Gesto po ôsmich rokoch od Kaliňákovej megakauzy: Vláda sa ospravedlnila za brutálny zásah v Moldave nad Bodvou

  • Vláda sa dnes ospravedlnila za policajný zásah v Moldave nad Bodvou
  • Vláda schválila materiál, ktorý predložili Mária Kolíková a Roman Mikulec
Róbert kaliňák
TASR/Marko Erd
  • Vláda sa dnes ospravedlnila za policajný zásah v Moldave nad Bodvou
  • Vláda schválila materiál, ktorý predložili Mária Kolíková a Roman Mikulec

Vláda Slovenskej republiky sa ospravedlnila za spôsob zásahu polície v Moldave nad Bodvou (okr. Košice – okolie) v roku 2013. Kabinet v schválenom materiáli vyjadril ľútosť nad situáciou, v ktorej sa ocitli konkrétni stíhaní ľudia v súvislosti so zásahom ozbrojených zložiek štátu.

Ospravedlnenie vláda vníma nielen ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní a ako signál, že orgány vynucujúce právo majú úprimný záujem získať späť dôveru občianskej spoločnosti. Materiál predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Pravda víťazí… 

Podľa vlády je neprípustné, aby štát cez ozbrojené a justičné zložky namiesto sebareflexie kriminalizoval obete a zaobchádzal s nimi dlhé roky ako s páchateľmi. „Pričom štát týmto spôsobom svoju silu demonštroval na zraniteľnej a marginalizovanej skupine obyvateľov, ktorá má obmedzené praktické možnosti sa efektívne brániť a hájiť svoje práva a spoliehať sa tak často musí na mechanizmy občianskej spoločnosti (napríklad pomoc zo strany neziskových organizácií či pokrývanie udalostí zo strany médií),“ pokračuje návrh ministrov.

Slovenská polícia: Nie vždy pomáhať a chrániť, občas zmlátiť a zapierať. Policajná brutalita je s nami od vzniku republiky

Ešte v septembri 2020 Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že polícia v júni 2013 nehumánne zaobchádzala s dvoma príslušníkmi rómskej komunity v Moldave nad Bodvou. Pri policajnom zásahu proti rómskej komunite na ulici Budulovská bolo vtedy zranených viac ako 30 ľudí.

Následne šesť obyvateľov osady čelilo stíhaniu pre trestný čin krivej výpovede. Ešte v máji sudcovia oslobodili dvojicu obžalovaných, okresný súd Košice I na začiatku júna oslobodil ďalších troch obžalovaných a na konečný verdikt v tomto prípade čaká ešte jedna obžalovaná osoba.

 

Zdroje: SITA, Úrad vlády

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK