Gitara Kurta Cobaina sa vydražila za rekordne obrovskú sumu. Jednu vlastní aj majiteľ ESET-u

  • Gitara frontmana Nirvany sa vydražila za rekordných šesť miliónov dolárov
  • Cobain ju použil pri legendárnom vystúpení MTV Unplugged v New Yorku
  • Jednu Cobainovu gitaru vlastní aj Miroslav Trnka
Cobain
Julien's Auctions
  • Gitara frontmana Nirvany sa vydražila za rekordných šesť miliónov dolárov
  • Cobain ju použil pri legendárnom vystúpení MTV Unplugged v New Yorku
  • Jednu Cobainovu gitaru vlastní aj Miroslav Trnka

Gitara Kurta Cobaina Martin D-18E z roku 1959 sa vydražila za šesť miliónov dolárov. Ide tak o najdrahšiu gitaru v histórii dražieb. Gitara je vzácna hlavne preto, že Cobain len zriedkavo používal akustické gitary pri svojich živých vystúpeniach. Frontman Nirvany kúpil gitaru za 5 000 dolárov.

Akčná sieň Julien’s Auctions určila vyvolávaciu milión dolárov. Napokon ju získal Peter Freedman šéf austrálskej firmy so zvukovou technikou Rode Microphones, ktorý ju plánuje vystavovať prostredníctvom putovnej expozície. Výťažok z expozície potom plánuje rozdeliť medzi hudobníkov zasiahnutých koronakrízou.

Kotleba perlil v priamom prenose: Ovládacie nanočipy z Ameriky, 1 488 je náhoda a čipovanie v Biblii

Pred Martinom D-18E držala prvenstvo gitara Fender Stratocaster od gitaristu Pink Floyd, ktorá sa predala za štyri milióny dolárov. 

MTV Unplugged sa odohral krátko pred Cobainovou samovraždou

Akustický koncert Nirvany Unplugged v New Yorku sa odohral v novembri 1993, päť mesiacov pred Kurtovou samovraždou. Koncert bol usporiadaný hudobnou stanicou MTV, ktorá organizovala sériu akustických koncertov s rôznymi interpretmi.

MTV odvysielala koncert o mesiac neskôr. Grungová kapela Nirvana bola vtedy na vrchole svojej kariéry. Hudobní kritici sa zhodujú, že išlo o legendárne vystúpenie Nirvany, ktoré nik potom v rámci MTV Unplugged neprekonal. Kapela odohrala 14. piesni, medzi nimi svoje hity Come as You Are, About a Girl, All Apologies i menej známe piesne Something in the Way, Dumb.

Nirvana zahrala aj cover-verzie od Lead Belly Where Did You Sleep Last Night?, Davida Bowieho The Man Who Sold the World, niekoľko piesní od kapely Meat Puppets, ktorá vystupovala s nimi a pieseň  Jesus Doesn’t Want Me for a Sunbeam od the Vaselines. Vrcholom večera bola pieseň Pennyroyal Tea, ktorú Cobain odohral sám bez sprievodu kapely. 

Cobain už vtedy bojoval so svojou drogovou závislosťou na heroíne. Akustický zvuk Unpluggedu ho zneisťoval a k tomu sa pridal aj abstinenčný syndróm z nedostatku heroínu, ktorý napokon vyriešil tabletkami Válium. Zhoršujúca sa závislosť na heroíne, neustále predávkovania a Cobainove depresie ničili vzťahy s jeho najbližšími.

Cobain sa pokúsil o samovraždu už v marci 1994 v Ríme, kde sa predávkoval Rohypnolom, ktorý zapil šampanským. Cobaina vtedy našla jeho žena Courtney Love, ktorá privolala rýchlu pomoc. Po návrate z Ríma sa Courtney pokúsila Kurta presvedčiť, aby obaja podstúpili protidrogové liečenie.

Po naliehaní rodiny a priateľov Cobain súhlasil. Po pár dňoch Cobain preskočil dvojmetrový plot a z kliniky Exodus ušiel. Tri dni sa skrýval, bral drogy až napokon spáchal samovraždu 5. apríla 1994 výstrelom z brokovnice.

Po Kurtovej smrti gitaru Martin D-18E zdedila jeho dcéra a žena. Dcéra Francis Bean Cobain ju mala neskôr venovať svojmu dnes už bývalému manželovi Isaiahovi Silvovi. Francis darovanie poprela, ex-manžel ale trval na svojom a za pravdu mu dal aj súd, a tak sa dostala gitara do dražby.

Gitaru od Cobaina má aj majiteľ ESET-u

Miroslav Trnka, jeden z majiteľov a zakladateľov ESET-u, je známy svojou láskou k hudbe, hlavne rockovej. Zarobené peniaze sa preto rozhodol investovať do zbierky gitár. Medzi unikáty, ktoré má vo svojej zbierke, patrí aj gitara Kurta Cobaina, na ktorej mal údajne hrať na svojom poslednom európskom turné.

Zdroje: BBC, ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech