Turecko sa pohlo o neskutočné 3 metre. Desivé zábery z krajín zničených zemetrasením (FOTO)

  • Turecko a Sýriu zastihli tri ničivé zemetrasenia
  • Krajiny evidujú obrovské množstvo obetí
  • Slovensko vyslalo na pomoc svoje záchranné zložky
Pohotovostné tímy pátrajú po ľuďoch v troskách zničenej budovy v Adane na juhu Turecka
TASR/AP, Serdar Ozsoy
  • Turecko a Sýriu zastihli tri ničivé zemetrasenia
  • Krajiny evidujú obrovské množstvo obetí
  • Slovensko vyslalo na pomoc svoje záchranné zložky

Turecko a Sýria bojujú s následkami ničivých zemetrasení, ktoré pripravili o život tisíce ľudí. Podľa najnovších informácií už počet obetí v oboch krajinách vrátane sýrskych oblastí ovládaných povstalcami prekonal 5-tisíc.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, prvé zemetrasenie evidovali v pondelok o 4:17 h miestneho času (2:17 h SEČ). Jeho sila dosiahla 7,8 stupňa. Následne, o necelých 12 hodín neskôr, otriaslo juhovýchodom Turecka a časťami Sýrie ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 7,7. V utorok ráno zo stredného Turecka hlásili tretie zemetrasenie s magnitúdou 5,6.

Hrozivé zábery po zemetraseniach v Turecku a Sýrii. Popadali celé štvrte, obetí sú tisíce

Podľa denníka The Guardian sa do tureckého pátrania a záchranných akcií zapojilo 24 400 ľudí. Ako informuje Ministerstvo vnútra SR na Facebooku, medzi krajinami, ktoré ponúkli Turkom pomoc, je i Slovensko. Záchranársky tím sme do krajiny poslali v pondelok večer.

Očakávalo sa, že počet personálu sa s príchodom ďalších ľudí zvýši, hoci zimné podmienky bránia ich nasadeniu, uviedol v utorok predstaviteľ agentúry pre zvládanie katastrof Orhan Tatar.

„Nepriaznivé poveternostné podmienky v regióne pokračujú. Preto môže byť z času na čas ťažké prepraviť tieto pátracie a záchranné tímy do regiónu,“ dodal. Teploty v noci v zemetrasením zasiahnutom meste Gaziantep klesli na -5 stupňov Celzia.

Momentálne správy z oboch krajín potvrdzujú 5 775 zrútených budov. Celkovo však Tatarova agentúra eviduje 11 342 správ, mnohé z nich zatiaľ nie je možné overiť. Poškodené budovy evidujú v desiatkach tisíc.

Turecko sa posunulo o 3 metre

Odborníci na sociálnych sieťach informujú, že na niektorých miestach pozdĺž východoanatolského zlomu Anatolská platňa prekĺzla okolo Arabskej platne so sklzom až 3 metre. Znamená to, že tektonická platňa, na ktorej leží Turecko, sa posunula o 3 metre.

Tieto správy potvrdil i taliansky profesor Carlo Doglioni, podľa ktorého sa Turecko pohlo na juhozápad, informuje portál SOT

Slovenská pomoc

Pri vyhľadávaní ľudí zasypaných v troskách bude pomáhať 10 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 5 príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Slováci cestujúci do Turecka odleteli z bratislavského letiska, kde ich vyprevádzali predseda vlády SR Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Prepravu hasičov a horských záchranárov so špeciálne vycvičenými psami a technickým vybavením zabezpečil Letecký útvar Ministerstva vnútra SR.

„Pomoc zo Slovenska dokazuje, že sme spoľahlivým partnerom v kritických situáciách. Rovnako tak sme v núdzi pomohli aj pri nešťastiach v Grécku, Slovinsku, Rakúsku či Česku. Som nesmierne rád, že máme takýchto kvalitných ľudí, ktorí sú vycvičení a ochotní okamžite ísť a pomôcť zachraňovať ľudské životy,“ uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger.

„Slovensko promptne zareagovalo na žiadosť Turecka o vyslanie pomoci zo zahraničia a aktivovaný systém EÚ na poskytnutie pomoci. Záchranárskemu tímu želám veľa úspechov, verím, že sa im podarí zachrániť čo najviac životov a vrátia sa naspäť domov v bezpečí a zdraví,“  podotkol minister vnútra Roman Mikulec.

Správy z blízkeho východu

Medzi mnohými uviaznutými bol i bývalý útočník futbalových klubov Chelsea či Newcastle. Ide o Christiana Atsua, ktorého sa už podľa Ghanskej futbalovej asociácie podarilo oslobodiť. Jeho momentálny stav nie je známy.

Počet zachránených osôb spod trosiek budov sa už blíži k 10-tisíc. Správy však naznačujú, že pomoc OSN komplikuje zlý stav vozoviek, ktoré následkom zemetrasení popraskali. Stalo sa tak i v prípade pristávacej dráhy letiska Hatay, ktorá sa rozdelila na dve polovice, informovali sme.

„S podporou starostov Ankary, Istanbulu a İzmir môžeme teraz poskytovať jedlo, stany a pitnú vody. Väčšina verejných budov vrátane nemocníc bola vážne poškodená. Máme veľmi vysoké straty a nepoužiteľné letisko. Zameriavame sa na to, čo dokážeme rýchlo obnoviť pomocou stavebnej techniky, no potrebujeme skúsených odborníkov,“ odkazuje starosta provincie Hatay Lütfü Savaş s tým, že v oblasti sa nachádza takmer 2-tisíc zničených budov.

Zdroje: The Guardian, archív SIU, Facebook/Ministerstvo vnútra SR, Twitter/Matthew Cappucci, SOT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá