Fínska premiérka odpovedala na tlačovke ohľadom koronavírusu len deťom

  • Online výučba detí prebieha v súčasnosti v takmer všetkých štátoch a Fínsko nie je, samozrejme, výnimkou
  • To sa však rozhodlo zájsť ešte ďalej a usporiadať pre tých najmenších tlačovú konferenciu, kde sa môžu pýtať otázky ohľadom koronavírusu
  • Na ich otázky odpovedala fínska premiérka, ministerka školstva a ministerka vedy a kultúry
Fínska premiérka odpovedala na otázky ohľadom koronavírusu len deťom
TASR/APVesa Moilanen/Lehtikuva, Twitter,
  • Online výučba detí prebieha v súčasnosti v takmer všetkých štátoch a Fínsko nie je, samozrejme, výnimkou
  • To sa však rozhodlo zájsť ešte ďalej a usporiadať pre tých najmenších tlačovú konferenciu, kde sa môžu pýtať otázky ohľadom koronavírusu
  • Na ich otázky odpovedala fínska premiérka, ministerka školstva a ministerka vedy a kultúry

Fínsko patrí medzi najpokrokovejšie krajiny a právom môže byť považované za tú najšťastnejšiu krajinu na svete. Prebiehajúca pandémia koronavírusu však zasiahla aj Fínov a znepokojila nie len dospelých, ale aj tých najmenších.

No a práve pre deti sa rozhodla fínska premiérka Sanna Marinová zorganizovať tlačovú besedu, na ktorej sa jej budú môcť opýtať otázky ohľadom súčasnej situácie. Ako prvý o tom na Slovensku informoval portál Dobré noviny s odvolaním sa na finland.fi.

Celá tlačová beseda prebiehala online pomocou video konferencie, na ktoré si fínske deti už pomaly zvykli. Od polovice marca sa totiž väčšina z nich učí doma na diaľku prostredníctvom online hodín, tak ako aj v iných krajinách sveta. Otvorenie škôl vo Fínsku sa predpokladá najskôr až v polovici mája. 

Od učiteľov dostali špeciálnu úlohu 

Niektoré deti od 7 do 12 rokov dostali od svojich učiteľov dňa 24. apríla 2020 špeciálnu úlohu. Jej zadaním bolo prihlásiť sa na tlačovú konferenciu a vypočuť si premiérku Sannu Marinovú, ministerku školstva Li Anderssonovú a ministersku vedy a kultúry Hannu Kosonenovú.

Nešlo však o žiadnu mediálnu udalosť. Deti sa neskôr vžili do role reportérov a vládnym predstaviteľkám mohli začať klásť otázky. Išlo tak o vôbec prvú fínsku tlačovú konferenciu určenú pre deti. 

Tlačovka prebiehala simultánne vo fínskom aj švédskom jazyku a každé z detí zastupovalo určité médium. Niektoré deti sedeli v štúdiách národných vysielacích spoločností, iné svoje otázky pokladali z domu. 

Otázky boli rôzne

Deti sa pýtali otázky ohľadom toho, kedy sa budú môcť vrátiť do školy, kedy budú môcť ísť navštíviť svojich starých rodičov a či budú môcť ísť v lete do zábavného parku. 

Dievčatko menom Ia sa spýtalo, ako dlho si myslia že potrvá, kým koronavírus skončí a všetko sa vráti späť do normálu. 

„Otázka, ktorú si položila, je veľmi dobrá, no je veľmi ťažké na ňu odpovedať. My vo vláde veríme, že tu s nami korona bude pravdepodobne ešte nejaký čas. Tak isto pravidlá, o ktorých sme rozhodli, ako je pravidelné umývanie rúk, dodržiavanie odstupu či zákaz osobných návštev starších rodičov, bude potrebné dodržiavať ešte nejakú dobu,“ odpovedala na otázku ministerka školstva Li andersson. 

Najlepšia otázka na záver

Tú položil Aaron, ktorý sa nachádzal v štúdiu vysielacej spoločnosti Yle a premiérky sa opýtal, čo môže urobiť on pre Fínsko, píše yle.fi. Jej odpoveď bola, že v dnešnej dobe je pre deti najdôležitejšie pokračovať vo vzdelávaní. Taktiež však bude fajn, keď zavolajú svojim starým rodičom a spýtajú sa ich, ako sa majú. 

Fínsko patrí medzi tie krajiny, ktoré majú nad koronavírusom kontrolu. Do dnešného dňa sa totiž v krajine nakazilo 4 695 ľudí a 190 ochoreniu COVID-19 podľahlo. V porovnaní so Slovenskom sú však na tom o dosť horšie. Podľa premiéra Igora Matoviča sme európskou jednotkou v najnižšom počte úmrtí na milión obyvateľov. 

Zdroje: finland.fi, dobrenoviny.sk, worldometers.info, yle.fi

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech