FOTO: Dnes sa otvára vyhliadková veža na Devínskej kobyle. Čakajú ťa unikátne výhľady na Alpy či Viedeň

  • Okrem toho aj panoramatické krajobrazy do troj susediacich krajín
  • Veža je vysoká 514 metrov a je dielom architektonického štúdia Šebo Lichý
kobyla
TASR/Jaroslav Novák
  • Okrem toho aj panoramatické krajobrazy do troj susediacich krajín
  • Veža je vysoká 514 metrov a je dielom architektonického štúdia Šebo Lichý

Na bratislavskej Devínskej Kobyle sa dnes slávnostne otvorí a sprístupní pre verejnosť vyhliadková veža v areáli bývalej raketovej základne, informovala agentúra TASR dnes ráno. 

Veža je vysoká 21 metrov, teda zhruba ako sedemposchodová budova, má 112 schodov a nachádza sa vo výške 514 metrov nad morom na priesečníku obľúbených turistických trás.

Pochádza od architektov zo štúdia Šebo Lichý.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Výhľady do troch krajín

Jej poloha má poskytnúť panoramatický výhľad smerom do Rakúska, Česka i Maďarska. Tvarom pripomína modlivku zelenú, ktorá sa tu vyskytuje.

Veľká bratislavská atrakcia už stojí. Bude to stáť za to, odkazujú architekti vyhliadkovej veže na Devínskej Kobyle

Vyhliadková veža má veľký potenciál stať sa ďalšou významnou turistickou atrakciou Slovenska a Bratislavy. Výhľad do troch susediacich krajín bol motívom pre umiestnenie vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Najvyššia z nich je osadená vo výške 20,17 metra nad okolitým terénom,“ priblížil Dárius Krajčír, starosta bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ktorá stojí za projektom vyhliadkovej veže.

Návštevníkom má ponúkať výhľady na Alpy či Viedeň, v prípade dobrého počasia až na Zobor v Nitre. Rovnako aj na neďalekú Devínsku Novú Ves, hrad Devín či rakúsky zámok Schloss Hof.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

zdroj: TASR/jaroslav Novák

Dostupná má byť peším a cyklistom. Má to byť verejne prístupná atrakcia, samospráva už v minulosti uviedla, že vstupné neplánuje vyberať. Budú tam však výstražné tabuľky, ktoré budú upozorňovať na to, že napríklad v zime bude na vyhliadku vstup zakázaný.

Pôvodne sa uvažovalo, že by vyhliadková veža ako nová atrakcia hlavného mesta mohla byť vybudovaná a sprístupnená na jeseň 2018, výstavba sa mala začať v auguste.

Proces však predĺžilo získavanie povolenia od okresného úradu a vyňatie pozemku z Lesníckeho pôdneho fondu pod vyhliadkovú vežu. Termín sa následne posunul na rok 2019.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK