Hamran eviduje „veľmi podobný prípad“ ako u zmiznutej študentky Sone. Preverujú ho

  • Štefan Hamran prehovoril o prípade nezvestnej študentky, ktorú mal znásilniť záchranár
  • Iva P. zobral sudca do väzby
  • Prokurátor potvrdil, že polícia už pozná miesto, kde študentku zadržiaval
Soňa P. pátranie
Archív S.P/Iconito
  • Štefan Hamran prehovoril o prípade nezvestnej študentky, ktorú mal znásilniť záchranár
  • Iva P. zobral sudca do väzby
  • Prokurátor potvrdil, že polícia už pozná miesto, kde študentku zadržiaval

Policajný prezident Štefan Hamran zvolal na pondelok popoludní tlačovú konferenciu, kde bude informovať o kauze zmiznutej študentky Sone.

Policajný prezident Hamran poďakoval médiám, expertom z Kriminalistického a expertízneho ústavu a hlavne policajtom krajskej kriminálky. Všetky procesné úkony ešte podľa neho neboli v tomto prípade urobené.

„Ja som presvedčený, že zadržaný muž je páchateľom trestného činu, pre ktorý bol zadržaný,“ povedal Štefan Hamran na tlačovej konferencii.

„Ten prípad je z nášho pohľadu objasnený,“ uzavrel Hamran s tým, že pri vyšetrovaní prípadu pomohli aj podnikatelia, ktorí poskytli záznamy. 

„Samozrejme, že polícia preveruje, či sa na trestnom čine podieľalo viac osôb len jedna,“ poznamenal v súvislosti s prípadom Hamran s tým, že policajti preverujú aj ďalšie prípady z minulosti. „Mali sme tam minimálne jeden veľmi podobný prípad, ktorý sa určite bude preverovať a či ten modus operandy nie je identický s týmto prípadom,“ ozrejmil policajný prezident. 

Na tlačovej konferencii policajného vedenia informovali, že obvinený záchranár odmietol pred sudcom vypovedať. Čo policajti objavili v skrinke záchranára v bratislavských Vajnoroch Štefan Hamran neprezradil. 

Čo sa stalo?

Študentka Soňa zmizla v noci zo soboty na nedeľu z 9. na 10. septembra po tom, ako vystúpila z autobusu v Bratislavskej Petržalke. Zo zastávky domov to mala približne 150 metrov. Ľudia aj pátracie tímy už krátko po zmiznutí rozpútali priam nevídanú akciu.

Všetko sa to odohralo potom, ako 22-ročná študentka pripravovala galakoncert na počesť svetovej opernej legendy Lucie Popp pod názvom LUCIA POPP TRIBUTE. Z divadla odišla pred polnocou a stratila sa medzi treťou a štvrtou hodinou v nedeľu nadránom.

V bezvládnom stave ju našli v pondelok okolo 6:30 ráno neďaleko nemocnice na Antolskej ulici v Bratislave. Soňa bola v bezvedomí a na tele mala mať viacero zranení.

Prípad začali vyšetrovať krajskí kriminalisti. Policajný prezident Štefan Hamran vtedy vyhlásil, že prípadu venujú absolútnu pozornosť. O tri dni neskôr, vo štvrtok ráno, policajti zadržali podozrivého muža. Už po pár hodinách bolo známe, že ide o dlhoročného záchranára Iva P.

K vypátraniu 54-ročného muža zrejme pomohlo auto, ktoré popísali viacerí svedkovia s tým, že ho v čase zmiznutia videli v blízkosti domu, kde študentka bývala.

Na záchranke v bratislavských Vajnoroch, kde zadržaný muž pracuje, bola vo štvrtok v noci kriminálka. V bielej kombinéze tam priviedli aj zadržaného záchranára. Prehľadali jeho pracovnú skrinku a prepočítavali opiáty. TV Markíza informovala, že chýbať malo množstvo diazepamu, ale aj iné látky.

Záchranná zdravotná služba Bratislava sa od konania svojho zamestnanca dištancovala „Toto konanie odsudzujeme, ale, žiaľ, ako zamestnávateľ nevieme nijako ovplyvniť, keďže sa udialo v čase osobného voľna podozrivého.“ Potvrdili, že opiáty zmizli len na jednom pracovisku a v tejto súvislosti bolo aj podané trestné oznámenie.

S obvineným mužom prišli policajti v piatok aj do rodičovského domu na bratislavskej Kolibe. Tam sa zdržali asi hodinu.

V sobotu sudca Mestského súdu Bratislava I rozhodol o návrhu prokurátora, ktorý požiadal o väzobné stíhanie Iva P. Rozhodovanie netrvalo dlho a sudca poslal záchranára, ktorému hrozí za znásilnenie študentky až 15 rokov väzenia, do väzby. Prokurátor Usačev po rozhodnutí sudcu potvrdil, že polícia už pozná miesto, kde bola študentka 26 hodín držaná.

Po nájdení študentky pred nemocnicou v Petržalke zistili, bola omámená utlmujúcimi liekmi. O akú látku išlo, nechcel prokurátor špecifikovať. Podľa jeho slov existujú proti obvinenému viaceré priame aj nepriame dôkazy, nielen jeden osamotený dôkaz. 

Obvinený si po rozhodnutí ponechal lehotu na podanie sťažnosti voči rozhodnutiu o jeho vzatí do väzby. 

Zdroje: Tlačová konferencia, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá