Gröhling pre Startitup o odchode z ministerstva: Prežijeme to

  • Exminister školstva po novom opäť zasadol do parlamentných lavíc
  • Pre Startitup opísal svoj odchod z rezortu po demisii
Branislav Gröhling v nrsr sa rozpráva s novinárom a usmieva sa
TASR/Jaroslav Novák, Startitup/Dominik Bizík
  • Exminister školstva po novom opäť zasadol do parlamentných lavíc
  • Pre Startitup opísal svoj odchod z rezortu po demisii

Exministri strany Sloboda a Solidarita, ktorí si po podaných demisiách nedávno pobalili vo svojich rezortoch kufre, už zarezávajú v parlamentných laviciach. Medzi ministerskými odídencami bol aj saskár Branislav Gröhling, ktorý ešte na čele rezortu stihol otvoriť po letných prázdninách školský rok, no na aktuálnej schôdzi národnej rady už rieši poslaneckú agendu.

Exčlena vládneho kabinetu sme sa tak opýtali, ako spomína na nedávny odchod z rezortu a čo by povedal na budúceho ministra školstva, ktorý by viedol rezort ako kovaný konzervatívec.

Nominanti v ministerskej hre

„Čo sa týka potenciálnych mien ministrov alebo ministeriek školstva, tak taktiež čerpám iba z médií a jednotlivých správ,“ odpovedal na otázku Startitup, či sa z kuloárov k poslancovi nedonieslo meno jeho potenciálneho vládneho nástupcu.

V súčasnosti sa tak skloňovalo viacero mien, ktoré by mohli viesť rezort. Spočiatku sa často z médií vynáralo aj meno Richarda Vašečku, ktorý kandidoval za OĽANO Igora Matoviča.

Po zmene rétoriky vlády sa začali čoraz častejšie skloňovať nielen mená politických kandidátov, ale skôr odborníci na konkrétnu profesionálnu oblasť. Topky napríklad prišli aj s menom exšéfky zaniknutého ŠPÚ Miroslavy Hapalovej. Na jej éru v inštitúcii, keď sa proti nej vzbúrila časť zamestnancov, sme si posvietili v samostatnom článku.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Exminister: Opäť som sa na meno pýtal Eduarda Hegera

Gröhling nám prezradil aj to, že sa v súčasnosti snaží naďalej v súvislosti s témou ministerskej výmeny klopať na premiérske dvere. No zatiaľ bez úspechu.

„Opätovne som pána premiéra požiadal, aby mi povedal meno, aby som mohol odovzdať agendu a vysloviť niektoré veci, ktoré treba okamžite robiť. Pán premiér povedal, že ak pani prezidentka potvrdí nomináciu, tak sa ju dozviem medzi prvými ľuďmi,“ osvetlil exminister.

Gröhling potvrdil, že predseda vlády by mal podľa všetkého predložiť nomináciu nového ministra školstva už tento týždeň. „Bolo vyslovené, že koncom tohto týždňa, tak predpokladám, že dnes ako vo štvrtok alebo piatok. Neviem, či ho bude pani prezidentka menovať už zajtra alebo až budúci týždeň. Je to v jej kompetencii,“ dodal bývalý člen vlády.

Dnes sa v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo premiér Eduard Heger taktiež dotkol témy vedenia rezortu školstva, no zatiaľ nekonkretizoval, či už hlave štátu nomináciu doručil.

Branislav Gröhling sa rozpráva
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

Gröhling o možnom konzervatívnom vedení rezortu školstva 

Samotný Gröhling nechcel komentovať konkrétne mená nominantov, o ktorých sa najviac hovorí v médiách. Faktom ale je, že v súvislosti s budúcim šéfom rezortu sa čoraz častejšie spomínajú konzervatívni kandidáti.

Už spomínaný Vašečka je členom klubu OĽANO, ale najmä konzervatívneho krídla koalície, keďže spolu s poslankyňou Annou Záborskou sú členmi hnutia Kresťanská únia. Nedávno TV Noviny priniesli informáciu o ďalšom možnom nominantovi. Má ísť o riaditeľa cirkevnej školy v Trebišove Slavomíra Partilu.

Šéf parlamentu Boris Kollár zase mal na Konzervatívnom summite povedať, že o ideovom smerovaní nového ministra školstva má jasnú predstavu. „Včera sme napríklad na úrade vlády vyberali nového ministra školstva a mojou podmienkou je, aby to bol konzervatívne orientovaný odborník. Asi všetci tušíte prečo,“ citoval lídra Sme rodina portál Postoj.

Opýtali sme sa samotného exministra, ako by vnímal budúce smerovanie rezortu na čele s konzervatívcom. „Skôr by som bol rád, ak by to bol človek, ktorý sa bude pozerať na všetky smery, a ktoré bude, tak ako sme tvorili my, do budúcna tvoriť pre všetkých a aby bol variabilný a rôznorodý. Rodič si má vyberať, dieťa si má vyberať, študent si má vyberať, ako chce študovať  do budúcna, a my mu máme dávať tie možnosti. Takže by som bol rád, ak by sa pokračovalo v tom, že školstvo bude rôznorodé pre všetkých,“ okomentoval Gröhling.

Exminister podal demisiu spolu so svojimi kolegami vo farbách SaS, a to ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, nestraníckym nominantom a exministrom zahraničia Ivanom Korčokom, ale aj lídrom liberálov Richardom Sulíkom.

Ako prvý oficiálne podal demisiu práve exminister hospodárstva, a to po tom, čo Igor Matovič nesplnil ultimátum, ktoré od neho požadovala SaS. A to do konca leta odstúpiť z čela rezortu financií.

Odchod sprevádzali aj emócie

Zaujímalo nás, ako prebiehal samotný odchod Gröhlinga z ministerstva a ako si naň spomína on sám. „Bol to štandardný odchod. Som rád, že som si nemusel brať množstvo fasciklov a iných vecí, pretože za tie dva roky sme všetko zdigitalizovali a všetko je v online priestore, takže si to vie každý pozrieť,“ opísal exminister.

Gröhling taktiež priznal, že odchod sprevádzali aj určité emócie. „Samozrejme, že keď prídete s celým tímom ľudí a následne odchádzate, tak sú tam nejaké emócie, ale toto všetko prežijeme,“ uzavrel bývalý šéf rezortu.

Zdroje: Topky, Startitup, TV noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá