Google Mapy prichádzajú s novými vylepšeniami. Cestovanie bude vďaka nim jednoduchšie

  • Google nedávno oznámil rozšírenie funkcionalít v Mapách
  • Ich cieľom je poskytnúť ľuďom viac možností cestovania
Na snímke je mobil v aute
Ilustračné foto Unsplash/Ravi Palwe
  • Google nedávno oznámil rozšírenie funkcionalít v Mapách
  • Ich cieľom je poskytnúť ľuďom viac možností cestovania

Pri presúvaní z jedného miesta na druhé ti Google Mapy ako predvolenú možnosť ponúknu trasu, ktorá minimalizuje množstvo emisií. Technologický gigant teraz rozširuje túto funkciu a pri navigácii z bodu A do bodu B budú po novom k dispozícii aj alternatívne možnosti cestovania s nižšími emisiami. Uviedla to spoločnosť Google na svojom webe blog.google.

Nové funkcie patria do iniciatívy spoločnosti Google na integráciu udržateľnejších dopravných riešení do svojich služieb. Sú navrhnuté tak, aby uľahčovali užívateľom prijímanie ekologickejších rozhodnutí a pomáhali znižovať celkový dopad dopravy na životné prostredie.

Alternatívne možnosti cestovania

Ak sa chceš dostať z jedného konca mesta na druhý, Google Mapy ti okrem cesty autom ukážu aj alternatívy v podobe vlakov, autobusov alebo iných dopravných prostriedkov, a to s porovnateľným časom cestovania.

K dispozícii budú detailné informácie o spojoch na dlhé vzdialenosti vo viacerých krajinách. Stačí zadať požiadavku na konkrétny vlakový alebo autobusový spoj a systém ti okamžite poskytne podrobné údaje. Ide napríklad o časy odchodu a príchodu, ceny lístkov a v niektorých prípadoch aj možnosť rezervácie lístkov online.

Na snímke je navigácia
zdroj: Unsplash/Sandra Tan

Ako uvádza portál Vo svete IT, funkcia pre vlakové spojenia bude dostupná v týchto štátoch: Austrália, Rakúsko, Bangladéš, Bielorusko, Belgicko, Kanada, Chorvátsko, Česko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Indonézia, Írsko, Taliansko, Japonsko, Kazachstan , Luxembursko, Malajzia, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taiwan, Thajsko, Turecko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké.

Oproti tomu autobusové spojenia budú len v nasledujúcich štátoch: Brazília, Kanada, Čile, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Japonsko, Mexiko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké. Predpokladá sa, že k nim čoskoro pribudnú aj ďalšie, vrátane Slovenska.

Výber letov s nižšími emisiami

Lietanie je niekedy jedinou možnosťou, ako sa dostať do cieľovej destinácie. Environmentálny dopad takejto cesty sa môže ale výrazne líšiť v závislosti od zvoleného letu. S nástrojom Google Flights máš teraz možnosť vidieť odhadované emisie takmer pre každý let, ktorý sa objaví vo výsledkoch vyhľadávania. Navyše, môžeš si sám vybrať spomedzi variantov s menším uhlíkovým dopadom.

Odhady emisií sú založené na modeli Travel Impact Model (TIM), ktorý bol verejne predstavený v roku 2022. TIM je pokročilá metodológia pre predpovedanie množstva emisií na jedného pasažiera a vychádza z rôznych faktorov vrátane typu letu, dĺžky trasy a použitého lietadla.

Okrem poskytovania odhadov priamo v Google Flights, sú odhady TIM integrované aj do vývojárskeho rozhrania API. To umožňuje zobrazenie emisií letov na akejkoľvek aplikácii alebo webovej stránke. Dostupné sú aj ako doplnok pre Google Tabuľky a na webovej stránke TIM.

Hoci má spoločnosť pred sebou dlhú cestu, zavedenie nových funkcií predstavuje dôležitý krok smerom k zvýšeniu povedomia o environmentálnom vplyve cestovania. Okrem toho podporuje širšie prijatie jeho udržateľnejších možností.

Zdroje: Blog Google, Vo svete IT

Najnovšie videá

Trendové videá