Francúzsko udelilo americkým vedcom granty v hodnote 60 miliónov eur. Bojujú proti Trumpovi

  • Po odmietnutí parížskej zmluvy Donaldom Trumpom sa proti tomuto rozhodnutiu postavila väčšina krajín Európy
  • Francúzsky prezident Macron berie boj proti klimatickým zmenam naozaj vážne
  • Vytvoril skupinu grantov za desiatky miliónov € pre vedcov z USA a celého sveta
trump-a-macron
wikipedia / politico.eu
  • Po odmietnutí parížskej zmluvy Donaldom Trumpom sa proti tomuto rozhodnutiu postavila väčšina krajín Európy
  • Francúzsky prezident Macron berie boj proti klimatickým zmenam naozaj vážne
  • Vytvoril skupinu grantov za desiatky miliónov € pre vedcov z USA a celého sveta

Granty pod názvom Znova urobiť našu planétu skvelou majú za cieľ podporiť európsky výskum v oblasti zmeny klímy a zároveň zmierniť škodlivé účinky americkej federálnej vlády kvôli odmietnutiu Parížskej dohody. Pre prvé kolo ocenení bude vybraná širšia skupina o počte 50 uchádzačov a všetci budú financovaní štátom a rôznymi výskumnými inštitúciami vo výške 60 miliónov €. V budúcom roku sa uskutoční druhé kolo grantov, ktoré budú spolufinancované Nemeckom.

„Francúzsko a Európa sa stanú miestom, kde sa bude rozhodovať, ako znova urobiť našu planétu skvelou,“ povedal Macron v Paríži

Macron bol jedným z najaktívnejších obhajcov klímy v Európe a jeho vyjadrenia neboli len obyčajné sľuby, ale sprevádzajú ho skutky a iné rozumné aktivity. Krátko po inaugurácií prezidenta Trumpa a tesne predtým, ako bol zvolený Macron za francúzskeho prezidenta, vydal video, na ktorom pozýval amerických odborníkov v oblasti klímy, aby prišli do Francúzska.

Veľmi rýchlo bol zriadený systém, ktorý zaručuje, že granty poskytnú vedeckým pracovníkom v oblasti klímy financie na štyri roky, aby mohli vykonávať svoj výskum v mene francúzskej vlády. Nadnesene to môžeme považovať za akési „kradnutie“ amerických odborníkov na klímu, čo naozaj funguje.

Teraz, krátko pred otvorením veľkého summitu o klimatických zmenách vo francúzskom hlavnom meste, prezident Macron udelil 18 rôznym výskumným pracovníkom z USA a Indie granty, ktorých zameranie je na oblasť zmeny klímy. Celkovo sa zaregistrovalo viac ako 1 800 žiadostí zo 100 krajín, no vybraných mohlo byť len 18. Celkovo trinásť z nich putovalo pre amerických výskumníkov a financovanie je zaručené počas celého trvania aktuálneho funkčného obdobia prezidenta Trumpa.

Pre Associated Press jeden americký výskumník vysvetlil, že program „mu dal obrovský psychologický impulz“ a dodal, že v USA majú vedci pocit, akoby museli schovávať to, čo robia.

Toto oznámenie nadväzuje na sľub Macrona, že programy OSN týkajúce sa zmeny klímy, ktoré opustilo USA, budú plne financované európskymi štátmi.

Nebude chýbať ani jedno euro a všetky francúzske uhoľné elektrárne budú do roku 2021 zatvorené“ povedal Macron.

V USA je jednoznačne brzdený výskum a veda o klimatických zmenách, pričom výrazy ako „zmena klímy“ alebo „globálne otepľovanie“ sú potláčané, predovšetkým, keď je reč financovaní a grantoch. Zaujímavé a prekvapivé je, že Trump prednedávnom akceptoval zistenie veľkej americkej štúdie, ktorá spája činnosť ľudstva s klimatickými zmenami.

Francúzsko a iné významné európske krajiny sa už určitý čas vyhýbajú Bielemu domu. Ešte v júni oznámili spolu s Čínou, žeby najradšej obišli Donalda Trumpa a pracovali priamo s americkými štátmi a podnikmi, ktoré stále podporujú Parížsku dohodu.

zdroj: iflscience.com; washingtonpost.com; apnews.com;

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech