Grécki dôchodcovia sa sťahujú do jednej z najchudobnejších krajín EÚ, so svojim dôchodkom tam žijú kráľovsky

  • Grécki dôchodcovia sa znižovaním ich dôchodkov vysporiadali svojsky
  • Sťahujú sa do jednej z najchudobnejších krajín Európskej únie
  • So svojim dôchodkom si tam žijú nadštandardne
  • Slováci by na tom tak dobre neboli
Unsplash
  • Grécki dôchodcovia sa znižovaním ich dôchodkov vysporiadali svojsky
  • Sťahujú sa do jednej z najchudobnejších krajín Európskej únie
  • So svojim dôchodkom si tam žijú nadštandardne
  • Slováci by na tom tak dobre neboli

Isto si ešte pamätáš finančnú krízu, ktorá zasiahla svet a Európu v roku 2008. Síce sa z nej svet ako keby otriasol dohru má stále dodnes. Cítia to najmä v Grécku, kde museli urobiť úsporné finančné opatrenia na to, aby vedeli splácať svoje dlhy. Najviac to zasahuje do dôchodku gréckych dôchodcov. Niektorým už opatrenia znížili dôchodok o takmer 45 percent, preto sa rozhodli pristúpiť na radikálne riešenia. 

Šalamúnske riešenie

Aj po tom, ako úradníci zaviedli ochranné opatrenia, sa grécke dôchodky pohybujú na úrovni 1 000 eur. Suma, o ktorej sa našim dôchodcom môže iba snívať. Ako teda riešia grécki dôchodcovia svoj problém s financiami? Jednoducho, zbalia sa, idú preč do najchudobnejšej krajiny Európskej Únie do Bulharska. Ako sa vyjadril jeden z dôchodcov pre portál Bloomberg, so svojou penziou 800 eur tam dokáže žiť ako kráľ. 

Gréci musia samozrejme čeliť aj výzvam akými je jazyk či nedostatok známych a priateľov, ale ako sám vraví, koniec koncov sa mu to oplatí, nakoľko dokaže z peňazí vyžiť, často lietať do Grécka a zároveň aj cestovať. Dodatočné peniaze na financovanie svojho života v Bulharsku získavajú z prenájmu svojich nehnuteľností.  

Je to také šalamúnske riešenie, ale v konečnom dôsledku to dáva zmysel. Stačí si porovnať ceny. Palivo stojí v Aténach 1,6 eur, v Sofií 1,15 eur, balík espresso kávy stojí v Grécku 4,7 eur, v Bulharsku 2,3 eur, lístok na metro 1,4 eur a v Bulharsku 0,8 eur.  Paušály sú tiež v Bulharsku o polovicu lacnejšie. Takto by sme mohli pokračovať donekonečna, prenájom jednoizbového bytu v dobrej lokácií stojí 200 eur. 

Znižovanie dôchodkov pokračuje

Trend by mohol samozrejme aj pokračovať, keďže v rámci šetriacich opatrení sa chystá ďalšie znižovanie dôchodkov. Ale aj napriek týmto zmenám budú grécke dôchodky stále ďaleko vyššie ako tie slovenské. Dôchodca, ktorý pracoval 28 rokov a poberá dôchodok od sociálneho zabezpečenia IKA, bude mať po znížení dôchodok na úrovni 869 eur mesačne. Dôchodca, ktorý si odpracoval 40 rokov, bude mať po znížení 1 010 eur mesačne. Dôchodca, ktorý pracoval ako štátny zamestnanec 35 rokov, bude mať dôchodok 1 004 eur. Aj keď sú náklady na život v Grécku vyššie, Slovákom sa môže o takýchto dôchodkoch snívať. 

Slováci by nežili kráľovsky, ale možno dôstojne

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Sandor Somkuti

Len pre porovnanie, priemerná výška starobného dôchodku na Slovensku sa podľa údajov zo Sociálnej poisťovne pohybuje na úrovni 443,78 eur. Predčasný starobný dôchodok sa pohybuje na úrovni 410,44 eur. Aj keby sa naši dôchodcovia presťahovali do Bulharska, možno by nežili kráľovský, ale možno oveľa dôstojnejšie. Ale veď ako povedal náš bývalý premiér: „Práve schopnosť ľudí žiť z nízkych príjmov, postarať sa o svoje rodiny aj za cenu, že títo ľudia robia často v dvoch, troch zamestnaniach, to je prednosť Slovenska.”

zdroj: Bloomberg, Greek Reporter

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech