Majú naozaj hlbokú pointu. Týchto 10 filmov ťa prinúti prehodnotiť zmysel života.

  • Máš rád filmy, ktoré nie sú klasickými “oddychovkami”, ale aj ti niečo dajú?
  • V tom prípade si nenechaj ujsť týchto 10 snímok, ktoré ťa prinútia prehodnotiť zmysel života
  • Nájdeš medzi nimi staršie klasiky, ale aj nové filmy
Týchto 10 filmov ťa prinúti prehodnotiť zmysel života
Facebook/The Diving Bell and the Butterfly | Facebook/Wild Movie
  • Máš rád filmy, ktoré nie sú klasickými “oddychovkami”, ale aj ti niečo dajú?
  • V tom prípade si nenechaj ujsť týchto 10 snímok, ktoré ťa prinútia prehodnotiť zmysel života
  • Nájdeš medzi nimi staršie klasiky, ale aj nové filmy

#1 Crash (2004)

Tento film je už síce starší, no za určite stojí za pozretie. Poukazuje na zložitosť našej ľudskej prirodzenosti, a to poukázaním na rasové predsudky. Crash sa snaží v divákoch vyvolať zamyslenie a zobrazením rôznych stereotypov chce dosiahnuť, aby sme sa pred vytvorením si nejakého rýchleho úsudku 2x zamysleli. Ak máš rád filmy s naozaj hlbokou pointou, toto bude niečo pre teba. 

#2 Divočina (2014)

Každý z nás sa raz ocitne v životnej situácii, kedy bude mať už všetkého plné zuby, bude sa cítiť mizerne, a bude mať pocit, že sa na neho všetko rúca. Film Divočina zachytáva hlavnú hrdinku (Reese Witherspoon) presne v tomto momente. Po smrti matky a krachu manželstva sa jej život zrúti, ona sa však rozhodne bojovať. Tento film preto pripomína dôležitosť vytrvalosti a oslavuje silu ľudského ducha.

#3 Pošli to ďalej (2000)

Tento film tu samozrejme nesmie chýbať. Je príbehom 11-ročného chlapca, ktorý sa rozhodne pre istý projekt praktizovania láskavosti a súcitu. Ako však možno tušíš, v tomto svete, ktorý má iné hodnoty, to nepôjde podľa jeho predstáv. Tento film ťa každopádne inšpiruje k dobrosrdečnosti a k robeniu dobrých skutkov. 

#4 Mary a Max (2009)

Dvaja rozdielni ľudia, dve úplne rozdielne povahy, dva úplne iné svety. Aj o tom je tento krásny animovaný príbeh, ktorý hovorí o priateľstve dvoch ľudí, ktorí sa poznajú len z listov, ktoré si posielajú. Ak by si si však myslel, že ide o “jednoduchú rozprávku”, mýlil by si sa – priateľstvo Mary a Maxa totiž čelí aj autizmu, psychiatrickým problémom, alkoholizmu, obezite, kleptománii, sexuálnym rozdielom, náboženským rozdielom a mnohému inému… 

#5 O myšiach a ľuďoch (1992)

Tento film už síce medzi tie nové nepatrí, no aj tak ti môže dať viac, ako nejaký najnovší trhák.  Vyobrazuje príbeh dvoch priateľov, z ktorých jeden je mentálne postihnutý. Putujú z farmy na farmu a hľadajúc si prácu sa snažia zarobiť si na svoj vlastný vysnívaný statok. Tento film je skvelou filmovou adaptáciou knižnej novely Johna Steinbecka.

#6 Skafander a motýľ (2007)

Ak máš rád filmy s hlbokou myšlienkou a navyše natočené podľa skutočnej udalosti, tento si určite nenechaj ujsť. Hovorí o príbehu charizmatického a úspešného Jeana-Dominiqua, ktorý pracoval ako šéfeditor pre ikonický časopis Elle. Život si vedel naozaj užívať, čo sa však razom zmenilo po mozgovej príhode, po ktorej úplne ochrnul. Sledovať tak môžeš absolútny prerod jeho priorít a postoja k životu.

Majú naozaj hlbokú pointu. Týchto 7 filmov pochopia len skutočne inteligentní ľudia

#7 Život je krásny (1997)

Veľakrát si myslíme, že náš život je naozaj ťažký, a že väčšie problémy ako my nemá nik. Ak ťa nabudúce prepadne tento pocit, pozri si tento film z obdobia 2. svetovej vojny. Nehovorí však “len” o jej hrôzach, ale aj o obrovskej láske, ktorú tu prechováva otec k synovi. 

#8 Iris (2014)

Tento skvelý a inšpiratívny dokument nájdeš na Netflixe. Ide o dokument hovoriaci o tom, že kultúrna posadnutosť mladosťou vytvára predpoklad, že kreativita a schopnosť byť “cool” sú ohraničené vekom. Dokument o 93-ročnej žene menom Iris Apfel ťa však presvedčí o opaku. Vek je naozaj len číslo…

#9 Pariah (2011)

Nezávislý film Pariah rozpráva príbeh o nezávislej dospievajúcej Newyorčanke menom Alike, ktorá je výnimočnou študentkou zaujímajúcou sa poéziu. V jej škole všetci vedia, že je lesba, no u nej doma je táto téma tabu. Jej matka je totiž nábožensky založená a veľmi zasádová. Problém preto nastane, keď sa Alike zamiluje do dcéry jej kolegu…  

#10 Dva dni, jedno noc (2014)

Hlavnou postavou tohto filmu je Sandra, ktorá pracuje v solárnej elektrárni, a aktuálne sa zotavuje z depresie, kvôli ktorej často absentovala v práci. To z nej však v očiach vedenia elektrárne spraví zlú zamestnankyňu, no keďže oni nechcú vystupovať ako “tí zlí”, o jej osude nechajú rozhodnúť jej kolegov. Má teda dva dni a jednu noc na to, aby ich presvedčila, aby rozhodli v jej prospech, a aby nezostala bez práce…

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech