Ford chce začať vyrábať 30-tisíc pľúcnych ventilátorov za jediný mesiac 

  • Pľúcny ventilátor, ktorý bude Ford vyrábať, pracuje iba s tlakom vzduchu a nevyžaduje žiadnu elektrinu
  • Za týždeň vyrobí 7 200 takýchto zariadení
  • Ruku k dielu sa rozhodli pridať aj ďalšie automobilky
ft
Ford Mediaroom
  • Pľúcny ventilátor, ktorý bude Ford vyrábať, pracuje iba s tlakom vzduchu a nevyžaduje žiadnu elektrinu
  • Za týždeň vyrobí 7 200 takýchto zariadení
  • Ruku k dielu sa rozhodli pridať aj ďalšie automobilky

Ford plánuje vyrobiť až 50 000 jednoduchých ventilátorov pre pacientov s koronavírusom do 100 dní a následne chce pokračovať v produkcii 30 000 za mesiac, spoločnosť o tom informovala na svojom oficiálnom webe.

Automobilka uviedla, že bude vyrábať ventilátory v závode Rawsonville Components Plant v Michigane. V továrni bude zamestnaných 500 členov odborov United Auto Workers, ktorí sa na tento projekt dobrovoľne prihlásili. Ford nadviazal spoluprácu s firmou GE Healthcare, ktorá vlastní licenciu, aby jej pomohol zvýšiť výkon ventilátora.

zdroj: Ford Mediaroom

Ventilátor Airon Model AE, ktorý bude Ford vyrábať, pracuje iba s tlakom vzduchu a nevyžaduje žiadnu elektrinu. Spoločnosť Airon už v súčasnosti vyrába tri ventilátory za deň vo svojej továrni na Floride. Nový závod Ford-u bude vyrábať ventilátory nepretržite s tromi pracovnými zmenami. Za týždeň tak vyrobí 7 200 zariadení.

Ford v tom nie je sám 

Veľké automobilky v USA, Európe a Ázii zastavili výrobu, aby zabránili šíreniu vírusu. Zároveň sa však zaviazali pomôcť s výrobou ventilátorov a iného dôležitého lekárskeho vybavenia. Prostredníctvom sociálnej siete Twitter k ich k tomu vyzval aj prezident Donald Trump.

General Motors, Tesla v USA či Nissan a tímy Formuly 1 vo Veľkej Británii sľúbili, že pomôžu s dodávaním pľúcnych ventilátorov. 

zdroj: Ford Mediaroom

Dobré správy prišli po tom, ako americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) oznámil, že zredukoval prekážky v procese schvaľovania zdravotníckych zariadení, aby tak urýchlil výrobu ventilátorov, informuje BBC.

 Niektorí výrobcovia, ako napríklad automobilky, dokážu jednoducho upraviť linky na zvýšenie dodávok tohto vybavenia,“ uviedol FDA vo vyhlásení.

Niektorí experti však upozornili, že pre automobilky to nemusí byť jednoduchá zmena. Jens Hallek z firmy Hamilton Medical, ktorá vyrába pľúcne ventilátory, povedal, že potrebné materiály a komponenty sú veľmi špecifické“. 

zdroj: Ford Mediaroom

Sú to extrémne citlivé prístroje, ktoré neobsahujú len veľa hardvéru, ale aj softvéru. Ak niektorý komponent nepracuje správne, celý prístroj spadne a nedá sa ďalej používať,“ objasnil.

Na výrobe zdravotníckeho vybavenie sa chcú podieľať aj McLaren či Meggitt. Ruku k dielu pridáva aj indická firma Mahindra Group. Šéf Tesly Elon Musk už vyhlásil, že kúpil 1 255 ventilátorov z Číny a doviezol ich do Los Angeles.

Aj Fiat už začal so zmenami v jednej zo svojich tovární v Číne s cieľom produkovať ochranné masky na tvár, ktorých chce za mesiac vyrobiť milión. Výkonný riaditeľ Mike Manley potvrdil, že s výrobou by mali začať v najbližších týždňoch.

Zdroje: BBC, Ford

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK