FOTO: Banksy svoje dielo po dražbe skartoval. Červený balónik aktuálne vydražili za 22 miliónov eur

  • Umelec Banksy zaujal svet, keď po vydražení obrazu svoje dielo takmer skartoval
  • Stroj na skartovanie sa však v polovici procesu zasekol a obraz tak nadobudol ešte väčšiu hodnotu
  • Včera našiel svojho nového majiteľa, ktorý zaň zaplatil rekordnú sumu
Bansky
TASR/Haydon Perrior/Sotheby's Auction House via AP
  • Umelec Banksy zaujal svet, keď po vydražení obrazu svoje dielo takmer skartoval
  • Stroj na skartovanie sa však v polovici procesu zasekol a obraz tak nadobudol ešte väčšiu hodnotu
  • Včera našiel svojho nového majiteľa, ktorý zaň zaplatil rekordnú sumu

Aukčný dom Sotheby’s vo štvrtok večer vydražil v Londýne dielo tajuplného umelca Banksyho za rekordných takmer 18,6 milióna libier (v prepočte 21,9 milióna eur). Išlo o “skartovaný” obraz, ktorého hodnota po čiastočnom zničení narástla až dvadsaťnásobne, informovali agentúry AP a AFP.

Pouličný umelec v roku 2018 ohromil svet umenia, keď sa jeho dielo s názvom Dievča s balónikom v Londýne “zničilo” bezprostredne po skončení aukcie.

Obraz sa vtedy predal za jeden milión libier. Plátno následne pred očami desiatok ľudí prešlo tajnou skartovačkou ukrytou v ráme vo viktoriánskom štýle. Hoci umelec plánoval plátno zničiť celé, nestalo sa tak. Mechanizmus sa zasekol a spodná polovica plátna zostala visieť, zatiaľ čo v ráme zostal červený balónik na bielom pozadí.

 V súčasnosti sa dielo nazýva Láska je v koši (Love is in the Bin). Podľa predstaviteľa aukčného domu, ide o jeden z najznámejších umeleckých počinov uplynulých rokov.

zdroj: TASR/Haydon Perrior/Sotheby's Auction House via AP

Génius súčasného umeleckého sveta

„Sú to už takmer tri roky, odkedy sa udial jeden z najgeniálnejších momentov súčasného umenia, ktorý sa zapísal do aukčnej histórie,” povedal pre agentúru APF Alex Branczik zo Sotheby’s.

„Banksymu nie je cudzia tvorba palcových titulkov v novinách a táto najnovšia kapitola jeho príbehu uchvátila celý svet. Môžeme len hádať, s čím príde nabudúce,” dodal Branczik, ktorý má v aukčnom dome na starosti dražby súčasného umenia.

Štvrtková dražba prebehla v londýnskom sídle Sotheby’s. Trvala len desať minút, osobne, prostredníctvom telefónu alebo internetu sa do nej zapojilo deväť záujemcov. Konečná suma, ktorá zahŕňa aj daň, trojnásobne prevýšila najvyššiu odhadovanú kúpnu cenu, píše agentúra AP.

Streetartový umelec Banksy sa o senzáciu postaral aj v marci tohto roka, keď sa jeho dielo na počesť zdravotníkov v aukčnom dome Christie’s v Londýne vydražilo za rekordných 16,75 milióna libier (19,4 milióna eur). Štvrtková aukcia predstavuje prekonanie tohto rekordu.

„Zničené” dielo Láska je v koši sa tak stalo doteraz najhodnotnejším dielom umelca, ktorého skutočnú identitu pozná len zopár ľudí.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie