Greta Thunberg opäť útočí na svetových lídrov. Podľa nej sa nikto z nich nezaujíma o budúcnosť planéty, hovorila aj o vakcínach

  • Klimatická aktivistka zo Švédska Greta Thunberg vystúpila na virtuálnej tlačovej konferencii o globálnom klimatickom štrajku
  • Thunberg viní svetových lídrov z nečinnosti v oblasti klimatických zmien
  • Stovky mladých aktivistov z celého sveta sa pripájajú k jej výzve
greta thunberg
Greta Thunberg, TASR/AP Photo/Virginia Mayo, File
  • Klimatická aktivistka zo Švédska Greta Thunberg vystúpila na virtuálnej tlačovej konferencii o globálnom klimatickom štrajku
  • Thunberg viní svetových lídrov z nečinnosti v oblasti klimatických zmien
  • Stovky mladých aktivistov z celého sveta sa pripájajú k jej výzve

Mladá švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg vystúpila na online tlačovej konferencii o globálnom klimatickom štrajku, kde viní svetových lídrov z nezáujmu a nečinnosti v oblasti klimatických zmien.

Svoj vplyv chce mladá aktivistka využiť najmä v týchto dňoch, kedy sa zúčastní na štrajku v súvislosti s klimatickou krízou, ktorá patrí v súčasnosti medzi najrozoberanejšie témy.  

Vyrážajú bojovať do ulíc

Aktivistka uviedla na tlačovom brífingu, že dňa 24. septembra sa opäť chystá do ulíc spolu s ďalšími mladými ľuďmi, pretože svetoví lídri sa vôbec nestarajú o budúcnosť. Obviňuje ich z nečinnosti, a to najmä teraz počas situácie v súvislosti s koronavírusom. 

zdroj: TASR/AP/Henrik Montgomery

Ostatných vyzýva, aby sa k nej pripojili. „Hovoria, že nás mladých počúvajú, ale očividne nie … A preto sa vraciame do ulíc,“ vyhlásila mladá aktivistka.

Jej výzva priniesla množstvo pozitívnych reakcií. Mladí aktivisti z viac ako 1 000 miest na celom svete tak počas piatku vyjdú do ulíc. Požadovať budú okamžité a radikálnejšie opatrenia v súvislosti s klimatickou krízou, ako uvádza portál Independent.

Cieľom mladých aktivistov je dosiahnuť to, aby bohaté krajiny prestali spaľovať fosílne palivá a splnili svoje dlhodobé prísľuby, a to každoročne poskytnúť zraniteľným krajinám finančné prostriedky vo výške 100 miliárd dolárov. Tie by im mali pomôcť vyrovnať sa s emisiami skleníkových plynov a prispôsobiť sa im.

Video z online tlačovej konferencie zverejnil portál Yahoo News.

Požadujú klimatickú spravodlivosť

O výzve Gréty Thunberg sa dozvedeli aj ďalší mladí aktivisti z celého sveta, a to vrátane známej ugandskej aktivistky Vanessy Nakateovej, ktorá sa k nej pripája, ako uvádza portál Independent.

„Historicky sme videli, že Africký kontinent je zodpovedný iba za 3 % globálnych emisií. A napriek tomu už Afričania trpia niektorými z najbrutálnejších vplyvov spôsobených klimatickou krízou,“ uviedla Nakate.

„Videli sme, ako mnoho Afričanov prišlo o život a mnohí ďalší prišli o svoje domovy a podnikanie … Preto 24. septembra štrajkujeme – požadujeme klimatickú spravodlivosť,“ doplnila Nakate.

Klimatická kríza nezmizne ani počas pandémie

Podľa Thunberg bol posledný rok a pol obzvlášť ťažký, a to vďaka pandémii. Avšak to neznamená, že klimatická kríza už nie je dôležitá a jednoducho zmizla. 

Aktivistka upozorňuje na to, že práve v týchto časoch je ešte naliehavejšie reagovať na klimatickú krízu. Je potrebné, aby súčasní svetoví lídri ukázali, že im na budúcnosti záleží, pretože doteraz to tak podľa nej nebolo. 

zdroj: TASR

Už v minulosti sme sa v našom článku venovali jej vyjadreniu v súvislosti s koronavírusom.

Greta Thunberg sa vyjadrila aj k vakcinácii a označila súčasnú nerovnomernú distribúciu vakcín proti koronavírusu za „tragédiu“. Vyzvala preto medzinárodné spoločenstvo, aby tomuto problému venovalo zvýšenú pozornosť.

„Tak ako pri klimatickej kríze, musíme najprv pomôcť tým najzraniteľnejším,“ povedala 18-ročná aktivistka.

„Už nemôžeme oddeliť zdravotnú krízu od ekologickej krízy a nemôžeme oddeliť ekologickú krízu od klimatickej krízy. Všetko je to vzájomne prepojené,“ vysvetlila aktivistka.

Zdroje: Independent, Yahoo News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá