FOTO: Vyľudnené námestia po celom svete zívali prázdnotou, takýto Silvester ešte svet nezažil

  • Vítanie nového roka 2021 bolo po celom svete iné ako v minulosti
  • Pandemické obmedzenia spôsobili, že milióny ľudí si počas silvestrovskej noci museli vystačiť s ohňostrojmi na televíznych obrazovkách
  • Niektoré svetové metropoly svoje slávnosti zrušili alebo výrazne skrátili
silvester03_31_12_2020750024
TASR/František Iván
  • Vítanie nového roka 2021 bolo po celom svete iné ako v minulosti
  • Pandemické obmedzenia spôsobili, že milióny ľudí si počas silvestrovskej noci museli vystačiť s ohňostrojmi na televíznych obrazovkách
  • Niektoré svetové metropoly svoje slávnosti zrušili alebo výrazne skrátili

Vítanie nového roka 2021 bolo po celom svete iné ako v minulosti. Pandemické obmedzenia spôsobili, že milióny ľudí si počas silvestrovskej noci museli vystačiť s ohňostrojmi na televíznych obrazovkách, prípadne vlastné zásoby pyrotechniky odpálili omnoho skôr.

Niektoré svetové metropoly svoje slávnosti zrušili alebo výrazne skrátili. Našli sa však aj také, v ktorých silvestrovské oslavy boli také ako každý rok.

Medzi prvými privítali nový rok 2021 v Austrálii. V minulých rokoch bol prístav v Sydney preplnený státisícami návštevníkov sledujúcich ohňostroj. Tentokrát však úrady vyzvali ľudí, aby si legendárnu pyrotechnickú šou okolo miestnej opery a prístavného mosta pozreli v televízii.

Na Novom Zélande, ktorý má pred Sydney náskok dvoch hodín, sa však konali obvyklé novoročné ceremónie, keďže v krajine neevidujú aktívne prípady koronavírusu. V Soule, metropole Kórejskej republiky, silvestrovské zvonenie v štvrti Jongno konajúce sa tradične od skončenia kórejskej vojny v roku 1953, prvýkrát v histórii zrušili.

Austrália dala megalomanskú bodku za rokom 2020. Oslava však bola mimoriadne čudná

Vyprázdnený Times Square

Na hlavnom newyorskom bulvári Times Square nechýbala tradičná kryštálová guľa. Polícia však oblasť zatarasila, aby zabránila zhromažďovaniu ľudí. V brazílskom Riu de Janeiro obmedzili vstup na ikonickú pláž Copacabana, kde sa zvyčajne konajú búrlivé novoročné oslavy, iba miestnym občanom.

V Dubaji v Spojených arabských emirátoch si obyvatelia napriek množstvu prípadov koronavírusu dopriali silvestrovské potešenie so všetkým, na čo boli zvyknutí. Zdravotnícki pracovníci v rúškach rozsvietili najvyššiu vežu sveta Burj Khalifa a následne nad budovou explodoval ohňostroj.

Dubajské ulice zaplavili desaťtisíce ľudí a opatrenia na dodržiavanie spoločenských rozostupov sa zväčša ignorovali. Z luxusných barov a reštaurácií „šľahala“ hudba, ľudia sa zabávali a pili, no tanec bol prísne zakázaný.

Úrady v Juhoafrickej republike vyzvali obyvateľov, aby zrušili plánované silvestrovské večierky. Mnohí sa k tomu postavili zodpovedne a namiesto zábavy zapálili sviečky na počesť zdravotníkov a ľudí, ktorí zahynuli počas pandémie ochorenia COVID-19.

V mnohých európskych krajinách, napríklad vo Francúzsku, Taliansku, Turecku, Lotyšsku, Česku či Grécku, úrady v predstihu varovali, že sú pripravené zasiahnuť proti „výtržníkom“ porušujúcim pravidlá verejného zdravia vrátane nočných zákazov vychádzania.

Pri údere polnoci sa nad moskovským Červeným námestím či aténskou Akropolou rozhoreli ohňostroje. Výbuchy sa však ozývali prázdnymi ulicami, keďže väčšina ľudí rešpektovala nariadenia a ostala doma.

Berlín (Nemecko) 

zdroj: TASR/AP, Christoph Soeder

zdroj: TASR/AP, Christophe Gateau

zdroj: TASR/AP, Michael Sohn

Moskva (Rusko)

zdroj: TASR/AP, Pavel Golovkin. Na kombosnímke hore ohňostroj exploduje nad Kremľom a prázdnym Červeným námestím počas novoročných osláv 1. januára 2021 v Moskve a dole novoročné oslavy 31. decembra 2019 v Moskve.

zdroj: TASR/AP, Pavel Golovkin, Denis Tyrin. Na kombosnímke hore ohňostroj exploduje nad Kremľom a prázdnym Červeným námestím počas novoročných osláv 1. januára 2021 v Moskve a dole novoročné oslavy 31. decembra 2019 v Moskve.

zdroj: TASR/AP, Pavel Golovkin

Londýn (Veľká Británia) 

zdroj: TASR/AP, Victoria Jones

zdroj: TASR/AP, Matt Dunham

New York – Times Square (USA)

zdroj: TASR/AP, Craig Ruttle

zdroj: TASR/AP, Craig Ruttle

zdroj: SITA/AP, Craig Rutte, Ben Hider.Na kombosnímke novoročné oslavy 1. januára 2021 v New Yorku na Times Square a dole novoročné oslavy 31. decembra 2019 v New Yorku.

Košice (Slovensko)

zdroj: TASR/František Iván
zdroj: TASR/František Iván

zdroj: TASR/František Iván

Bratislava (Slovensko)

zdroj: TASR/Jakub Kotian
zdroj: TASR/Jakub Kotian

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tokio (Japonsko)

zdroj: TASR/AP. Jae C. Hong, Hiro Komae. Na kombosnímke hore ľudia sa modlia pred chrámom pred príchodom nového roka 31. decembra 2020 v Tokiu a dole ľudia čakajú na modlenie 1. januára 2020.

Brusel (Belgicko) 

zdroj: TASR/AP, Francisco Seco and Geert Vanden Wijngaert. Na kombosnímke hore prázdne historické námestie 31. decembra 2020 v Bruseli a dole pohľad na plné námestie počas novoročných osláv 1. januára 2017. Z dôvodu koronavírusovej pandémie boli oslavy príchodu roka 2021 v európskych metropolách pokojnejšie ako zvyčajne.

Hongkong (Čína) 

zdroj: TASR/AP, Kin Cheung. a kombosnímke hore pohľad na prístav Victoria Harbour počas novoročných osláv 1. januára 2021 v Hongkongu a dole pohľad na ohňostroj nad prístavom Victoria Harbour počas začiatku novoročných osláv v Hongkongu 1. januára 2020.

Paríž (Francúzsko) 

zdroj: TASR/AP, Thibault Camus, Christophe Ena. Na kombosnímke hore prázdna parížska ulica Champs-Élysées (Elyzejské polia) počas novoročných osláv 1. januára 2021 a dole to isté miesto počas novoročných osláv 1. januára 2020.

Rím (Taliansko) 

zdroj: TASR/AP, Andrew Medichini. Na kombosnímke hore Koloseum počas novoročných osláv 1. januára 2021 v Ríme a dole to isté miesto počas novoročných osláv 1. januára 2018.

Petrohrad (Rusko) 

zdroj: TASR/AP, Dmitri Lovetsky. Na kombosnímke hore pár ľudí kráča po ulici počas novoročných osláv 1. januára 2021 v Petrohrade a dole to isté miesto počas novoročných osláv 1. januára 2020 v Petrohrade.
Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech