Gay chce poraziť prezidenta, ktorý sa označuje za „hrdého homofóba“. V krajine zabijú niekoho z LGBTI komunity každých 23 hodín

  • Tridsaťšesťročný brazílsky politik Eduardo Leite chce poraziť súčasného prezidenta Jaira Bolsonara
  • Leite sa priznal, že je homosexuál. Brazília pritom čelí problému s homofóbiou
  • Bolsonaro sa označuje za „hrdého homofóba“ a je známy svojimi kontroverznými výrokmi
  • Brazíliu nedávno šokovali vraždy, ktorých motívom bola nenávisť voči LGBTI komunite
Leite
Facebook/Eduardo Leite
  • Tridsaťšesťročný brazílsky politik Eduardo Leite chce poraziť súčasného prezidenta Jaira Bolsonara
  • Leite sa priznal, že je homosexuál. Brazília pritom čelí problému s homofóbiou
  • Bolsonaro sa označuje za „hrdého homofóba“ a je známy svojimi kontroverznými výrokmi
  • Brazíliu nedávno šokovali vraždy, ktorých motívom bola nenávisť voči LGBTI komunite

Nádejný kandidát na brazílskeho prezidenta Eduardo Leite prezradil, že je homosexuál. „Som gay – a som guvernér, ktorý je gay skôr ako guvernér gayov. Rovnako ako Obama v USA nebol prezidentom čiernych, ale prezidentom, ktorý bol čierny. A som na to hrdý,” uviedol Leite v rozhovore s TV Globo.

V Španielsku brutálne dobili muža, v Belgicku zavraždili a v Lotyšsku upálili. LGBTQ komunita čelí novej vlne nenávisti

Chce poraziť „hrdého homofóba“

Tridsaťšesťročný politik zastupuje brazílsku sociálnodemokratickú stranu (PSDB), ktorá napriek tomu, že v názve obsahuje „sociálnu demokraciu“, je skôr centristická až pravicová.

Na odhalení, že je členom LGBTQ komunity, by nebolo nič zvláštne ak nešlo o krajinu, ktorá je preslávená svojou homofóbiou.

Vo svete sú homosexuálni politici bežným úkazom – minister dopravy USA Pete Buttigieg je gay, vplyvná senátorka z Arizony Kyrsten Sinema je bisexuálka, spolkový minister zdravotníctva v Nemecku Jens Spahn je gay, luxembursky premiér Xavier Bettel je gay a lesbickú premiérku Anu Brnabić má aj Srbsko.

Manžel ministra dopravy USA zverejnil fotku, ako bozkáva manžela. Niektorí ľudia sa za to páru vyhrážajú smrťou

V Brazílii je ale situácia iná ako v spomínaných štátoch. Súčasný brazílsky prezident Jair Bolsonaro označuje sám seba za „hrdého homofóba“.

V minulosti sa mal vyjadriť, že keby mal homosexuálneho syna, tak bol radšej, keby zomrel pri nehode, uvádza Al Jazeera. Bolsonaro, ktorý sa preslávil výrokmi, že z vakcíny proti COVID-19 sa človek zmení na krokodíla, podľa LGBTQ aktivistov zhoršuje nenávisť voči komunite v krajine neustálymi útokmi na LGBTQ ľudí.

Bolsonara sám volil 

Priznanie politika potešilo LGBTQ komunitu, ktorá si myslí, že Leiteovo priznanie im pomôže v boji proti predsudkom. Samotný Leite uviedol, že dostal pozitívnu spätnú väzbu a na Twitteri poďakoval za podporu. „Láska zvíťazí nad nenávisťou,“ uviedol nádejný kandidát.

Mnohí ľudia sa ale netešili. Dôvodom bola Leiteova podpora Bolsonara v roku 2018, keď vyhlásil, že za neho zahlasuje napriek tomu, že Bolsonarove predstavy neboli „stopercentne vyhovujúce“.

Leite to označil za „demokratické gesto“, ktoré malo odstaviť Stranu pracujúcich (PT). Kritici mladého politika ale tvrdia, že môže byť skrytým podporovateľom kontroverzného prezidenta Bolsonara doteraz, uvádza Guardian

Krajinu šokovali vraždy homosexuálov 

Brazília čelí rozsiahlej homofóbii. Do svetových médií sa pred nedávnom dostali prípady vrážd homosexuálov. Globo1 uvádza, že Brazília zaznamenáva jedno úmrtie v dôsledku homofóbie každých 23 hodín.

Speváčka Miley Cyrus, ktorá sama seba považuje za pansexuálku, si nedávno na Twitteri pripomenula svojho fanúšika Gabriela, ktorého smrť ju šokovala. Gabriel sedel v holičskom kresle v Brazílii, keď bol zastrelený troma ranami do hlavy. Motívom bola pravdepodobne homofóbia. Mal len 22-rokov, informuje Globo1.

„Som zdrvená, keď som zistila, že smiler (meno pre fanúšikov Miley Cyrus) brutálne prišiel o život kvôli nenávisti, predsudkom a nespravodlivosti!“ napísala speváčka, keď retweetla príbeh. „Nazvať túto znepokojujúcu akciu„ homofóbiou “by znamenalo, že útočník mal„ strach z “queer ľudí. Čo je zasr * á hlúposť. Srdce tohto človeka bolo plné NENÁVISTY a HNEVU.“

Vražda 25-ročného aktivistu Lindolfoa Kosmaského tiež šokovala krajinu. Známy aktivista a gay, ktorý pracoval ako učiteľ, bol zastrelený troma útočníkmi a následne zapálený v aute, uvádza Metroweekly.

„Obhajoval život a bojoval za vzdelávanie vidieka, agroekológiu a právo LGBT ľudí na život a lásku bez strachu,“ uviedlo brazílske hnutie Landless Workers Movement (MST), ktorého Kosmaski bol členom. „Odkaz tejto veľkosti nie je možné zabudnúť, vymazať alebo spáliť.“

zdroj: Mstbrazil/Lindolfo Kosmaski

 

Zdroje: TV Globo, Al Jazeera, Guardian, Globo1, Metroweekly

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech