Heger chystá plán, ak zdravotníctvo skolabuje. Zháňa lekárov u susedov

  • Ak by sa lekári a vláda nedohodli, tisícky lekárov by dali výpoveď
  • Minister Lengvarský hovorí, že rokovania stoja na jednom bode
heger
TASR/Martin Baumann
  • Ak by sa lekári a vláda nedohodli, tisícky lekárov by dali výpoveď
  • Minister Lengvarský hovorí, že rokovania stoja na jednom bode

Do úplného kolapsu zdravotníctva ostáva pár dní a vláda okrem rokovania hľadá riešenia. Na stole je aj núdzový stav, no premiér Eduard Heger na stretnutí premiérov V4 hovoril aj o tom, že v prípade výpovedí lekárov by sme sa mohli obrátiť na nich.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) požiadal predsedov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Deklarovali mu ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc.

O konkrétnych číslach sa nerozprávali, premiéri susedných krajín majú podľa Hegera preveriť možnosti. V prípade hospitalizácií v nemocniciach na pohraničí vedia tiež poskytnúť svoje kapacity. Informoval o tom po štvrtkovom samite predsedov vlád V4 v Košiciach.

Zdravotná starostlivosť je ohrozená

Prípadný odchod lekárov môže ohroziť poskytovanie urgentnej starostlivosti v niektorých pracoviskách Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Vo štvrtok to vyhlásil jej riaditeľ Alexander Mayer. Verí, že napokon príde medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) k dohode.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský verí, že vláda sa s lekármi nakoniec dohodne a ku kolapsu zdravotníctva nedôjde. Povedal to na tlačovej besede po rokovaní s Lekárskym odborovým zväzom.

Ministerstvo zdravotníctva SR dosiahlo s Lekárskym odborovým združením (LOZ) konsenzus na siedmich bodoch memoranda, píše SITA. „Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany,“ povedal. Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily s inými ministerstvami.

V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané,“ tvrdí minister. Problematický podľa neho zostáva len ôsmy bod, a to zvýšenie platov lekárov, ktorý však nie je v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.

Dohoda bola na dosah

Zástupcovia lekárov a zdravotníkov sa s vládou dnes opäť nedohodli. Ministra financií Igora Matoviča vyzvali, aby si sadli za rokovací stôl v záujme dosiahnutia dohody. Zatiaľ výpovede lekárov stále ležia na stole ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO) a situácia zostáva napriek rokovaniam bez výslednej dohody.

Desaťtisícové šeky ministra financií Igora Matoviča neriešia problémy slovenského zdravotníctva. Na štvrtkovom brífingu to povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Tvrdí, že toto opatrenie neprinesie stabilitu a nepritiahne nových kolegov do nemocníc. „Potrebujeme v nemocniciach nových lekárov, toto nerieši problém nedostatku lekárov,“ uviedol.

Predseda LOZ tvrdí, že jemu by štát vyplatil 27-tisíc eur. „Odmietam 27-tisíc eur od Igora Matoviča,“ povedal. Šéf LOZ tiež popiera to, že by lekárski odborári predložili vláde nové požiadavky za desiatky či stovky miliónov eur. Odborári na rokovaniach s rezortom zdravotníctva podľa neho v stredu riešili len technické veci k pracovným zmluvám.

„Táto debata bola zneužitá, vyvolala zbytočné emócie,“ zdôraznil. Ministra financií Igora Matoviča požiadal, aby situáciu neburcoval, ale, naopak, upokojoval.

Nechceme nič navyše

Všetkých osem požiadaviek je podľa Visolajského pôvodných, nepribudli žiadne nové a LOZ ani nežiada nič navyše. „Obidve strany spravili míľové kroky a veľa kompromisov,“ povedal. Zdôraznil, že lekárskym odborárom nejde o to, aby boli zvýšené mzdy lekárov. Žiadajú od vlády lepšie podmienky pre medikov, lekárov a zdravotníkov vo všetkých sférach.

Treba nastaviť systém odmeňovania tak, aby to prilákalo lekárov zo zahraničia,“ tvrdí. Má obavy z toho, ako chce vláda tento proces vyriešiť k 1. decembru a kritizuje rétoriku predstaviteľov vlády, ktorá podľa neho len burcuje nepríjemnú atmosféru. Rokovania budú pokračovať v najbližších hodinách.

Minister financií Igor Matovič v stredu namiesto zvýšenia platov lekárov ponúkol všetkým zdravotníkom stabilizačný príspevok. Ten by mal na tri roky dosiahnuť pre atestovaného lekára 10-tisíc eur, plus ďalších 1 000 eur za každý rok praxe, maximálne 30-tisíc eur. Pre neatestovaného lekára by príspevok predstavoval 10-tisíc eur a pre ostatných zdravotníkov 5-tisíc eur.

Vieme to vyplatiť z usporeného na tento rok, čo je alternatíva voči ponuke LOZ,“ povedal. Suma stabilizačného príplatku sa má vzťahovať na prácu pri plnom úväzku. Celý balík finančných prostriedkov pôvodne určený v rozmedzí rokov 2023 až 2025 by tak vláda zdravotníkom vyplatila už v decembri tohto roka. Vyplatenie takéhoto príspevku lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom by si vyžiadalo 400 miliónov eur.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá