Food biznis 21. storočia: Vanilka drahšia než striebro a koniec čokoláde

  • Pozri sa dnes spolu s nami na to, ako sa náš súčasný životný štýl či počasie podpísali na tržbách dodávateľov potravín vo svete
  • Zozbierali sme niekoľko zaujímavostí, o ktorých si možno ani len netušil
kelsey-chance-575535-unsplash
Unsplash
  • Pozri sa dnes spolu s nami na to, ako sa náš súčasný životný štýl či počasie podpísali na tržbách dodávateľov potravín vo svete
  • Zozbierali sme niekoľko zaujímavostí, o ktorých si možno ani len netušil

Superfood everywhere

Podľa zistení spoločnosti Mintel, ktorá sa vo svete zameriava na globálny prieskum trhu, sa medzi rokmi 2011 a 2015 stal z marketingového pojmu superpotraviny fenomén s nárastom o 202 percent. Dopyt spotrebiteľov sa najviac odrazil na trhoch v USA (s 30% nárastom), Austrálii (10%), Nemecku (7%), Británii (6%) a Kanade (6% – údaje z roku 2015).

Vanilka drahšia než striebro

Finančné trhy ešte na jar prekvapila exotická vanilka, ktorej cena stúpla tak vysoko, že Financial Times ju v máji tohto roka zaradil do rebríčka najdrahších korenín hneď za Top jednotkou – šafránom. Cena va­nilky sa od roku 2013, kedy stál ki­lo­gram v pre­počte pri­bližne 42 eur, vy­špl­hala na viac ako 500 eur, čo je viac než cena za rovnaké množstvo striebra. Za výrazným zvýšením ceny voňavého korenia stojí kríza na vanilkových plantážach Madagaskaru, ktorý je jeho najväčším exportérom (75 – 80 % sve­to­vého exportu). Viac si o tejto téme môžeš prečítať v našom článku TU.

1,5 miliardy dolárov za malé semiačko

Chia sem, chia tam. Biznis s obľúbenými chia semiačkami dobíja nie len európsky trh, no tejto komodite sa darí na celom svete. Instagram akéhokoľvek foodbloggera si bez nich zrejme ani nevieš predstaviť, no a čo hovoria štatistiky? Globálna produkcia potravín, ktoré obsahujú chia, narástla medzi rokmi 2009 a 2013 o neuveriteľných 1 353 percent a len odhady pre Európu hovoria, že v roku 2016 sme sem doviezli vyše 16-tisíc ton semiačok (s najväčším podielom Nemecka) v hodnote približne 31 miliónov eur. Vot.sk informuje, že podľa odhadov CBI – Centra pre propagáciu importu z rozvojových krajín, bude spotreba chia v najbližších rokoch rásť, pričom zatiaľ čo v roku 2016 mal globálny trh s chia a výrobkami s obsahom semiačok hodnotu 270 miliónov dolárov, do roku 2021 má narásť na 1,5 miliardy dolárov.

Čokoládu čaká koniec

Výrazné klimatické zmeny sa podpisujú na celosvetovej produkcii kakaa a milovaná čokoláda je v skutočnom ohrození. Hoci si do­pra­ješ čo­ko­ládu aj každý deň, možno si ne­ve­del, že stromy ka­ka­ov­níka rastú len vo veľmi špe­ci­fic­kých pod­mien­kach. Náj­deš ich len 20° južne a 20° se­verne od rov­níka. Dnes ich ohrozuje stále stúpajúca teplota, ale aj množstvo parazitov a vírusov. Ak sa situácia na plantážach s kakaovníkmi nezlepší, odborníci varujú, že o 30 rokov už na Zemi nemusí byť žiadna čokoláda.Práve toho sa obáva cukrovinkový gigant Mars a do záchrany jednej zo svojich najpotrebnejších komodít investoval celú miliardu dolárov.

Likérky sa tešia

Populárny Aperol vyčaroval na burzovom trhu likérke Davide Campari-Milano úsmev na tvári. Vďaka významnému nárastu tržieb o celú tretinu za posledný rok tak investori poriadne zarobili. Prilepšili si však aj akcionári destilérky Rémy Cointreau, ktorá produkuje známu Metaxu, sťažovať sa nemôže ani americký Brown-Forman so svojim Jackom Danielsom a vodka Finlandia. Investori už teda nevyhľadávajú len drahé kovy, ropu či diamanty, ale luxusné značky alkoholu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá