Finančný poradca: To, že spĺňate podmienky na získanie mladomanželskej pôžičky hneď neznamená, že ju dostanete

  • Mnohí mladí ľudia, ktorí sa v dnešnej dobe chystajú kupovať nehnuteľnosť, to nemajú ľahké
  • Z každej strany počúvajú, aké to bude komplikované, keďže banky im už neposkytnú úver na celú kúpnu sumu nehnuteľnosti
betosss
pexels.co, pixabay.com
  • Mnohí mladí ľudia, ktorí sa v dnešnej dobe chystajú kupovať nehnuteľnosť, to nemajú ľahké
  • Z každej strany počúvajú, aké to bude komplikované, keďže banky im už neposkytnú úver na celú kúpnu sumu nehnuteľnosti

Slovenský bankový trh je značne paradoxný. Na jednej strane sa NBS snaží o zastavenie zadlžovania obyvateľstva pritvrdzovaním úverových podmienok v komerčných bankách, na strane druhej sa banky snažia neprísť o svoje zisky a ponúkajú žiadateľom možnosť dofinancovania cez spotrebné úvery. 

K tomu všetkému parlament presadil novelu zákona, ktorým do portfólia Štátneho fondu rozvoja bývania pribudol nový produkt. Od 1.júla 2019 je k dispozícii takzvaná mladomanželská pôžička.

zdroj: pexels.com

Je určená pre ľudí vo veku od 18 do 35 rokov, u ktorých od momentu sobáša neubehlo viac ako 12 mesiacov. Musia byť občanmi Slovenskej republiky a ich spoločný príjem nesmie prekročiť 2,6 násobok priemernej mzdy ( 2 480 eur.)

Financie, ktoré získajú, môžu následne použiť na kúpu, pokojne aj staršej nehnuteľnosti. V tom prípade bude prvých 15-tisíc eur úročených sadzbou 1 % a ďalších maximálne 50-tisíc eur sadzbou 2%. 

Finančnú podporu však získajú aj na rekonštrukciu nehnuteľnosti, pričom prvých 15-tisíc eur bude úročených sadzbou 1% a suma do výšky 30-tisíc eur sadzbou 2%. 

zdroj: pixabay.com

Výhodou tejto pôžičky má byť skutočnosť, že sadzba 1% (resp. 2%) bude fixovaná na celé obdobie splácania, to znamená až na 15 rokov.

Pri porovnaní s klasickými spotrebnými úvermi, alebo úvermi stavebného sporenia, ktoré používa väčšina kupujúcich pri dofinancovaní kúpnej ceny nehnuteľnosti, je „mladomanželská pôžička“ určite lacnejším a výhodnejším riešením. Pre Startitup to potvrdil Ing. Štefan Hofer, finančný sprostredkovateľ a realitný maklér spoločnosti Reality Hofer, s.r.o. Upozorňuje však na jej využiteľnosť v praxi.

zdroj: unsplash.com

„Proces žiadosti je značne komplikovaný. Je možné podať ju len v období od 1. apríla do 31. októbra príslušného kalendárneho roku. Žiadosť sa podáva prostredníctvom mestského úradu. Podlahová plocha bytu nesmie byť väčšia ako 80 m2 a v prípade rodinného domu je to 120 metrov štvorcových. Po skúsenostiach s fungovaním schvaľovania iných úverov v ŠFRB je potrebné pripraviť sa na dlhšiu dobu schvaľovania ako je bežná v bankách, a to nehovorím o dňoch, ale o týždňoch. Navyše to, že spĺňate podmienky na poskytnutie tejto pôžičky ešte automaticky neznamená, že ju aj dostanete,” upozorňuje Ing. Štefan Hofer.

Pre koho je teda tento produkt výhodný? 

  • Pre každého, kto plánuje svadbu a s tým súvisiacu kúpu nového spoločného bývania. 
  • Pre mladomanželov, ktorí plánujú rekonštrukciu bytu alebo domu, ktorý už vlastnia. 
  • Pre všetkých tých, ktorí spĺňajú podmienky zákona a potrebujú dofinancovanie do 100% kúpnej ceny, ktoré je v tomto prípade lacnejšie ako cez spotrebný či stavebný úver.
  • Pre tých vyššie uvedených, ktorí to chcú skúsiť, pretože majú čas a pretože ich to nič nestojí – preto by bolo chybou tak neurobiť.

zdroj: sfrb.sk, nbs.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech