Fitness centrá sú rajom pre vážne kožné ochorenia. Lekár prezradil, ako sa im vyvarovať

  • Vo fitness centrách sa to baktériami a vírusmi „hemží“
  • Lekár radí, ako sa nepríjemným chorobám vyhnúť
Na snímke fitness ľudia
Ilustračné foto, Canva/Cottonbro, William Choquette
  • Vo fitness centrách sa to baktériami a vírusmi „hemží“
  • Lekár radí, ako sa nepríjemným chorobám vyhnúť

V zhone za dokonalým telom či psychickou pohodou nám posilňovne slúžia ako útočiská, kde ľudia vypotia stres, formujú svoje svaly a usilujú sa zo svojho tela „vyžmýkať tuk“. Avšak uprostred cinkania činiek a rytmického hučania bežeckých pásov často zostáva nepovšimnutá tichá hrozba – kožné ochorenia. Lekár varuje, že práve fitness centrá sú rajom pre baktérie a vírusy.

Hoci sú „posilky“ synonymom zdravia a hygieny, tieto priestory vytvárajú dokonalé prostredie na prenos rôznych dermatologických ochorení. Z fitness centra si tak môžeš odniesť hocičo od neškodných podráždení až po potenciálne vážne infekcie.

Ochorenia, ako je napríklad atletická noha, spôsobené plesňami, ktorým sa darí v teplom a vlhkom prostredí, majú v šatniach a sprchách dostatok príležitostí na šírenie. Z fitka by si si mohol odniesť aj zápal očných spojiviek. Podľa odborníka si infekciu môžeme nevedomky zaniesť do očí z kontaminovaných povrchov a zdieľaných predmetov.

„Fitness centrá sú prirodzeným miestom úzkeho kontaktu ľudí. Šatne, stroje na cvičenie a predovšetkým sprchy, sú ideálnym miestom prenosu kožných ochorení. Spomeňme napríklad molluscum contagiosum, vírusovú infekciu typickú tvorbou bradavicovitých útvarčekov – molúsk na spodnej časti brucha, bedrách, vnútornej strane stehien či genitáliách,“ varuje lekár.

Michal Scheibenreif, lekár, ktorý o dermatologických ťažkostiach vzdeláva na sociálnych sieťach, nám vysvetlil, ako sa takýmto ťažkostiam vyhnúť. Vysvetlil aj najčastejšie mýty o kožných ochoreniach, a prečo ti zdravý životný štýl pomôže podobné ochorenia prekonať.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá