Futbalisti Prahy zažili MMA večer. Český brankár si zo zápasu odniesol otras mozgu a 10 stehov na tvári

  • Obranca Slavie Praha mal počas zápasu údajne rasistické poznámky na hráča škótskeho Rangers. Krátko po skončení ho za to od neho čakali päste
  • Český brankár si zo zápasu odniesol otras mozgu a 10 stehov na tvári
  • Oba kluby a tréneri sa svojich hráčov zastávajú. Prípad rieši aj miestna polícia, ktorá musela český tím evakuovať zo štadióna
Slávia Praha Glasgow Rangers (2)
TASR/AP/Andrew Milligan a Twitter/Jaroslav Tvrdik
  • Obranca Slavie Praha mal počas zápasu údajne rasistické poznámky na hráča škótskeho Rangers. Krátko po skončení ho za to od neho čakali päste
  • Český brankár si zo zápasu odniesol otras mozgu a 10 stehov na tvári
  • Oba kluby a tréneri sa svojich hráčov zastávajú. Prípad rieši aj miestna polícia, ktorá musela český tím evakuovať zo štadióna

Včera sme sa po dlhšej dobe rozhodli pozrieť nejaký futbal. Keďže celkom radi fandíme slovenským a českým tímom v európskych súťažiach, voľba padla na Slaviu Praha, ktorá hrala osemfinále Európskej ligy UEFA v škótskom Glasgowe proti tímu Glasgow Rangers.

Keď sme videli v bráne Škótov brankára s menom „McGregor“, začali sme si trochu robiť srandu, že sme si asi omylom zapli MMA a namiesto kopačiek možno uvidíme lietať iné „kopačky“. Napokon sme neboli tak ďaleko od pravdy. To, čo sa miestami dialo na štadióne, rozhodne patrilo skôr do bojového športu.

Kopačka na tvár, z ktorej ide mráz po chrbte, otras mozgu, stehy, päste a krv sú len zjednodušeným zhrnutím včerajšieho večera, ktorý futbalistov českého tímu čakal v Škótsku. 

zdroj: TASR/AP/Andrew Milligan. Útočník Glasgowa Kemar Roofe kope do hlavy českého brankára Slavie Ondřeja Kolářa

„Pôjdeme po vás“ a brutálna, likvidačná kopačka do tváre

Označiť zápas za „tvrdý“ asi nie je v tomto prípade dostačujúce. Náznaky straty nervov a pokusy o úmyselné fauly bolo vidno už v prvom polčase, no najväčšie bojové techniky predviedli hráči až v tom druhom. „Futbalisti Rangers si akoby pomýlili futbal s bojovým športom či rugby. Mnohé ich zákroky boli brutálne,“ píšu o tomto trochu zvláštnom futbalovom zápase športové médiá vrátane SME.

Kapitán Slavie Ján Bořil po zápase novinárom uviedol, že hráči škótskeho Rangers im počas zápasu hovorili, že po nich dnes pôjdu. Slavia v oficiálnom po-zápasovom stanovisku napísala, že takú „nevídanú, zákernú hru súpera v histórii moderných európskych pohárov ešte nezažila“.

Po tvrdých, priam brutálnych zákrokoch má údajne zranených viacerých hráčov, no azda najhoršie dopadol brankár Slavie Ondřej Kolář, ktorý dostal priam likvidačnú kopačku rovno do hlavy. Médiá ju opisujú výstižne ako „kop v štýle MMA“.

Záznam tejto brutálnej kopačky na tvár brankára sme si pozreli na YouTube aj v podaní iných, napríklad španielskych televízií, a slová ako „brutálny“ či „likvidačný“ ľahko počuť aj v opise zahraničných komentátorov. Český brankár si z tohto zápasu odniesol otras mozgu a 10 stehov na tvári.

V bráne ho musel vystriedať len 18-ročný mladý, náhradný brankár Matyáš Vágner, pre ktorého to bol vôbec prvý štart v seniorskej kategórii – a hneď v osemfinále UEFA. Celá striedačka Rangers potom kričala na svojich hráčov, aby po mladom, neskúsenom brankárovi strieľali, no mladého bažanta v bráne neprestrelili a z Vágnera sa napokon stal jeden z hrdinov tohto divokého zápasu.

zdroj: TASR/ AP/ Ian McNichol. Na snímke zdravotníci odnášajú na nosidlách zraneného brankára Slavie Ondřeja Kolářa

Údajný rasizmus, „fucking guy“  a päste po zápase

Hráči Rangers boli zrejme čoraz viac frustrovaní a strácali nervy. Prehrávali doma 0:2, čo znamenalo ich vypadnutie zo súťaže (a postup Slávie). Tvrdých, priam zákerných zákrokov tým na ihrisku pribúdalo, až sa pôvodom izraelský rozhodca rozhodol vytiahnuť dve červené karty a poslať dvoch hráčov Rangers preč z ihriska.

No pokoj nenastal ani po odpískaní zápasu, ba naopak. Hráč Glasgowu Rangers Glen Kamara (hráč tmavej pleti) päsťami napadol stopéra/obrancu Slavie Ondřeja Kudelu, ktorý po napadnutí päsťami skončil v krvi. „Kudela bol zbabelo bez varovania zbitý päsťami do tváre hráčom Kamarom za prítomnosti trénera Stevena Gerrarda,“ pokračuje vo svojom stanovisku Slavia.

Steven Gerard – futbalová legenda a bývalý kapitán anglickej reprezentácie a Liverpoolu, v ktorom hrával aj s naším Martinom Škrteľom, je dnes manažérom a trénerom Glasgowu Rangers. Svojho hráča Glena Kamara sa zastal a poukazuje na rasistické poznámky českého hráča. „Spôsobil to hráč Slavie. Nie sme klamári… Dúfam, že to UEFA nezametie pod koberec,“ hovoril nahnevane Steven Gerard, na ktorého sme ešte pred zápasom spomínali ako na pokojného, rozumného kapitána z Liverpoolu.

zdroj: TASR/AP/Petr David Josek. Na fotografii Steven Gerard počas včerajšieho zápasu

Povedal som mu: „You are fucking guy (si sk***ený človek).“ Bolo to povedané v emóciách po dvoch červených kartách a rade brutálnych zákrokov súpera, ale úplne odmietam rasizmus,“ bránil sa pred novinármi dobitý český obranca.

Každý obraňuje toho svojho, na stranu zbitého obrancu sa oficiálne postavil aj klub Slavie Praha. „Som si istý tým, že nepoznám slušnejšieho a skromnejšieho človeka než je Ondra… Slavia sa ohradzuje proti tomu, že hráč Ondřej Kudela akokoľvek rasisticky urazil hráča súpera. Šokuje nás, že po zápase došlo k fyzickému napadnutiu nášho hráča. Na žiadosť Slavie prípad rieši miestna polícia. Prajeme si podrobné vyšetrovanie celej situácie zo strany UEFA,“ písal na svojom Twitteri šéf Slavie Praha Jaroslav Tvrdík.

Slavia Praha zápas vyhrala výsledkom 2:0 a postupuje v európskej súťaži ďalej. Po bitke a údajnom nepustení jej hráčov do šatne zavolali predstavitelia klubu políciu, ktorá napokon evakuovala český tím zo škótskeho štadióna.

Zdroje: Sportnet.sme, Sport.aktuality, Slavia Praha

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech