Golfistov na Táloch trápi medveď: V areáli ho videli vyše 30-krát. Ministerstvo chce zasiahnuť

  • Golfový klub na Táloch rieši problém s medveďom
  • Šelma pravidelne navštevuje tamojší areál
  • Približuje sa aj k deťom
Medveď na Slovensku
TASR/Radovan Stoklasa
  • Golfový klub na Táloch rieši problém s medveďom
  • Šelma pravidelne navštevuje tamojší areál
  • Približuje sa aj k deťom

Problémy s medveďmi na Slovensku neutíchajú. Opakované incidenty vyvrcholili minulý týždeň, keď sa najväčšia slovenská šelma objavila na farme pri Turčianskych Tepliciach. Medveď dohrýzol ruky 20-ročnému mužovi, synovi majiteľa farmy Veles Háj. Jeho matka musela proti zvieraťu použiť vidly, informovali sme.

Problémy s medveďmi zažívajú aj v ďalších častiach Slovenska. Napríklad v obci Tále sa s problémom výskytu šelmy musia vysporiadať miestni golfisti.

Golfový klub pre tvnoviny.sk opísal zložitú situáciu, v ktorej sa ocitajú viacerí návštevníci a hráči. Medveď do areálu vstupuje už niekoľko mesiacov a videli ho tam už vyše 30-krát. Zatiaľ však, našťastie, nedošlo k útoku.

Keďže ide o štátom chráneného tvora, majitelia areálu si s ním nevedia dať rady. 

„Chodí 10 až 15 metrov od klientov. Či sú to golfisti, či sú to deti,“ opísal pre TV Markíza Jozef Soták, generálny riaditeľ golfového rezortu.

Portál podotýka, že na Táloch už niekoľkokrát pôsobil aj zásahový tím, ktorému sa už šelmu podarilo aj „imobilizovať“. Nie je ju však možné odstrániť, keďže to ministerstvo nepovolilo.

„V prípade, že sa tento jedinec opäť zjaví, bude plašený gumovými projektilmi, aby sa mu navrátila plachosť,“ citoval portál hovorcu ministerstva životného prostredia Tomáša Ferenčáka. Len v prípade, že ani tento krok nepomôže, sa bude uvažovať o možnosti odstránenia zvieraťa.

Rezort životného prostredia to rieši

Envirorezort posilňuje v súvislosti s výskytmi medveďa spoluprácu so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR, samosprávami, mestskou a obecnou políciou. Taktiež sa snaží nadviazať užšiu spoluprácu s poľnohospodármi a poľovníckymi združeniami v dotknutých regiónoch. Po rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Milan Chrenko, informuje TASR.

Spolupráca má viesť k tomu, aby fungovali preventívne opatrenia. Tie sú podľa ministra základnými predispozíciami na to, aby medveď neschádzal do obývaných oblastí a nenavštevoval ich.

„Máme príklad z Vysokých Tatier, kde po inštalácii zabezpečených kontajnerov príchod synantropných medveďov radikálne poklesol. Snažíme sa ísť cestou prevencie s poľnohospodármi, lesníkmi, poľovníkmi,“ poukázal minister. Rozumie tiež obavám poľnohospodárov a rád sa s nimi k téme medveďov stretne.

Jedincov aj eliminujú

Chrenko tvrdí, že kontrolujú legálne aj nelegálne vnadiská pre zver, sústredia sa tiež na nelegálne skládky. „Tam, kde nie sú možné preventívne opatrenia, pristupujeme k eliminácii jedincov,“ podotkol Chrenko.

Väčšie odstrely medveďov či hromadné poľovačky nie sú podľa európskej legislatívy možné. „Nikto nevolá po úplnom vyhubení medveďa, lebo medveď tu historicky žil a bola tu nejaká koexistencia s obyvateľmi najmä v podhorských oblastiach,“ skonštatoval.

Chrenko pripomenul, že stále prebieha vyhodnocovanie štúdie z minulých rokov, ktorá má ukázať stav populácie medveďa hnedého na Slovensku. Šlo o zbieranie biologického materiálu a genetickú analýzu.

„V týchto dňoch je štúdia finalizovaná, zapracovávajú sa výsledky z odborných posudkov. Čísla budeme vedieť vo veľmi krátkej dobe,“ tvrdí.

Šéf envirorezortu zároveň priblížil, že monitorujú situáciu v obci Háj (okres Turčianske Teplice), kde medveď napadol 20-ročného muža. Na území rozmiestnili ochranári fotopasce a umiestnili tam aj klietku na odchytenie medveďa.

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš uviedol, že jeho rezort sa dennodenne stýka s problémom vyššej populácie medveďa. Ide hlavne o chovateľov zvierat, ktorí musia reagovať na znižovanie stavov alebo v niektorých lokalitách nemôžu pásť dobytok alebo ovce. Téma výskytu medveďov sa objavila aj na rade európskych ministrov.

„Rumunsko požiadalo Európsku komisiu riešiť tento problém na európskej úrovni. Slovensko sa pripojilo k tejto iniciatíve, osobne som ich iniciatívu podporil,“ povedal Bíreš. Komisia podľa neho reagovala tak, že už súčasné nariadenie umožňuje „na špecifickej úrovni riešiť niektoré prvky medveďov“.

Hľadanie riešení

Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je v prvom rade potrebné hľadať riešenia na národnej úrovni v podobe aktualizácie programu starostlivosti o medveďa hnedého, jeho aplikácie a dodržiavania v praxi.

„Niektoré body programu starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, ktoré majú riešiť práve takto vzniknuté situácie, neboli nikdy zavedené do praxe,“ podotkol pre TASR ďalej rezort pôdohospodárstva. Pripomenul, že envirorezort má možnosť udeliť výnimku z podmienok ochrany chráneného živočícha.

„Reálne riešenie však vidíme v zavedení regulačného lovu stanoveného na základe transparentného monitoringu, stanovenia únosného počtu a vymedzenia územia výskytu medveďa hnedého v rámci SR,“ ozrejmilo MPRV SR.

Rezort pôdohospodárstva podotkol, že citlivo vníma opodstatnené obavy obyvateľov žijúcich a pracujúcich na vidieku v oblastiach s výskytom medveďa hnedého o svoju bezpečnosť. „Je v našom záujme podieľať sa na hľadaní účinných riešení tak na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni,“ skonštatoval.

Na budúci týždeň zároveň k otázke medveďa zvolali mimoriadny parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Bíreš sa tiež dohodol s ministrom životného prostredia na stretnutí, aby navrhli postupy na zabezpečenie určitej regulácie medveďov na Slovensku.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá