Gabiku inšpirovala „eko“ filozofia až natoľko, že si otvorila vlastný obchod s čapovanou drogériou

  • Vo Fresh Markete si otvorila eko drogériu Mydlinka
  • Nakupovať k nej chodí 80 až 150 ľudí denne
  • Gabika nám porozprávala, aké je to podnikať v oblasti zero waste a aj to, ako sa jej podarilo získať od štátu dotácie takmer 3-tisíc eur
weppp
Archív Mydlinka
  • Vo Fresh Markete si otvorila eko drogériu Mydlinka
  • Nakupovať k nej chodí 80 až 150 ľudí denne
  • Gabika nám porozprávala, aké je to podnikať v oblasti zero waste a aj to, ako sa jej podarilo získať od štátu dotácie takmer 3-tisíc eur

Tí, čo pravidelne chodia do bratislavského Fresh Marketu, si už zrejme stihli všimnúť minimalistický obchodík s názvom Mydlinka. Stojí za ním jej majiteľka a konateľka v jednej osobe – Gabika Augustínová. Do obchodu s čapovanou drogériou sa rozhodla vstúpiť po rozhovore s rodinou. Spoločne zistili, že im veľmi imponuje filozofia 3x Eko.

Filozofia 3x Eko znamená – Eko ako rozložiteľnosť prípravku (minimálne viac ako 90%). Druhé Eko je fľaša, aby si ľudia nosili vlastné nádoby a tretie Eko je ekonómia, aby si každý vzal, koľko chce a na koľko má.

Gepostet von Fresh Market – farmárska tržnica am Donnerstag, 22. September 2016

Mydlinka sa začala formovať už v rokou 2015, kedy boli na trhu akurát tak eko jablká. O žiadnom zero waste biznise“ nemali ľudia ani potuchy. Gabika v minulosti pracovala v detskom domove ako zástupkyňa riaditeľa a robila sociálno-psychologické služby pre neziskové organizácie. Predtým pracovala ako farmaceutka na mikrobiológii a neskôr v lekárni a farmaceutickej spoločnosti.

Takže po miernom vyhorení vo veľmi ťažkej sociálnej sfére som sa vrátila k farmaceutickému povedomiu a chemickým procesom,” hovorí Gabika pre Startitup.

Prvotným podnetom pre vznik eko drogérie bola paradoxne Gabikina domáca čistička odpadových vôd. Vedeli sme, že nemôžeme dlhodobo používať komerčné pracie gély a rôzne čistiace prostriedky, keďže obsahujú veľa sulfátov, parabénov a syntetických zjasňovačov a vôní,” objasňuje.

Gepostet von Fresh Market – farmárska tržnica am Donnerstag, 22. September 2016

Gabika pred rozbehom biznisu nerobila žiadny prieskum trhu. S rodinou však navštívila  jeden malý obchodík v Žiline, kde začali s čapovanou drogériou. A ten ju inšpiroval.

V ponuke tu však bola len talianska drogéria, ktorá mala certifikát viac ako 90 % rozložiteľnosti. Po otestovaní niektorých prípravkov sa rozhodli, že tieto prípravky chcú, ale doplnia ich ešte aj o 100 % biorozložiteľné prípravky značky Tierra Verde.

„Ešte v roku 2015 sme hľadali  aj slovenských výrobcov, ale, žiaľ, v tom čase boli len výrobcovia mydla a väčšinou nemali potrebné povolenia na predaj do obchodov a predávali skôr cez Sashe. Takže aj prírodné mydlá boli zo začiatku z Rakúska a Talianska,” hovorí majiteľka predajne.

Gepostet von Fresh Market – farmárska tržnica am Donnerstag, 22. September 2016

Dnes vo svojej eko drogérii Mydlinka obslúžia denne od pondelka do piatku za približne 10,5 hodiny okolo 80 ľudí a v sobotu za 8 hodín 120 až 150 ľudí. Jeden zákazník tu podľa Gabiky minie za nákup v priemere 10 eur. Samozrejme, je to niekedy aj viac, aj keď po prvýkrát povieme každému zákazníkovi, aby si vzal z prípravku čo najmenej a otestoval ho, či mu bude vyhovovať,” vysvetľuje Gabika.

Majiteľka Mydlinky mala to šťastie, že v čase, kedy eko drogériu otvárala, dostala aj podporu od štátu. No, nebolo to jednoduché.

Požiadala som štát o dotáciu, no nevedela som, či prejde a či svoju prácu obhájim, ale podarilo sa a dostala som 2 990 eur na môj obchod ako nový podnikateľ s ekologickým projektom. Za dotáciu sa nemohol kúpiť tovar, ale len vybavenie predajne, ktoré  muselo byť schválené komisiou, a marketingové služby,” hovorí Gabika.

Gepostet von Mydlinka – Eko Drogéria am Montag, 12. Februar 2018

Počiatočné náklady na otvorenie eko drogérie boli približne 10-tisíc eur, pričom financie sa jej vrátili približne po jednom roku.

Prvý polrok bol ťažký, lebo to, čo do obchodu prišlo, tak sa minulo na ďalší tovar. Z tohto dôvodu som pracovala takmer 3 roky v predajni len sama a v sobotu mi pomáhala rodina. Teraz už máme stálu predavačku a dvoch brigádnikov na výpomoc. Ja sa môžem viac venovať rozširovaniu sortimentu aj predajne,” hovorí o fungovaní predajne jej majiteľka.

Rozširovanie sortimentu si automaticky vyžadovalo aj viac priestoru. Gabika nám prezradila viac o tom, ako je to s prenájmom priestorov v populárnom Fresh Markete.

Gepostet von Mydlinka – Eko Drogéria am Montag, 12. Februar 2018

Nájomné za 18 m2 bol do júla 2018 okolo 700 eur (predajňa )+ 80 eur (parkovanie). Od júla 2018 máme zväčšený priestor o vedľajšiu predajňu (43 m2), suma je cca 1 700 eur + parkovanie,” prezradila Gabika.

Mnohí ľudia si myslia, že nakupovanie v zero waste obchode je drahšie, ako nakupovanie v bežnom supermarkete. Ako to však vníma samotná majiteľka Mydlinky?

Nemyslím si, že nakupovanie zero waste (do vlastných nádob a množstve, ktoré zákazník potrebuje) je drahšie. Náš prací gél sa pohybuje okolo 17 centov za jedno pranie (5 kg bielizne), 11 centov za aviváž a aj čistiace prostriedky sa pohybujú v centových položkách za jedno čistenie. Neviem, koľko stoja výrobky v bežnej drogérii, lebo ich kvôli čističke nemôžeme používať, ale viem, že takto šetrím prírodu, aj svoju kožu,” objasňuje Gabika.

Gepostet von Mydlinka – Eko Drogéria am Montag, 18. April 2016

Samostatnou kapitolou pri prevádzkovaní eko drogérie je aj výber vhodných dodávateľov. Tých si Mydlinka vyberá predovšetkým podľa rozložiteľnosti prípravkov, pričom uprednostňuje domáci trh.

Máme už overených dodávateľov z blízkych európskych miest s medzinárodnými certifikátmi a to je pre nás tiež dôležité. Z biokozmetiky predávame najviac: Ponio, Saipo, Gaia Balzamika a slovenského výrobcu – No Pack.”

Najpredávanejšie produkty v Mydlinke sú dnes talianske rozlievané viac ako 90 % bio pracie gély, Marseilské mydlo, ale aj aviváže. Čo sa týka vízie do budúcna, v pláne je určite otvorenie ďalších prevádzok.

Gabika chce spolu so svojím tímom  aj naďalej šíriť povedomie, že aj s bio výrobkami sa dá prať a čistiť. Podľa nej človek len potrebujete dodržať isté pravidlá, o ktorých vám aj priamo v Mydlinke radi porozprávajú, hlavné je nebáť sa opýtať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech