cíti slobodnejší

Je Slovensko naozaj takou veriacou krajinou, ako sa o nás hovorí, alebo je to taký náš „folklór“, že to o sebe tvrdíme?

Posledné sčítanie obyvateľstva ukázalo, že v našej krajine ubúda veriacich, katolícka cirkev na Slovensku prišla o 300-tisíc ľudí. Naopak počet ľudí bez vierovyznania výrazne narástol, vníma sa tak až 23,8 % ľudí, informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky pred dvoma rokmi.

V posledných rokoch sa čoraz viac ľudí, ktorí sa považujú za veriacich, dištancuje od cirkvi. Dôvody sú rôzne, no mnohým prekáža smerovanie cirkvi. Iní ľudia sa dokonca rozhodnú z cirkvi vystúpiť. Taký je aj príbeh 25-ročného Filipa Novotného.

Ten nám otvorene porozprával, ako u neho prebiehal celý proces vystúpenia z cirkvi, ktorý rozhodne nie je jednoduchý, a taktiež popísal vážne udalosti, ktoré k aktu viedli.

Ako dieťa chodieval do kostola, je pokrstený a má aj sv. prijímanie, avšak ešte predtým, než dovŕšil osemnásť rokov, bol rozhodnutý, že z cirkvi vystúpi. Toto rozhodnutie sa u mladého Slováka podľa jeho slov vyvíjalo „pomaly a postupne“.

„Moja rodina nie je úplne neveriaca, ale ani striktne veriaca. Chodil som do kostola ako dieťa, rodina a rodičia z nejakého mne dodnes neznámeho dôvodu trvali na tom, aby som tam chodil, aj keď oni sami nijak vieru nepraktizovali. Keď som sa s odstupom času pýtal, tak len odpovedali, že sa to tak patrilo,“ hovorí pre Startitup Filip Novotný.

Po smrti otca sa farár prehnane angažoval do rodiny

„Do kostola a na náboženstvo som chodieval nerád. Jediné dve sviatosti, ktoré mám, sú krst a prijímanie. Inak nič, o birmovku som nemal záujem, aj keď niektorí moji kamaráti ju majú, ale tvrdia, že najmä pre to, aby babka bola rada alebo im za to niečo dali,“ tvrdí Filip.

Vraví, že časom aj blízkym začalo byť jedno, či do kostola chodí alebo nie. „Bol som do istej miery vychovávaný vo viere, ale aj moji najbližší sa postupne odvracali od cirkvi, najmä po smrti môjho otca.“ 

Filip hovorí, že v tomto ťažkom období sa miestny kňaz začal prehnane angažovať do života jeho matky. Stále k nim chodieval na návštevy, večer Filipovej mame neustále telefonoval. Často ju tiež volal na nejaké cirkevné skupiny a prehlasoval, že on sa o „svoje“ vdovy musí starať. 

Kňaz, kalich
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Sebbi Strauch

Mama ho s krikom vyhnala

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá