Fotografia dňa na stránke NASA pochádza z astroobservatória pri Snine

  • Na oficiálny web NASA sa dostala snímka slovenského astronomického observatória
  • Zachytáva padajúce perzeidy, ktoré môžeš pozorovať už dnes
Unsplash
  • Na oficiálny web NASA sa dostala snímka slovenského astronomického observatória
  • Zachytáva padajúce perzeidy, ktoré môžeš pozorovať už dnes

Kolonické sedlo v okrese Snina dnes preslávil oficiálny web od NASA, ktorý každý deň pridáva snímku dňa. Fotografia zachytáva nočnú oblohu počas vlaňajšieho padania Perzeidov v Astronomickom observatóriu. Jej autorom je Petr Horálek.

Internetový portál ňou chce upozorniť na to, že noc z pondelka na utorok je vhodnou na pozorovanie meteorického roja Perzeíd. Dodáva však, že dobrej viditeľnosti bude prekážať svetlejšia obloha spôsobená blížiacim sa splnom mesiaca.

Viac čítaj na >> Tento víkend prichádza najčarovnejšia noc roka. Priprav sa na viac ako 100 padajúcich hviezd za hodinu počas mesačného novu

APOD: Perseid Meteors over Slovakia (2019 Aug 12)Image Credit & Copyright: Petr…

Gepostet von Astronomy Picture of the Day (APOD) am Sonntag, 11. August 2019

 

Širokouhlá fotografia zobrazuje nočné observatórium na popredí meteorického roja. Padajúce meteory vytvárajú ilúziu, že vytryskujú z rovnakého miesta.

„Aj keď prachové čiastočky komét cestujú rovnobežne, zdá sa, že výsledná meteorická sprcha vyžaruje z jediného miesta na oblohe. Žiariaci efekt súvisí s perspektívou, keďže sa zdá, akoby sa dráhy v diaľke zbližovali podobne ako je to pri vlakových koľajach,“ vysvetlila zobrazený jav TASR.

Astronomická snímka dňa

Astronomická snímka dňa je projekt NASA, ktorého cieľom je podľa portálu znázorniť „náš fascinujúci vesmír spolu s krátkym vysvetlením napísaným profesionálnym astronómom“.

Perseid Fireball over the Kolonica Saddle / Bolid z Persea nad Kolonickým sedlemMore:…

Gepostet von Petr Horálek Photography am Montag, 13. August 2018

Viac čítaj tu >> Víkendové hviezdne divadlo: Tu sú najlepšie miesta, odkiaľ môžeš pozorovať padajúce perzeidy

Slovenská lokalita sa tam zaradila po prvýkrát a keďže stránka väčšinou zachytáva iba vesmírnu oblohu, je to pre astronomické observatórium na Kolonickom sedle skvelá prezentácia.

Zdroj: TASR, APOD

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech