Greta Thunberg sa vo svojom novom videu rozohnila. Ľudí vyzýva k vegánstvu, vyjadrila sa aj vulgárne

  • Švédka aktivistka vraví, že ak nezmeníme prístup k stravovaniu, bude náš svet „f ** ked“, teda v r**i
  • Náš vzťah k potravinám sa však podľa nej môže zmeniť
  • Chov dobytka pre potraviny je tiež zodpovedný za zhruba štvrtinu globálnych emisií
Greta
TASR/AP, Virginia Mayo,Olivier Matthys
  • Švédka aktivistka vraví, že ak nezmeníme prístup k stravovaniu, bude náš svet „f ** ked“, teda v r**i
  • Náš vzťah k potravinám sa však podľa nej môže zmeniť
  • Chov dobytka pre potraviny je tiež zodpovedný za zhruba štvrtinu globálnych emisií

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg opäť varuje ľudstvo. Vraví, že ak nezmeníme prístup k stravovaniu, bude náš svet „f ** ked“, teda v r**i. Vo svojom poslednom videu 18-ročná Greta upozorňuje na to, že klimatická, ekologická a zdravotná kríza sú navzájom prepojené. Informoval o tom Independent.

Spojila sa aj s medzinárodnou charitatívnou organizáciou, ktorá bojuje za práva zvierat Mercy For Animals, aby ľuďom spoločne vysvetlili, ako prepracovať globálne poľnohospodárske postupy. Greta Thunberg vo svojom videu hovorí aj o tom, že ľudstvo musí rýchlo prejsť na rastlinnú stravu, aby sa zabránilo ekologickým a zdravotným krízam.

Nedáva to zmysel

Portál LadBible uvádza, že Thunberg nalieha na ľudí, aby zvážili prechod na rastlinnú stravu. Štatistiky dopadov potravinárskeho priemyslu na životné prostredie sú šokujúce. „To, ako vyrábame jedlo, chováme zvieratá na konzumáciu, v pôde pestujeme potravu pre zvieratá, aby sme ich mali čím kŕmiť, to jednoducho nedáva zmysel,“ hovorí vo videu.

Dodáva, že až na 83 % poľnohospodárskej pôdy na svete sa pestujú potraviny len na to, aby sme nimi mohli kŕmiť hospodárske zvieratá. „Ak budeme pokračovať, dôjde nám pôda a jedlo.“ Greta vo videu hovorí, že rastúci dopyt po mäse spôsobuje ničenie biotopov na celom svete a prichádzame o nespočetné množstvo druhov zvierat a rastlín.

Greta vo virálnom videu: Pandémiu tu máme preto, lebo si ničíme prírodu. Očkovanie je tragédia, chudobní sú v nevýhode

„Sú naším systémom, ktorý podporuje život. Ak ich stratíme, stratíme sa aj my,“ uviedla. Vyzvala všetkých, aby sa zamysleli: „Ak nezmeníme prístup k stravovaniu, svet bude v ri*i (f ** ked).“

Môžeme sa zmeniť

Thunberg pripomína, že náš vzťah k potravinám sa môže zmeniť. Greta je vegánkou už niekoľko rokov a apeluje na ľudí po celom svete, aby prehodnotili svoje myšlienky a pocity ohľadom živočíšnych druhov, ktoré žijú „krátkym a hrozným“ životom na veľkých potravinárskych farmách.

Vieš si predstaviť, že by si prestal jesť mäso?

Chov dobytka pre potraviny je tiež zodpovedný za zhruba štvrtinu globálnych emisií, zatiaľ čo prechod na vegánsku stravu by mohol zastaviť až 8 miliárd ton CO2, ktoré sa každý rok uvoľnia do atmosféry.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterresa povedal: „Príliš dlho vedieme nezmyselnú a samovražednú vojnu proti prírode.“ Video financovala charita Mercy For Animals, ktorá bojuje proti krutosti v živočíšnej výrobe a propaguje vegánstvo.

Zdroje: Independent, LadBible

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK