Gastro a cestovný ruch dostanú od štátu obrovskú finančnú pomoc, rozhodla vláda

  • Podľa slov nového premiéra Eduarda Hegera je potrebné, aby najviac postihnuté sektory dostali finančnú podporu
  • Návrh sanácie predložil Andrej Doležal, gastru a cestovnému ruchu pôjde ďalších 120 miliónov eur
Vláda, gastro
TASR/AP/Martin Meissner, TASR/Jaroslav Novák
  • Podľa slov nového premiéra Eduarda Hegera je potrebné, aby najviac postihnuté sektory dostali finančnú podporu
  • Návrh sanácie predložil Andrej Doležal, gastru a cestovnému ruchu pôjde ďalších 120 miliónov eur

Vláda predstavila nový plán sanácie najviac poškodených sektorov. Domáci cestovný ruch a gastrosektor dostanú v rámci pomoci od štátu o 120 miliónov eur navyše. Rozhodla o tom v stredu vláda, ktorá schválila návrh ministra dopravy Andreja Doležala.

100 miliónov nestačilo

Podľa neho bolo nutné pomoc cestovnému ruchu navýšiť, lebo doteraz schválená suma vo výške 100 miliónov eur nepostačila na kompenzáciu obrovského zníženia tržieb subjektov, ktoré pôsobia v cestovnom ruchu, informuje SITA.

„Myslíme to s týmto odvetvím vážne a chceme, aby prežilo. Keď sa vrátime do normálneho života, chceme, aby tieto firmy nabehli a mohli poskytovať služby nielen občanom Slovenska, ale aj iným návštevníkom,“ povedal nový premiér Eduard Heger k prijatej forme podpory.

Analytici pri prvej sanácii s alokáciou 100 miliónov eur pre pomoc týmto sektorom predpokladali, že by mali financie vydržať až do konca roka 2021. „Dnes vieme, že by to nestačilo, preto sme položili na stôl nové požiadavky,“ vraví Doležal.

AKTUÁLNE: Česko sa otvára, otvárajú sa aj dvere od rezortu zdravotníctva

 Ako ďalej upozornil minister, keď pripravovali schému pomoci ešte minulý rok v lete, nikto nepočítal s tým, že pandémia koronavírusu potrvá až tak dlho. Ministerstvo dopravy vďaka zvýšeniu pomoci spustí ďalšiu etapu schémy minimálnej pomoci do 200 tisíc eur. Nová schéma platí za oprávnené obdobie od januára do mája 2021. Mesiace november a december minulého roka pokryje rezort zdrojmi z pôvodnej schémy pomoci.

Podľa ministra dopravy prepad tržieb v cestovnom ruchu bol obrovský a preto 100 miliónov eur sa vyčerpá už za kalendárny rok 2020. Aby sa dalo pomôcť subjektom z cestovného ruchu, ktoré nemohli fungovať ani v roku 2021, bolo treba výšku pomoci navýšiť. Financie sú však potrebné aj na pomoc pre väčšie firmy, aby mohli čerpať pomoc vo výške nad 200-tisíc eur v rámci pripravovanej veľkej schémy pomoci. Tú však ešte musí podľa ministra Doležala schváliť Brusel.

Zdroje: SITA, TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK