Heger: Pľúcne ventilácie máme obsadené na 100 %. Už máme na stole aj požiadavku na chladiarenský box pre mŕtvych

  • Predseda vlády Slovenskej republiky informoval o aktuálnej situácii, ktorá je kritická
  • Nemocnice sú tesne pred kolapsom
Ilustračný obrázok
TASR/AP Photo/Vadim Ghirda, TASR/Martin Baumann
  • Predseda vlády Slovenskej republiky informoval o aktuálnej situácii, ktorá je kritická
  • Nemocnice sú tesne pred kolapsom

Premiér Eduard Heger počas štvrtkového večera priniesol negatívne správy. Uviedol, že nemocnice sú pred kolapsom a objasnil situáciu súvisiacu so zmenou COVID automatu. Predseda vlády tiež informoval o tom, že pľúcne ventilácie sú obsadené na 100 %.

Otázka života a smrti

Podľa Eduarda Hegera sa Slovensko dostalo do štádia, kedy je nutné opäť spraviť ťažké a najmä zodpovedné rozhodnutia. Poukazoval tak na zmenu COVID automatu, ktorý bol schválený vládou.

„Preto sme na vláde vypočuli odporúčanie konzília odborníkov a schválili nový covid automat. Ten bude len dočasný (verím, že max. 3 týždne) a podľa vývoja situácie opatrenia buď zmiernime alebo ešte sprísnime,“ objasnil Slovákom Heger.

Poukázal tiež na to, že nový COVID automat sprísňuje pravidlá najmä pre nezaočkovaných, práve preto, že ich je v nemocniciach drvivá väčšina.

Toto rozhodnutie sa vláde neschvaľovalo ľahko, ale pri len 45 % zaočkovanosti občanov musíme spomaliť nákazu. Je to doslova otázka života a smrti. Nemocnice sú pred kolapsom, pľúcne ventilácie majú obsadené na 100 %,“ podotkol premiér.

Spojme sily

O tom, že je situácia naozaj vážnou, svedčia aj prosby vyčerpaných zdravotníkov. „Prosia nás, aby sme zasiahli, lebo nechcú viac rozhodovať o tom, koho napoja na pľúcnu ventiláciu a koho vystavia riziku smrti. Už máme na stole aj požiadavku na chladiarenský box pre mŕtvych,“ píše s hrôzou na sociálnej sieti.

Dodal, že opomenúť nemôžeme ani opätovné odkladanie operácií a zákrokov, čím sa môže ohroziť zdravie každého jedného z nás. Zastáva názor, že nemocnice sú tu pre všetkých, aj pre zaočkovaných. Preto musíme rastúcu vlnu spomaliť.

zdroj: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda

„Žiaľ, svojimi životmi na to doplácajú hlavne nezaočkovaní a sú obete tých, ktorí nemilosrdne zneužívajú pandémiu na politické ciele. Neverte opozícii, že delíme ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných. Na zaočkovaných a nezaočkovaných rozdelil ľudí COVID. My v skutočnosti obe skupiny chránime,“ uzatvára Heger a žiada ľudí aby spojili sily.

Zdroj: Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie