FOTO: Slovenský pavilón na Expo Dubaj ťa privíta vôňou lesa a vozidlami budúcnosti. Patrí k najkrajším na výstave

  • Slovenský pavilón na Expo Dubaj púta od svojho otvorenia pozornosť návštevníkov z celého sveta
  • Veľký ohlas vzbudila svetová premiéra unikátneho vodíkového auta MH2
  • Podľa Richarda Sulíka sa Slovenský pavilón môže porovnávať aj s expozíciami veľkých krajín, a to napriek tomu, že s prípravou sme po vynútenej odmlke museli začať neskôr
pjimage – 2021-10-07T125726.724
Expo Dubaj
  • Slovenský pavilón na Expo Dubaj púta od svojho otvorenia pozornosť návštevníkov z celého sveta
  • Veľký ohlas vzbudila svetová premiéra unikátneho vodíkového auta MH2
  • Podľa Richarda Sulíka sa Slovenský pavilón môže porovnávať aj s expozíciami veľkých krajín, a to napriek tomu, že s prípravou sme po vynútenej odmlke museli začať neskôr

Slovensko sa v Dubaji predstavilo vo veľkom štýle. Atraktívny dizajn a unikátna technológia vodíkového automobilu MH2 sa radí k vrcholom prvého týždňa na Expo Dubaj.

„Obsah, ktorým sa Slovensko prezentuje vo svojom pavilóne, je niečo, na čo môžeme byť naozaj hrdí. V krátkom čase sa Ministerstvu hospodárstva a tímu expozície SR na Expo Dubaj podarilo dostať pod jednu strechu najmodernejšie technológie, inovatívne exponáty, moderný interaktívny obsah a v spolupráci so špičkovými talentovanými Slovákmi ukázať svetu náš potenciál,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

zdroj: Expo Dubaj

Šéfdizajnér slovenského vodíkového auta MH2, Branislav Maukš, patrí medzi svetové hviezdy v oblasti automobilového dizajnu. Pracoval na všetkých modeloch Ferrari, ktoré boli predstavené od roku 2007. 

„Samotný tvar MH2 je veľmi aerodynamický a svojou muskulatúrou pripomína štartujúceho atléta na štartovom rošte. Športový koncept MH2 symbolizuje unikátny, funkčný dizajn, ktorý v prípade hydrogen concept car-u umožňuje dosiahnutie koeficientu odporu pod hodnotu 0,2, čo predlžuje samotný dojazd vozidla.

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by MH2 malo dosiahnúť za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h“, povedal Branislav Maukš.

zdroj: Expo Dubaj

Slovensko sa na Expo Dubaj prezentuje formou 3-podlažného národného pavilónu na ploche s výmerou vyše 2 100 m2, ktorý si prenajíma od organizátora Expo Dubaj, s cieľom čo najefektívnejšie využiť finančné prostriedky a sústrediť sa primárne na to, čo Slovensko ako krajina ponúka. Za architektonickým stvárnením priestoru stojí štúdio Siebert Talaš a hlavným architektom slovenskej expozície je Ivan Kulifaj.

Sme moderná krajina

Slovenský pavilón sa nachádza v srdci tematickej zóny „Mobilita“, pričom jeho leitmotívom je „Pohyb budúcnosti: Vodík, Letectvo a Vesmír”. Podľa generálnej komisárky expozície SR na Expo Dubaj Miroslavy Valovičovej sme sa témy mobilita zhostili bravúrne, keď sme predstavili prvý z trojice hlavných exponátov – automobil na vodíkový pohon z dielne Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.

zdroj: Expo Dubaj - V rámci expozície agentúry SLOVAKIA TRAVEL môžu návštevníci navnímať aj krásy Slovenska. Virtuálne sa prenesú do Vysokých Tatier aj na Bratislavský hrad.

„Srdečne všetkých pozývame na návštevu Slovenského pavilónu, kde sa prezentujeme ako moderná krajina, ktorá obstojí vo svetovej konkurencii. Vodíkové auto, vesmírny robot Androver, či letecký simulátor VRM, ako aj ďalšie exponáty, sú technologicky na takej úrovni, ktorú nám svet môže závidieť,“ povedala Miroslava Valovičová. 

Ako dodala, v rámci expozície agentúry SLOVAKIA TRAVEL môžu návštevníci navnímať aj krásy Slovenska, a to v špeciálnej miestnosti s 360-stupňovou obrazovkou, ktorá okrem iného prenesie návštevníkov do pýchy Slovenska – Vysokých Tatier, do Košíc, Levoče, na Spišský hrad a ďalších krás na Slovensku, vďaka interaktívnej hre a vôňam reprezentujúcim štyri ročné obdobia, ktoré boli vytvorené špeciálne pre Slovenský pavilón.

zdroj: Expo Dubaj

„Vizuálny zážitok podporíme vnemovým – vôňou slovenskej prírody, teda tým čo v Dubaji chýba. Chceme predstaviť náš crème de la crème, aby si nás každý zapamätal a túžil navštíviť Slovensko“, povedal generálny riaditeľ SLOVAKIA TRAVEL Václav Mika.

„Spolu s organizáciami cestovného ruchu pripravujeme workshopy s uznávanými lekármi a špičkovými slovenskými odborníkmi na kúpeľníctvo. SLOVAKIA TRAVEL, napriek tomu, že sa zapojila do prípravy na EXPO ako posledná, krátko po svojom vzniku (1.4.2021), je plne pripravená privítať návštevníkov a poskytnúť vizuálny, vnemový, umelecký i kultúrny zážitok,“ dodáva.

zdroj: Expo Dubaj

Jedinečnú atmosféru Slovenského pavilónu dotvárajú diela našich úspešných súčasných umelcov, akými sú Jaro Varga, Gordana Turuk a Monika Pascoe Mikyšková. Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 môžeš navštíviť do 31. marca 2022.

zdroj: Expo Dubaj

zdroj: Expo Dubaj

zdroj: Expo Dubaj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá