Turecko zasiahlo už tretie zemetrasenie. Počet obetí je obrovský

  • Tureckom a Sýriou otriasli už 3 zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 7,8
  • Úrady hlásia tisíce zranených a mŕtvych
  • Na sociálnych sieťach sa objavili hrozivé zábery
Zemetrasenia v Turecku spôsobili obrovské škody a tisíce obetí.
TASR/AP, Mustafa Karali
  • Tureckom a Sýriou otriasli už 3 zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 7,8
  • Úrady hlásia tisíce zranených a mŕtvych
  • Na sociálnych sieťach sa objavili hrozivé zábery

Územie na juhovýchode Turecka neďaleko hraníc so Sýriou zasiahlo v pondelok (6. 2.) nadránom silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Podľa informácií agentúry AP a miestnych úradov sú zranené tisíce Sýrčanov aj Turkov, uvádza agentúra TASR.

Na poludnie však tú istú oblasť zasiahlo ešte jedno ničivé zemetrasenie so silou 7,7 stupňa. V utorok (7. 2.) nadránom hlásili z Turecka tretie zemetrasenie s magnitúdou 5,6.

Neustále narastá i počet obetí, zemetrasenie si podľa denníka The Guardian doposiaľ vyžiadalo viac ako 24 000 mŕtvych. V Turecku hlásia najmenej 20 665 obetí a v Sýrii najmenej 3 553 vrátane sýrskych oblastí ovládaných povstalcami, kde údaje poskytuje organizácia Biele. Tisíce ľudí sú zranené a očakáva sa, že počet obetí bude stúpať. (Údaje budeme aktualizovať, pozn. red.)

Hrozivé zábery po zemetraseniach v Turecku a Sýrii. Popadali celé štvrte, obetí sú tisíce

Hlásia ďalšie zemetrasenia

Ani nie 12 hodín po prvom zemetrasení Turecko oznámilo, že juhovýchod krajiny zasiahlo druhé silné zemetrasenie. Správy potvrdili i štátne médiá v Sýrii, podľa ktorých bolo zasiahnuté i hlavné mesto Damask.

Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) uviedlo, že podľa predbežných údajov zemetrasenie malo silu 7,7 stupňa Richterovej stupnice s epicentrom 67 km severovýchodne od tureckého Kahramanmaraş v hĺbke 2 km. Turecký úrad pre riadenie katastrof a núdzových situácií však informuje, že šlo o niečo menšie zemetrasenie s magnitúdou 7,6 a vo väčšej hĺbke.

V utorok nadránom hlásili z Turecka už tretie zemetrasenie, tentokrát s magnitúdou 5,6. Zasiahlo strednú časť krajiny, informovalo Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC). Zemetrasenie bolo v hĺbke 2 kilometre, uvádza The Independent.

Prvé zemetrasenie pocítili v pondelok o 4:17 h miestneho času (2:17 h SEČ). Jeho významná sila spôsobila, že otrasy hlásili aj vo vzdialenej Ankare, no dokonca aj na Cypre, v Libanone, v pásme Gazy či v egyptskej Káhire, ktorá je vzdialená viac ako 900 kilometrov.

Epicentrum sa nachádzalo severne od tureckého mesta Gaziantep. V provincii Malatya sa zrútilo najmenej 130 budov. Počas zemetrasení bol v Gaziantepe poškodený aj historický hrad z rímskej éry, o čom informujeme ďalej v článku. Poškodené boli i viaceré letiská, pričom na jednom došlo k úplnému rozpolteniu, ukazujú zábery na sociálnych sieťach.

Zemetrasenie v pondelok zasiahlo aj americký štát New York, informujeme v tomto článku.

Slovensko pomôže

Dočasne poverený premiér Eduard Heger na sociálnej sieti informoval, že Slovensko sa zapojí do pomoci Turecku po ničivom zemetrasení, ktoré si vyžiadalo stovky obetí. Do krajiny odletelo 10 hasičov a 5 horských záchranárov so špeciálne vycvičenými psami a potrebnou technikou

„Moje myšlienky smerujú k pozostalým v Turecku a Sýrii. Úprimnú sústrasť,“ napísal Heger.

Pred druhým zemetrasením pomoc avizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

„Moje myšlienky a sústrasť smerujú všetkým, ktorých postihlo ničivé zemetrasenie v Turecku a Sýrii. Slovensko je pripravené pomôcť,“ napísala Čaputová.

Podľa tureckého prezidenta Erdogana zatiaľ oficiálne ponúkli pomoc desiatky štátov vrátane Česka. Praha na pomoc Turecku vyšle špeciálny záchranný tím USAR.

Štáty Európskej únie spolu mobilizovali viac ako 10 pátracích a záchranných tímov. Medzi ďalšie krajiny, ktoré Turecku a Sýrii ponúkli pomoc, patria napríklad USA, Spojené kráľovstvo, Izrael, Rusko a Čína.

Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi SAV. Odborník vysvetlil, že v oblasti dochádza k silným zemetraseniam vzhľadom na komplikovanú geológiu, kde sa stretávajú tri litosférické dosky.

Zábery na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach sa objavujú zábery hrozivých následkov zemetrasenia. Podľa miestnych obyvateľov ich mestá vyzerajú ako vojnová zóna. Po zemetrasení Turci zaznamenali ešte najmenej 20 dotrasov, pričom najsilnejší z nich dosiahol magnitúdu 6,6. 

Videá a zábery z ničivého zemetrasenia nájdeš na druhej strane. >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, The Guardian, Twitter/jj_natamanggala, Twitter/Nexta, Twitter/Quran & Hadith, TASR, Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR , Twitter/Mark, Daily Sabah, Twitter/BNO News Live, The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá