Gates popiera teóriu o sprisahaní. Žiadne čipy do vakcín nedáva, chce iba pomôcť ľuďom

  • Bill Gates komentoval sprisahaneckú teóriu o tom, že využíva vpichovanie očkovacej látky proti koronavírusu na aplikovanie sledovacieho čipu do tela pacienta
  • Jeho nadácia pritom darovala milióny dolárov na vývoj účinnej vakcíny
gates
SITA via AP/Elaine Thompson
  • Bill Gates komentoval sprisahaneckú teóriu o tom, že využíva vpichovanie očkovacej látky proti koronavírusu na aplikovanie sledovacieho čipu do tela pacienta
  • Jeho nadácia pritom darovala milióny dolárov na vývoj účinnej vakcíny

Miliardár Bill Gates v stredu poprel teóriu o sprisahaní. Podľa tejto teórie mal filantrop a technologický magnát použiť vakcínu proti koronavírusu ako sledovacie zariadenie. Mnohí sa domnievajú, že namiesto očkovacej látky sa tak do ich tela dostane čip. 

Gates, ktorého nadácia venovala milióny na výskum vakcín a liečby proti koronavírusu, spomenul prieskum na Yahoo News/YouGov. Zistil, že 28 percent dospelých Američanov odhalenej teórii sprisahania verí. Sú presvedčení, že Gatesova spoločnosť plánuje na implantáciu mikročipov použiť potenciálnu vakcínu pre Covid-19. Chce tak sledovať pohyb miliárd ľudí po celom svete.

Gates verí, že ľudia napokon uveria faktom 

Niet pochýb o tom, že Gatesa podobné tvrdenie rozrušilo. „Potrebujeme tam dostať kus pravdy,“ povedal Gates, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a spolupredseda Nadácie Billa a Melindy Gates pre CBS News. Zároveň vyjadril nádej v zaniknutí teórie po tom, ako sa k ľuďom dostanú fakty.

WHO tvrdí, že doposiaľ neexistujú žiadne lieky ani vakcíny, ktoré by schválil Úrad pre potraviny a liečivá. Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie experti v súčasnosti vyvíjajú viac ako 100 očkovacích látok, pričom 23 z nich už stihli otestovať na ľudskom organizme.  

Nadácia darovala milióny dolárov na výskum 

Vo februári nadácia Bill and Melinda Gates uviedla, že venovala 100 miliónov dolárov na výskum a liečbu očkovacích látok proti koronavírusu. Pár tak urobil ako súčasť žiadosti WHO o príspevky vo výške 675 miliónov dolárov na boj proti šíreniu vírusu.

V júni nadácia prisľúbila ďalších 1,6 miliárd dolárov pre alianciu Gavi, čo je organizácia snažiaca sa o očkovanie detí a mladistvých. „Chceme sa ubezpečiť, že ľudia neumierajú len preto, že nemajú prístup k vakcíne,“ uviedla v stredu Gates.

Američania sa boja o zdravie, preto očkovanie nechcú 

Gates hovoril o bezpečnosti vakcín a uviedol, že očakáva, že Úrad pre potraviny a liečivá odvedie dobrú prácu s prehodnotením akejkoľvek potenciálnej vakcíny. Podľa prieskumu Associated Press-NORC Centre for Public Affairs Research len približne polovica Američanov tvrdí, že by sa dalo očkovať proti koronavírusu, ak by vedci vyvinuli účinnú vakcínu.

7 z 10 Američanov, ktorí očkovanie odmietajú, to robia kvôli strachu o svoje zdravie. Gates tiež povedal, že potenciálna vakcína bude pravdepodobne vyžadovať skôr dve dávky než jednu. To môže obmedziť počet ľudí, ktorí budú očkovaní bezprostredne po vyvinutí vakcíny.

vakcína
zdroj: Unsplash/CDC

Nebude stačiť jedna dávka

Melinda Gatesová, filantropka a spolupredsedníčka nadácie, v máji uviedla, že vedci a zdravotníci môžu vyvinúť vakcínu, ktorá účinne zabráni šíreniu Covid-19 do konca tohto roka. To sa však stane len v prípade, ak budú mať šťastie.

Aj keď vedci vyvinú vakcínu v rekordnom čase, stále budú musieť vyrobiť milióny, možno miliardy dávok vakcíny, aby jej bolo dostatok pre celú širokú verejnosť. Na svete je viac ako 7,6 miliárd ľudí a ako sme už spomenuli, v prípade niektorých látok je potrebné dvojité vpichnutie.

Zdroje: AP, Yahoo, Reuters, CBS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK