Heger: Epidemická situácia sa zlepšuje, ale poľaviť nesmieme. Vydržme ešte do Veľkej Noci

  • Sledované ukazovatele klesajú a všetky sú vo výrazne pozitívnom trende
  • Kľúčová bude Veľká Noc, nesmieme poľaviť
  • Slovensko zabezpečuje dva druhy monoklonálnych protilátok na liečbu COVIDu
mapa-23-03
COVID automat od 29. marca, MZSR
  • Sledované ukazovatele klesajú a všetky sú vo výrazne pozitívnom trende
  • Kľúčová bude Veľká Noc, nesmieme poľaviť
  • Slovensko zabezpečuje dva druhy monoklonálnych protilátok na liečbu COVIDu

Eduard Heger, dočasne poverený vedením ministerstva zdravotníctva, ukázal najnovšie čísla. Epidemiologická situácia sa podľa neho výrazne zlepšila. Minister poďakoval všetkým Slovákom za to, že dodržiavajú opatrenia a vďaka tomu sa u nás situácia veľmi zlepšuje.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura však dodáva, že hoci to vyzerá dobre, na uvoľňovanie ešte čas nenastal. Zvlášť by sme si mali dať pozor na obdobie sviatkov. Veľká Noc 2021 bude iná, ako tá vlaňajšia a z hľadiska vývoja situácie kľúčová.  „Najbližšie týždne a mesiace si nemôžeme povedať, že opatrenia hodíme do vzduchu,“ dodal Eduard Heger.

 

Sledované ukazovatele klesajú a všetky sú vo výrazne pozitívnom trende. Najužším profilom sú však podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Petra Stachuru stále lôžka s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Rezort však očakáva, že v najbližších dňoch až týždňoch sa začne pozitívne upravovať aj tento ukazovateľ.

COVID automat sa bude od pondelka opäť meniť, pribudlo červených okresov a v mnohých sa situácia zlepšila. Tie sú na mapke zvýraznené zelenou bodkou. Máme však aj okresy, kde sa epidemiologická situácia zhoršuje, tie sú vyznačené červenou bodkou. COVID automat je zatiaľ celý čierny, no ak počet hospitalizovaných ľudí klesne pod 3 000, bude možné ho aktivovať.

zdroj: MZSR

Ako Stachura dodal, Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami klesá v počte incidencie na COVID-19, a to pri antigénových aj PCR testoch. Klesajúce ukazovatele podľa neho môžu „napĺňať jemným optimizmom“. Mierne zlepšenie je aj pri kapacite kyslíkových lôžok, aktuálne je COVID pozitívnymi pacientmi obsadených 3 300. Znížil sa denný priemer úmrtí aj reprodukčné číslo. Od budúceho týždňa bude vo štvrtom stupni varovania 14 okresov, v treťom stupni 58. Do druhého stupňa sa zaradí sedem okresov.

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková informovala, že do konca apríla by malo na Slovensko prísť 402-tisíc vakcín od Pfizeru, 116-tisíc vakcíny Moderna a takmer 382-tisíc AstraZaneca. Dodala, že percento zaočkovanosti v zariadeniach sociálnych služieb postupne stúpa, 60 % z nich je zaočkovaných aspoň prvou dávkou a 29 % druhou dávkou.

Eduard Heger, dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva tiež doplnil, že z 28 úloh, ktoré vzišli zo stretnutia odborníkov a vedcov s premiérom, je splnených 17, zvyšných 11 je v procese a nesplnených je teda nula. Vyvrátil tým informácie, že vláda na stretnutí s vedcami neschválila nič.

Pribudlo 1 281 nakazených a desiatky úmrtí. Nebojte sa, dobre bude, odkazuje Matovič

Slovensko získa účinné lieky na COVID

Slovensko je momentálne v procese zabezpečovania a obstarávania dvoch druhov monoklonálnych protilátok. Ide o Bamlanivimab a Regeneron. Na pravidelnej utorňajšej tlačovej besede k aktuálnej epidemickej situácii o tom informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

Ako uviedla, tieto látky sú odporučené osobám, u ktorých je predpoklad, že priebeh ochorenia COVID-19 by u nich mohol mať fatálne následky. Ide napríklad o pacientov po transplantácii orgánu či ľudí s BMI nad 40. V prípade Bamlanivimabu má ministerstvo zdravotníctva záujem kúpiť 15-tisíc dávok. Čo sa týka Regeneronu, rezort momentálne finalizuje spoločné verejné obstarávanie na úrovni Európskej komisie. Ministerstvo prejavilo záujem o 5-tisíc molekúl.

Monoklonálne protilátky sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránili. Vakcíny poskytujú aktívnu imunitu tým, že pomáhajú telu vytvárať si vlastné protilátky, aby sa chránil,“ vysvetlila štátna tajomníčka. Ako dodala, monoklonálne protilátky sú osobité v tom, že vedia rýchlejšie pomôcť.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá