Ford Mustang Mach 1 je ikona, ktorú budeš môcť kúpiť už aj na Slovensku. Novinka má 460 koní

  • Mustang Mach 1 prichádza už aj do Európy
  • Typický americký „muscle car“ sľubuje tie najlepšie jazdné vlastnosti zo všetkých variantov Mustangu, ktoré sa v Európe doteraz oficiálne predávali
  • Poteší ťa určite aj jeho výkon, ktorý predstavuje 338 kW (460 k), z 0 – 100 km/h to zvládne za 3,5 sekundy
mustang
Ford
  • Mustang Mach 1 prichádza už aj do Európy
  • Typický americký „muscle car“ sľubuje tie najlepšie jazdné vlastnosti zo všetkých variantov Mustangu, ktoré sa v Európe doteraz oficiálne predávali
  • Poteší ťa určite aj jeho výkon, ktorý predstavuje 338 kW (460 k), z 0 – 100 km/h to zvládne za 3,5 sekundy

Mustang Mach 1 bol prvýkrát predstavený ešte v roku 1969. Oproti Mustangu GT mal výkonnejšie osemvalcové motory, závodný podvozok a špecifický dizajn. Prvá generácia Mustangu Mach 1 stanovila na soľných pláňach Bonneville 295 rýchlostných a vytrvalostných rekordov a v rokoch 1969 a 1970 vybojovala majstrovské tituly v súťažnom šampionáte SCAA.

Svetový rekord. Tento automobil zvládne zrýchlenie z 0-400-0 km/h za fenomenálny čas 

Ďalšie verzie nasledovali v rokoch 1971, 1974 a 2003. Od roku 1969 bolo vyrobených viac ako 300 000 vozidiel Mustang Mach 1, ktoré sú synonymom sily a poriadnej športovej jazdy.

Táto legenda teraz konečne prichádza aj do Európy. Tešiť sa môžeš na doposiaľ najlepšie jazdné vlastnosti zo všetkých variantov Mustangu, ktoré doteraz Ford v Európe ponúkal, a tiež na jazdné výkony hodné legendárneho označenie Mach 1. 

zdroj: Ford Mustang

Cenník Machu 1 na slovenskom trhu zatiaľ nie je dostupný, avšak štandardný Mustang GT V8 Fastback stojí od 49 000 eur do 55 000 eur, podľa výbavy.

Mach 1 je vôbec prvým v Európe predávaným Mustangom so športovou šesťstupňovou mechanickou prevodovkou Tremec. Táto disponuje funkciou automatického dorovnávania otáčok pri podraďovaní (tzv.meziplyny) a je osadená účinnejším chladičom oleja, aby obstála pri vysokej záťaži na pretekárskom okruhu. 

Ford Mustang
zdroj: Ford Mustang

Vďaka novému softvéru posilňovača sa Mach 1 pýši najprecíznejším riadením zo všetkých európskych variantov Mustangu – a to už je čo povedať.

„Nový Mach 1 je najtalentovanejší Mustang, aký sa zatiaľ dostal do Európy. Je dimenzovaný pre nasadenie na pretekárskom okruhu a jeho špecifický vzhľad si legendárne označenie viac než zaslúži,“ konštatuje Matthias Tonn, šéfkonštruktér programu Mustang Mach 1 pre Európu. 

Legendárny osemvalec

Mustang Mach 1 je poháňaný celohliníkovým vidlicovým osemvalcom s objemom 5,0 l. V tomto kúsku je naladený na najvyšší výkon 338 kW (460 k). Otvorený vzduchový filter, sacie potrubie aj škrtiace klapky s priemerom 87 mm má Mustang Mach 1 spoločné s obľúbeným modelom Mustang Shelby GT350, predávaným v Severnej Amerike. Motor s vysokootáčkovým charakterom dosahuje najvyšší výkon v 7500 ot./min , krútiaci moment vrcholí hodnotou 529 Nm v 4600 ot./min.

Ford Mustang
zdroj: Ford Mustang

Bez pruhov by to nešlo

Ku kľúčovým aspektom všetkých generácií Mustangu Mach 1 patril výrazný vzhľad v štýle pretekárskych vozidiel, podčiarknutý charizmatickými kombináciami laku a polepov.

Záujemcovia o najnovšiu limitovanú edíciu budú vyberať z ôsmich kombinácií laku karosérie a dekoračných pruhov. V ponuke bude sivá Fighter Jet s čierno oranžovými pruhmi, strieborná Iconic, čierna Shadow Black a biela Oxford White s čierno červenými pruhmi, modrá Velocity, oranžová Twister, červená Race a žltá Grabber s čierno bielymi pruhmi.

zdroj: Ford Mustang
Ford Mustang
zdroj: Ford Mustang

Interiér je v tmavom odtieni Ebony s hliníkovými dekoráciami v povrchovej úprave Dark Spindrift. Na palubnej doske sa nachádza plaketa s logom Mach 1 a poradovým číslom vozidla v sérii. Špecifické pre Mach 1 sú aj prahové lišty a uvítacia obrazovka na digitálnom prístrojovom štíte.

Štandardná výbava obsahuje vyhrievané a odvetrávané predné sedadlá, vyspelý komunikačný a zábavný systém Ford SYNC 3,  prémiový audiosystém B & O s dvanástimi reproduktory alebo modem FordPass Connect, ktorý zaisťuje online pripojenie.

Pri príležitosti premiéry Mustangu Mach 1 pripravil Ford unikátny interaktívny program, ktorý ti umožní vytvoriť si v online aplikácii aj krátke video a zdieľať ho na sociálnych sieťach. Môžeš si vybrať farebné prevedenie modelu aj uhly záberu, z ktorých má byť vozidlo vo videu nasnímané. Aplikácia ponúka dokonca aj funkciu rozšírenej reality, prostredníctvom ktorej možno umiestniť Mustang Mach 1 do reálneho prostredia. Interaktívnu aplikáciu môžeš vyskúšať na  stránke fordmustangmach1ar.com .

Zdroj: Ford

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech