HB Reavis získal historický mega úver v stovkách miliónov. Týka sa projektu najvyššej budovy EÚ

  • Spoločnosť HB Reavis bola založená v Bratislave
  • Stojí za najvyššou budovou v Európe
  • Tešiť sa môže zo získania najväčšieho úveru v jej histórii a nielen v nej
Záber na projekt spoločnosti HB Reavis v centre Varšavy
HB Reavis
  • Spoločnosť HB Reavis bola založená v Bratislave
  • Stojí za najvyššou budovou v Európe
  • Tešiť sa môže zo získania najväčšieho úveru v jej histórii a nielen v nej

Developerská firma HB Reavis z Bratislavy získala najvyšší úver vo svojej histórii. Poslúžiť má na výstavbu projektu Varso Place, ktorý má vyrásť v centre Varšavy.

Spoločnosť na svojom webe informuje, že ide o syndikovaný úver na refinancovanie projektu, ktorý jej poskytlo konzorcium štyroch bánk. Celková suma, ktorú HB Reavis získala, predstavuje 475 miliónov eur. Ide o najvyšší neportfóliový úver v histórii komerčného realitného trhu v Poľsku i v histórii HB Reavis.

Peniaze prúdili od konzorcia bánk Santander Bank Polska v role agenta (165 mil. €), Bank Pekao v role agenta pre zabezpečenie (85 mil. €), Helaba (125 mil. €) a Berlin Hyp (100 mil. €), ktoré poskytli HB Reavis dodatočné financovanie vo forme navýšenia pôvodného úveru z 350 mil. € na 475 mil. €.

Budova Varso Tower, dokončená počas minulého roka, je najvyššou budovou v Európskej únie.

Projekt Varso Place

Na Slovensku je HB Reavis jedným z najväčších správcov komerčných nehnuteľností. K dnešnému dňu spravuje v Bratislave portfólio v rozsahu viac ako 270-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy.

Ako spoločnosť vysvetľuje na svojej webovej stránke, projekt Varso Place sa nachádza v centre poľského hlavného mesta a zahŕňa viaceré objekty. Patria doňho kancelárie, hotel, inovatívny hub a maloobchodné priestory v blízkosti hlavnej varšavskej stanice. Celkovo ide o prenajímateľnú plochu vo veľkosti 144-tisíc metrov štvorcových.

Nad celým komplexom dominuje 310 metrov vysoká budova Varso Tower, ktorá sa môže pýšiť prívlastkom najvyššej veže Európskej únie. Pochádza z dielne renomovaného architektonického štúdia Foster+Partners.

Varso Place získal certifikát BREEAM a WELL a mnohé ďalšie významné ocenenia, ktoré celý projekt označujú za najlepšie realitné projekty v Poľsku a strednej Európe vrátane „Kancelárskej budovy roka“.

Historický úver

Ako spoločnosť ďalej vysvetľuje, poloha, kvalita a miera obsadenosti boli ocenené konzorciom bánk Santander Bank Polska v role agenta (165 mil. €), Bank Pekao v role agenta pre zabezpečenie (85 mil. €), Helaba (125 mil. €) a Berlin Hyp (100 mil. €), ktoré poskytli HB Reavis dodatočné financovanie vo forme navýšenia pôvodného úveru z 350 mil. € na 475 mil. €.

Spoločnosť Dentons pôsobila ako právny poradca pre HB Reavis v súvislosti s touto transakciou. Na druhej strane, bankové konzorcium sa obrátilo na služby právnej kancelárie DLA Piper a technického poradcu – spoločnosť Arcadis.

„Úver pre Varso Place opäť potvrdil našu silnú pozíciu na európskom trhu komerčných nehnuteľností v Európe. Aj v takto náročných časoch sme naďalej stabilným a spoľahlivým partnerom pre popredné finančné inštitúcie v regióne. Je to veľmi dobrá prognóza pred rozbehnutím nových projektov, ktoré plánujeme na našich kľúčových trhoch v Poľsku, Spojenom kráľovstve a v Nemecku,“ hovorí Peter Pecník, CFO HB Reavis.

„Sme presvedčení, že tak ako Varso Place, aj tieto projekty budú prvotriednymi investičnými príležitosťami a referenčnými projektami v kvalite, úrovni trvalej udržateľnosti a portfóliu nájomcov,” dodal. 

Zdroj: HB Reavis

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá