Francúzsko vybuduje 1000 km ciest so solárnymi panelmi

  • Francúzska vláda oznámila plány na vydláždenie 1000 km ciest odolnými fotovoltaickými panelmi v priebehu nasledujúcich piatich rokov, s cieľom dodávať obnoviteľnú energiu pre 5 miliónov ľudí - približne 8 percent francúzskej populácie.
COLAS : Route solaire Wattway
  • Francúzska vláda oznámila plány na vydláždenie 1000 km ciest odolnými fotovoltaickými panelmi v priebehu nasledujúcich piatich rokov, s cieľom dodávať obnoviteľnú energiu pre 5 miliónov ľudí - približne 8 percent francúzskej populácie.

Tento projekt je výsledkom päťročného výskumu francúzskej stavebnej spoločnosti Colas a Národného inštitútu pre solárnu energiu. A aj keď veľa odborníkov na solárnu energiu predložilo argumenty proti solárnym cestám (sú drahé, potenciálne nebezpečné a neefektívne v porovnaní s bežnými strešnými panelmi), vidieť, ako sa vláda pustila do obnoviteľnej energie v takom veľkom merítku je rozhodne impozantné.

Fotovoltaické panely zvládnu aj nákladiaky

 

Francúzi však nie sú prví, čo sa týka využívania solárnych ciest. V roku 2014, manželský pár z USA vyzbieral viac ako 2 milióny dolárov v ich crowdfundingovej kampani s cieľom vyvinúť fotovoltaické panely pre použitie na cestách. A Holandsko už inštalovalo svoju testovaciu cestu využívajúcu solárne panely, ktorá pri ľahkej bicyklovej premávke fungovala lepšie, než sa čakalo.

Ale toto bude prvýkrát, kedy budú solárne panely použité na verejných komunikáciách a patentovaný dizajn panelu, známy ako Wattaway je unikátny v tom, že sa dá aplikovať na vrch existujúcich komunikácií, bez nutnosti menenia infraštruktúry.

Ďalšia výhoda je v konštrukcii 15 cm fotovoltaických panelov, ktoré sú vyrobené z tenkej vrstvy polykryštalického kremíka, obaleného v živičnom substráte aby boli silnejšie. Celková hrúbka je len 7 mm. Podľa Colas táto jedinečná, vrstvená štruktúra dáva panelom oveľa väčšiu priľnavosť než ostatné solárne cestné panely, čo môže znížiť riziko nehôd pre nákladné a osobné automobily.

Fotovoltaické panely - hrubé iba 7 mm

 

„Nie je potrebné znova vybudovať infraštruktúru,“ povedal CEO spoločnosti Colas, Hervé Le Bouc pre časopis Les Echoes minulý rok, kedy boli panely predstavené. „V Chambéry a Grenobli, bol Wattway úspešne testovaný cyklom jedného milióna vozidiel, čo zodpovedá 20 rokom bežnej prevádzky cesty a povrch sa nepohol.“

Panely sú tiež odolné voči poveternostným vplyvom – kremíkové články sú bezpečne zapuzdrené, aby boli v daždi suché a materiál je tak tenký, že sa dokáže prispôsobiť tepelnej rozťažnosti cesty. „Panely dokonca bez problémov zložili skúšku snežným pluhom,“ vysvetľuje webstránka Wattway. „Operátori pluhov však musia byť na Wattway paneloch viac opatrní než na konvenčných cestách.“

Za predpokladu, že cesty sú „zakryté“ vozidlami zhruba 10 percent času a po zvyšok slnečných hodín budú nasávať slnečné lúče, spoločnosť odhaduje, že 20 metrov štvorcových Wattway panelov bude poskytne dostatok elektriny k napájaniu jednej francúzskej domácnosti, s výnimkou vykurovania.

Wattaway - © Joachim Bertrand

 

Plán na pokrytie 1 000 km existujúcich ciest týmito panelmi bol oznámený tento týždeň na tlačovej konferencii Ségolène Royal, francúzskym ministrom ekológie, udržateľného rozvoja, a energie. Ale neexistujú žiadne správy o tom, ktoré cesty dostanú solárne panely ako prvé a na zistenie toho, ako sa im bude dariť v bežnej premávke si budeme musieť počkať.

Stále existuje mnoho obáv, že solárne cesty všeobecne nikdy nebudú cenovo efektívne, účinné a dostatočne bezpečné aby sa mohli stať skutočným trhákom na poli obnoviteľnej energie najmä pri porovnaní oproti klasickým strešným panelom.

Fotovoltaické panely dodajú elektrickú energiu 8% francúzskeho obyvateľstva

 

Súvisí to napríklad s ich uložením. Horizontálna pozícia rozhodne nie je „to pravé orechové“ pre zachytenie čo najväčšieho množstva slnečných lúčov a ktovie ako bude vyzerať ich účinnosť keď sa ešte k tomu zašpinia od všetkého prachu na cestách. A čo sa s takými panelmi stane v prípade dopravnej nehody je tiež otázne. Ale odpovede na tieto otázky ukáže až čas.

Isté obavy sú určite oprávnené, ale aj tak bude zaujímavé sledovať, ako sa tento nový projekt ujme. Každá snaha o inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie je malé víťazstvo a každý experiment s novou technológiou nás dostane bližšie k tomu, aby sme zistili čo bude fungovať.

COLAS - Wattway

Zdroj: sciencealert.com, Zdroj fotografií: wattwaybycolas.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech