Geniálne, nadčasové, otvoria ti oči. Po pozretí týchto 8 filmov budeš chrániť našu planétu

  • V roku 2020 sa svet veľmi zmenil, a možno už nikdy nebude taký ako predtým
  • Aj vďaka tejto lekcii by sme si však mali o to viac vážiť to, čo máme – vrátane našej planéty Zem
  • Ak sa o nej chceš dozvedieť viac, nenechaj si ujsť týchto 10 skvelých filmov a dokumentov
10 filmov a dokumentov, vďaka ktorým budeš chcieť chrániť našu planétu ešte viac
imdb.com/David Attenborough: A Life on Our Planet | imdb.com/Tiny World
  • V roku 2020 sa svet veľmi zmenil, a možno už nikdy nebude taký ako predtým
  • Aj vďaka tejto lekcii by sme si však mali o to viac vážiť to, čo máme – vrátane našej planéty Zem
  • Ak sa o nej chceš dozvedieť viac, nenechaj si ujsť týchto 10 skvelých filmov a dokumentov

Je len jedna planéta, na ktorej môžeme žiť, a je ňou naša Zem. O to smutnejšie je, že väčšina ľudí si to neuvedomuje, a vôbec sa k nej tak nespráva. Globálna zmena podnebia a strata biodiverzity sú len niekoľkými znakmi toho, že niečo sa začína diať, a že niečo nie je v poriadku. Stále to však môžeme zmeniť. Stačilo by, keby sme sa dokázali prispôsobiť udržateľnému spôsobu života. 

Ak chceme kohokoľvek presvedčiť k ochrane planéty, najprv sa do nej musí zamilovať. A presne k tomu môže dopomôcť týchto 8 dokumentárnych filmov. 

#1 Call of Life: Facing the Mass Extinction (2010) 

Vedci upozorňujú na to, že ak budú deštrukcia biodiverzity a degradácia biotypov pokračovať, minimálne polovici všetkých rastlinných i živočíšnych druhov hrozí v najbližších desaťročiach vyhynutie. Tento dokument preto hovorí o príčinách i možných dôsledkoch tohto problému, no takisto sa snaží navrhnúť nejaké riešenia. Sledovateľov však zaujme aj tým, že celý problém neoznačuje len ako krízu ekologickú, ale predovšetkým ako krízu ľudstva a jeho správania sa. 

#2 Before the Flood | Je s nami koniec (2016)

Tento strhujúci dokument prinieslo National Geographic. Hlavnou postavou je každému dobre známy Leonardo DiCaprio, ktorý v dokumente odkrýva alarmujúce svedectvo o problémoch našej planéty, pred ktorými si väčšina ľudí stále zakrýva oči. Zároveň však navrhuje isté riešenia, ktorými by sme ešte mohli predísť fatálnym dopadom. Dokument prináša aj zaujímavé rozhovory s Barackom Obamom či Elonom Muskom. Dokument si môžeš v plnej dĺžke pozrieť na YouTube.

#3 Demain | Zajtra (2016)

Tvorcovia tohto filmu si uvedomili, že ak chcú ľudí presvedčiť, najprv musia ich pozornosť upútať nejakým príbehom. A to sa im podarilo dokonale. Francúzsky snímok Demain tak zaujímavým spôsobom poukazuje na rôzne zaujímavé iniciatívy roztrúsené po celom svete, ktoré sa zaoberajú riešením tých najväčších environmentálnych i sociálnych výziev tohto storočia. Film teda veľmi príjemným spôsobom poukazuje na to, že riešenia existujú – treba do nich však zaangažovať podstatne viac ľudí. 

#4 Virunga (2014)

Tento dokumentárny film získal v roku 2015 nomináciu  na Oscara za najlepší dokument, a je označovaný za jeden z najkomplexnejších príbehov o ochrane našej prírody. Odohráva sa uprostred pralesov v Kongu, v národnom parku menom Virunga, v ktorom žijú posledné stovky mimoriadne ohrozených horských goríl. Dokument poukazuje okrem iného aj na nekalé praktiky britskej ropnej spoločnosti Soco International (medzičasom po úspechu dokumentu už premenovaná na Pharos Energy), ktorá v pralese Virunga ťažila ropu. Dokument tak v priebehu 90 minút vyrozpráva dojemný príbeh o tom, aká zložitá môže byť ochrana prírody. 

#5 Mountain | Hora (2017)

Tento dokumentárny film hovorí o hlbokom vzťahu, aký je medzi horami a človekom. Úlohu rozprávača tu prevzal herec Willem Dafoe a ide o mimoriadne pútavé spojenie epických záberov hôr z viacerých krajín s neuveriteľným soundtrackom, o ktorý sa postaral Austrálsky komorný orchester. 

#6 Naša planéta

Tento dokumentárny seriál nájdeš na Netflixe. Nielen médiami, ale aj odborníkmi na environmentálnu oblasť je označovaný za ambiciózny a veľkolepý dokument, ktorý divákom približuje prirodzenú krásu našej planéty. Zároveň však poukazuje aj na to, ako zmena klímy ovplyvňuje životy všetkých živých tvorov. 

#7 David Attenborough: A Life on Our Planet 

Aj tento úžasný počin nájdeš na Netflixe. Známy a mimoriadne obľúbený moderátor a prírodovedec David Attenborough sa tu obhliada nielen za svojím životom, ale aj za históriou a vývojom života na Zemi. V dokumente vyjadruje ľútosť nad zmenou našej planéty a prichádza s vlastnou víziou budúcnosti.

#8 Tiny World

Tento vynikajúci a jedinečný dokumentárny seriál zas nájdeš na Apple TV. Dych vyrážajúce zábery, jednoduchý komentár a absolútny pokoj vychádzajúci z prírody – presne toto môžeš od Tiny World očakávať. Dokument zobrazuje drobné tvory zo živočíšnej ríše a ich pozoruhodné spôsoby, ktorými dokážu prežiť.

Majú naozaj hlbokú pointu. Týchto 10 filmov ťa prinúti prehodnotiť zmysel života.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech