Gastráčom Slováci zamávali na rozlúčku, radšej berú peniaze. A takých nie je málo, ukázal prieskum

  • Zamestnanci preferujú finančný príspevok na stravu, ukázal prieskum
  • Z tých, ktorí dostali na výber, uprednostnilo finančný príspevok 57 % zamestnancov
gastrolistky
TASR/Pavel Neubauer, SITA/Ľudovít Vaniher
  • Zamestnanci preferujú finančný príspevok na stravu, ukázal prieskum
  • Z tých, ktorí dostali na výber, uprednostnilo finančný príspevok 57 % zamestnancov

Gastráče sú s nami na Slovensku už dlho. Ich primárnym cieľom je, aby sme peniaze na stravu skutočne míňali na stravu. V roku 2021 sa to však zdá ako prežitok, preto prišla zmena. Po najnovšom si môžeš vybrať, ako ti tvoj zamestnávateľ zaplatí.

Prieskum ukázal, že siahame najmä po peniazoch. „Zamestnanci, ktorí zvažujú výber medzi finančným príspevkom na stravovanie a stravnými lístkami či gastrokartou, by si častejšie zvolili finančný príspevok. Urobilo by tak 54 % z nich,“ informuje agentúra NMS Market Research Slovakia, ktorá zverejnila prieskum.

Predali ti za ne aj cigarety a alkohol, bol za nimi miliónový kartel. Matovič sa snažil zrušiť gastrolístky 10 rokov

Z tých, ktorí dostali na výber, uprednostnilo finančný príspevok 57 % zamestnancov. Online prieskum sa konal v marci, ktorého cieľovou skupinou boli zamestnanci s nárokom na príspevok na stravu (N=358).

„Napriek tomu, že proces výberu formy stravného u zamestnancov je iba na začiatku, potvrdzuje sa, že ľudia chápu a oceňujú viaceré nezanedbateľné výhody, ktoré im finančný príspevok na stravu prináša. Neprekvapuje preto, že ho zamestnanci uprednostňujú,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Akú formu príspevku na stravu preferuješ ty?

„Naši členovia zaplatia iba na províziách emitentom približne 15 miliónov eur ročne. To sú prostriedky, ktoré namiesto toho, aby sa použili na zvyšovanie platov alebo nové investície, tak idú ako provízie emitentom gastrolístkov, aby vymenili papieriky za peniaze,“ uvádza Krajčovič. 

Možnosť výberu schválila Národná rada SR v novele Zákonníka práce, ktorá umožňuje zamestnancom od 1. marca 2021 vybrať si medzi finančným príspevkom na stravovanie a stravnými lístkami.

Zdroj: Tlačová správa, NMS Market Research Slovakia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech