FOTO: Tvorca Zrakovej pyramídy, ktorá pobláznila Slovensko, spúšťa nový projekt, ktorý opäť priláka masy návštevníkov

  • Sphéra je dielom slovenského umelca Juraja Gábora
  • Tento nevídaný projekt vznikol pre návštevníkov Novej Synagógy a pochádza z pera nemeckého architekta Petra Behrensa
  • Sphéra je dielom slovenského umelca Juraja Gábora
  • Tento nevídaný projekt vznikol pre návštevníkov Novej Synagógy a pochádza z pera nemeckého architekta Petra Behrensa

Pred piatimi rokmi Juraj Gábor očaril Slovensko Zrakovou pyramídou, ktorú navštevovali masy turistov a napokon bola demontovaná. Juraj však momentálne finišuje celkom nový projekt s názvom Sphéra, ktorý budú môcť ľudia obdivovať v Novej synagóge v Žiline.

Aktuálne ide zrejme o najväčšie umelecké dielo na Slovensku, a zároveň výnimočný počin. Po rokoch príprav sa Juraj podujal vytvoriť monumentálny 17-metrový drevený objekt, ktorý podľa jeho slov výtvarne dopovedá príbeh architektúry Novej synagógy.

Od Nemcov sa máme čo učiť. V Berlíne vyrastie najvyšší drevený mrakodrap Európy

„Prichádza čas, aby sa nám po mesiacoch pandémie do životov zase vrátili veľké umelecké zážitky. Veríme, že vám chýbajú tiež. Pozývame vás do nového spoločného dobrodružstva,“ píše tvorca projektu. Postupný rast nového projektu dokumentovali prostredníctvom fotografií: Luna Mafo, Marek Jančúch a Laura Bouflet.

zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina/Luna Mafo
zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina/Luna Mafo

Juraja Gábora už niekoľko rokov fascinuje skutočnosť, že architekt Novej synagógy Peter Behrens do nej ešte pred takmer storočím vpísal tvar levitujúcej gule. Po štyroch rokoch počítania, kreslenia a plánovania sa odhodlal túto pomyselnú Sphéru zhmotniť – dokončiť guľu od kupoly až po podlahu.

Na „chýbajúcej” obrovskej polguli Sphéry pracuje spolu s partiou šikovných tesárov už od decembra. Konštrukciu diela tvoria desiatky desaťmetrových nosníkov poskladaných zo stoviek kusov ručne vyrezaných dosiek do oblúka.

Sphéra is the work of Slovak intermedia artist Juraj Gábor. It was created especially for the Nová synagóga Žilina…

Posted by mappa on Monday, February 8, 2021

Partia Slovákov do dnešného dňa spracovala drevo, ktoré by sa zmestilo do viac ako päť veľkých nákladných áut z píly v Dlhom Poli. Na tento projekt pritom v rámci crowdfundingu vyzbierali viac ako 15 500 eur. Financie potrebujú na zaplatenie dreva a odborných tesárskych prác.

„Pustili sme sa do ďalšieho odvážneho príbehu, ktorým siahame na limity našich možností a prostriedkov. Veríme, že sa nám to spoločne podarí. Veríme, že Sphéra stojí za všetku námahu,“ hovorí Marek Adamov, riaditeľ kultúrnych centier Stanica a Nová synagóga Žilina.

zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina
zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina

Dielo jeho autori plánujú dokončiť do marca a hneď, ako skončia pandemické opatrenia ho otvoria pre návštevníkov – minimálne na jeden rok. Sphéra bude nielen neprehliadnuteľným umeleckým dielom, ale aj celoročnou scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, koncerty, festivaly, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia. 

6 slovenských architektonických skvostov sa uchádza o najprestížnejšie ocenenie v Európe. Nechýba medzi nimi ani cintorín

V budúcnosti nájde dielo ďalší život v novom priestore. Rovnako ako Zrakovú pyramídu sa jej tvorcovia pokúsia Sphéru umiestniť v otvorenej krajine, aby zostala ľuďom prístupná aj v ďalších rokoch.

zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina
zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina/Luna Mafo

Na konte má množstvo projektov

Juraj Gábor je autorom viacerých úspešných inštalácií z dreva v galériách aj v krajine – okrem Zrakovej pyramídy v Súľove (2015 – 2020) napríklad dielo Vertikálna gradácia v Pražskej Meet Factory (2016), Prechod/Transfer v Banskej Štiavnici (2019). Bol finalistom Ceny Oskára Čepana (2016) a laureátom Ceny Nadácie Tatra banky pre mladých umelcov (2017).

Viac informácií o Sphére nájdeš na webe novasynagoga.sk. Rast Sphéry môžete sledovať aj v pravidelne aktualizovanej fotogalérii.

zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina
zdroj: Flicker/Nový synagóga Žilina

V súčasnosti však okrem Juraja Gábora v priestoroch Synagógy pracuje aj animátor Martin Smatana na dokončení Starého šarkana, tanečník Tomáš Janypka alebo hudobník Ondrej Veselý. V spolupráci s Mappa editions bude tím Synagógy novú Sphéru postupne ozvučovať, prvou zvukovou rezidentkou je Lucie Páchová.

Prechádzka Sphérou s Tomášom Janypkom / online performance

Posted by Nová synagóga Žilina on Friday, February 19, 2021

„Koronou vypnutý život nás nezastavil celkom, hoci ťažšie obdobie sme asi ešte nezažili. Koronavírus a lockdown nás dúfajme nepoložia v druhej vlne, získali sme dotáciu Fondu na podporu umenia na ďalšie tri roky a v kombinácii s vašou podporou z 2 % a ďalšími darmi a sponzormi snáď prežijeme aj totálny výpadok príjmov v čase lockdownu,“ dodáva tím Synagógy.

Zdroj: novasynagoga.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech