Francúzsky prezident v Bratislave: Európa vybuduje svoju armádu, zbaví sa závislosti od USA

  • GLOBSEC Forum 2023 navštívil Emmanuel Macron
  • Priznal chyby Európskej únie a hovoril o tom, ako ich napraviť
  • Poukazuje na európsku armádu
Francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii GLOBSEC v Bratislave. Víta ho bývalý premiér Slovenskej republiky Eduard Heger
Startitup/Matej Hlbočan
  • GLOBSEC Forum 2023 navštívil Emmanuel Macron
  • Priznal chyby Európskej únie a hovoril o tom, ako ich napraviť
  • Poukazuje na európsku armádu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu navštívil konferenciu Globsec v Bratislave. Pri tejto príležitosti sa rozhovoril o budúcnosti Európy, ktorá podľa neho nemá byť závislá od žiadnej inej mocnosti. Dotkol sa aj témy vojny na Ukrajine. 

„Pred 20 rokmi EÚ otvorila svoje dvere Slovensku a ďalším krajinám, ktoré sa odtrhli od sovietskeho jarma,“ pripomenul Slovákom Macron. 

„Neverím však v západnú a východnú Európu. Neexistuje nová a stará Európa, to by znamenalo starú hranicu, ktorú vytvoril západný a východný blok,“ uviedol francúzsky prezident.

Ruská agresia

Vo svojom prejave sa dotkol aj ruskej agresie na Ukrajine, ktorá sa podľa francúzskeho prezidenta netýka len Ukrajiny, ale je útokom na európske hranice, ako ich poznáme.

„Rusko urobilo všetko preto, aby zvrhlo celú architektúru európskej bezpečnosti. Spomeňte si udalosti v Gruzínsku, Ukrajine, Putinove prejavy a podmanenie si Bieloruska,“ pripomenul Macron. 

Francúzsky prezident si myslí, že Putina nedokázala odradiť európska reakcia a reakcia NATO, ktorá bola nedostatočná. 

„Niektorým štátom sme neposkytli bezpečnostné záruky. Bola to chyba, nemali sme to tak urobiť. Náš prístup k Rusku sa zakladal na závislosti od surovín, čo nebolo koherentné,“ vysvetlil Macron.

„Vojna na Ukrajine ukazuje to, že pokusy o podmanenie si častí Európy sú nezákonné a neprijateľné. Sú však aj úplne nereálne,“ vysvetlil Macron. 

„Vojna sa ešte zďaleka neskončila, ale jedno je isté. Ukrajina nebude dobytá,“ dodal. 

Francúzsky prezident si myslí, že Vladimir Putin dúfa v narušenie jednoty Západu a v opadnutie pomoci Ukrajine.

„Moskva určite dúfa, že jej pomôže čas. Že v niektorých krajinách budú voľby a príde verejná únava. Z krátkodobého hľadiska však musíme Ukrajine pomôcť viesť účinnú protiofenzívu, ktorá ju dovedie k mieru,“ uviedol. 

Mier z európskeho pohľadu

Macron podotkol, že mier musí byť taký, ako určia Ukrajinci, nie iné mocnosti za nich. 

„Čo je to mier? Nie je to koniec ozbrojenosti. Nie. Nemôžeme tolerovať obmedzovanie územnej celistvosti. Mierové podmienky si môžu vybrať len napadnutí – Ukrajinci,“ povedal. 

Po vojne má podľa neho dôjsť k obnove Ukrajiny, v čom zohrá významnú úlohu práve Európa. „Musíme ukázať, že vždy budeme stáť po boku Ukrajiny,“ rečnil.

Francúzsky prezident na druhej strane podčiarkol, že je čas myslieť aj na našu vlastnú bezpečnosť. Súčasná administratíva Joea Bidena je k Európe priateľská, ale ďalšia už taká nemusí byť. 

„Aké sú možné nasledujúce scenáre pre našu Európu? Posilnilo sa východné krídlo, no stačí to z dlhodobého hľadiska? Americká administratíva, chvalabohu, stojí na našom boku, no musíme sa pýtať, či sa to v budúcnosti nezmení,“ uviedol s narážkou na rozmiestnenie aliančných vojakov na východnom krídle Aliancie.

„Nesmieme nechať našu bezpečnosť v rukách amerických voličov. Preto je obrana Európy skutočne naším európskym bezpečnostným pilierom,“ vysvetlil prezident, ktorý dlhodobo presadzuje myšlienku nezávislej európskej obrany a európskej armády.

Európska armáda

„Keď hovoríme o vojenskej spôsobilosti, hovoríme o tom, že budeme mať našu vlastnú možnosť a schopnosť brániť seba a našich susedov. Ide aj o budúcnosť. Musíme mať schopnosť spravovať naše susedstvo,“ rečnil Macron. 

Potrebné je aj rozšírenie výroby munície a zbraní na starom kontinente.

„Zrýchleným spôsobom musíme v Európe vyrábať, nakupovať a zapojiť sa vojensky ekonomicky a politicky. Musia sa v tom angažovať všetky krajiny,“ vysvetlil. 

Macron ale zdôraznil, že Rusko nikam nezmizne a my sa s ním budeme musieť naučiť žiť. 

„Zemepis sa nezmení, my budeme stále bývať tu a Rusko bude existovať tam, kde existuje teraz,“ upozornil.

My, Európania, musíme byť činitelia zmluvy, ktorá pokrýva našu bezpečnosť v NATO, hovorí prezident Francúzska. „Nemôžeme to nechať na nikoho iného. Preto nám v prvom rade treba zvládať vyzbrojovanie.“ 

Macron doplnil, že ak chce Európa žiť v udržateľnom mieri, musí zaujať jasný postoj voči Rusku a musí byť dôveryhodná v očiach Ukrajiny. Kyjevu musí zároveň dodať všetky potrebné prostriedky na to, aby dokázala úplne zabrániť ruskej agresii.

„Dnešná Ukrajina chráni Európu a to je fakt. Preto je dnes tak dotovaná,“ doplnil.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá