Greta Thunberg odmietla enviromentálne ocenenie aj finančnú odmenu. Poukázala na pokrytectvo severských štátov

  • Aktivistka Greta Thunberg získala enviromentálne ocenenie od Severskej rady
  • Spolu s ním mala dostať aj finančnú odmenu vo výške 46-tisíc eur
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
  • Aktivistka Greta Thunberg získala enviromentálne ocenenie od Severskej rady
  • Spolu s ním mala dostať aj finančnú odmenu vo výške 46-tisíc eur

Greta Thunberg je známou švédskou ekoaktivistkou, ktorá založila hnutie Fridays For Future. Ako uviedla mladá aktivistka na svojom Instaragme, medzinárodná organizácia Severská rada sa rozhodla udeliť jej enviromentálne ocenenie a finančnú odmenu v hodnote 46-tisíc eur. Greta Thunberg však toto ocenenie, ako aj peniaze s ním spojené, odmietla.

Ako dôvod uviedla to, že jej cieľom je, aby si klimatické problémy začali uvedomovať hlavne politici a vlády zodpovedné za tvorbu zákonov na ochranu životného prostredia. Stále však vníma ich ľahostajnosť a neochotu veci meniť. Vo svojom instagramovom príspevku, v ktorom vysvetlila, prečo si ocenenie neprevezme, naráža hlavne na pokrytectvo severských štátov. Hoci osveta okolo ekológie a klimatickej zmeny je tu pomerne veľká, realita vyzerá úplne inak. V samotnom Švédsku ľudia podľa WWF žijú tak, akoby mali k dispozícii štyri takéto planéty Zeme.

View this post on Instagram

I have received the Nordic Council’s environmental award 2019. I have decided to decline this prize. Here’s why: “I am currently traveling through California and therefore not able to be present with you today. I want to thank the Nordic Council for this award. It is a huge honour. But the climate movement does not need any more awards. What we need is for our politicians and the people in power start to listen to the current, best available science. The Nordic countries have a great reputation around the world when it comes to climate and environmental issues. There is no lack of bragging about this. There is no lack of beautiful words. But when it comes to our actual emissions and our ecological footprints per capita – if we include our consumption, our imports as well as aviation and shipping – then it’s a whole other story. In Sweden we live as if we had about 4 planets according to WWF and Global Footprint Network. And roughly the same goes for the entire Nordic region. In Norway for instance, the government recently gave a record number of permits to look for new oil and gas. The newly opened oil and natural gas-field, ”Johan Sverdrup” is expected to produce oil and natural gas for 50 years; oil and gas that would generate global CO2 emissions of 1,3 tonnes. The gap between what the science says is needed to limit the increase of global temperature rise to below 1,5 or even 2 degrees – and politics that run the Nordic countries is gigantic. And there are still no signs whatsoever of the changes required. The Paris Agreement, which all of the Nordic countries have signed, is based on the aspect of equity, which means that richer countries must lead the way. We belong to the countries that have the possibility to do the most. And yet our countries still basically do nothing. So until you start to act in accordance with what the science says is needed to limit the global temperature rise below 1,5 degrees or even 2 degrees celsius, I – and Fridays For Future in Sweden – choose not to accept the Nordic Councils environmental award nor the prize money of 500 000 Swedish kronor. Best wishes Greta Thunberg”

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

BBC predstavilo výskum Svetového fond na ochranu prírody, v ktorom odborníci skúmali aj to, ako sa k životnému prostrediu stavajú jednotlivci. Obyvatelia Švédska pritom patria medzi 10 najhorších znečisťovateľov prírody. Ich ekologická stopa je podobná s tou obyvateľov USA či Kanady.

„Napríklad v Nórsku vydala vláda rekordný počet povolení na hľadanie ropných ložísk a ložísk zemného plynu. Od novootvoreného ropného poľa ‚Johan Sverdrup’ sa očakáva, že bude produkovať ropu a zemný plyn ešte najbližších 50 rokov. Toľko ropy a zemného plynu vyprodukuje 1,3 tony emisií CO2. Priepasť medzi tým, čo hovoria vedci o tom, čo by sme mali urobiť, aby sme udržali otepľovanie pod 1,5 až 2 stupňami Celzia a politikou severských krajín je gigantická,“ hovorí Greta.

Ďalej sa vyjadrila aj k tomu, že podľa Parížskej dohody by mali na ochranu životného prostredia najviac prispievať najbohatšie krajiny sveta, medzi ktoré severské štáty patria. Podľa Grety však naplno nespĺňajú svoju úlohu.

Zdroj: Instagram Greta Thunberg, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá