Heger považuje za chybu očkovacie termíny pre mladých. Prezradil, kedy môžeme začať očkovať Sputnikom

  • Predseda vlády Eduard Heger uviedol, že bolo chybou, že sa ponúkli termíny pre mladých ľudí
  • Heger povedal, že veková hranica na očkovanie Pfizerom sa bude znižovať
  • Zaočkovanie nebude pravdepodobne podmienkou pre vstup do niektorých zariadení, ako je to v Maďarsku
  • Slovensko je pripravené očkovať Sputnikom V len čo prídu výsledky z Maďarska
  • Heger je zaočkovaný vakcínou od spoločnosti AstraZeneca
Heger očkovanie
TASR/Martin Baumann
  • Predseda vlády Eduard Heger uviedol, že bolo chybou, že sa ponúkli termíny pre mladých ľudí
  • Heger povedal, že veková hranica na očkovanie Pfizerom sa bude znižovať
  • Zaočkovanie nebude pravdepodobne podmienkou pre vstup do niektorých zariadení, ako je to v Maďarsku
  • Slovensko je pripravené očkovať Sputnikom V len čo prídu výsledky z Maďarska
  • Heger je zaočkovaný vakcínou od spoločnosti AstraZeneca

Predseda vlády Eduard Heger v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko uviedol, že bolo chybou, že sa ponúkli termíny pre mladých ľudí, predtým než sa zaočkujú starší ľudia.

Heger uviedol, že je dôležité mať „spravodlivosť“ aj „citlivosť“ pri očkovacej stratégii. „Preto som rád, že pán minister zdravotníctva zastavil očkovanie mladých. Aj keď chápem, že to môže spôsobiť komplikácie. Je dôležitejšie, aby vakcínu Pfizer dostávali postupne staršie ročníky,” uviedol Heger. Premiér uviedol, že zároveň nevie posúdiť detaily situácie pri rušení termínov mladých ľudí.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Je úplne kľúčové, aby sme ochránili týchto ľudí. Očkovanie je najlepšia zbraň, ktorú pri pandémii máme,“ uviedol Heger a zároveň dodal, že je dôležité, aby sa najskôr zaočkovali ročníky nad 40-60 rokov až potom teenageri. 

Prihlásenie mladých do čakárne je podľa Hegera správna vec, chybou ale bolo, že boli pozvaní na očkovanie.

Vek na očkovanie Pfizerom sa pravdepodobne zníži

Predseda vlády uviedol, že sa plánuje postupne znižovať hranica na podanie vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. V súčasnosti sa vakcína podáva vekovej skupine 60 rokov a vyššie a zároveň vekovej skupine od 16-17 rokov. „Máme tu staršie ročníky, ktoré sú niekedy váhavé alebo sa chcú zaočkovať inou vakcínou ako AstraZeneca, tak čakajú. Práve preto potrebujeme posúvať hranicu Pfizeru nižšie, pretože tieto ročníky sú aj rizikovejšie“ vysvetlil Heger.

Podľa neho by sa mala znížiť veková hranica od 59 rokov a nižšie.

zdroj: TASR/DPA Robert Michael

Priznal, že problémom pre vakcináciu Pfizerom by mohli byť veľkokapacitné strediská, ktoré nedisponujú mraziarenským vybavením, potrebným pre skladovanie vakcíny Pfizer alebo Moderna. Tie sa musia skladovať v ultrachladných podmienkach. Podľa neho by sa však tento problém mohol vyriešiť v priebehu niekoľkých dní.

Premiér uviedol, že v nasledujúcich dňoch zosilnie vakcinačná kampaň, pretože „vakcinácia je nástroj, ktorým sa dostaneme z pandémie čo najrýchlejšie“. On sám sa dal dnes zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

zdroj: TASR/Martin Baumann. Predseda vlády SR Eduard Heger dostáva prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19, v sobotu 1. mája 2021 v Bratislave.

Vakcinácia pravdepodobne nebude podmienkou 

Na pretras sa dostali aj vakcinačné pasy. V Maďarsku sa dnes začalo uvoľňovanie opatrení pre ľudí, ktorí prekonali koronavírus alebo sa zaočkovali. Tí majú nárok na imunitný preukaz. Zaočkované osoby s takýmto preukazom môžu od 1. mája vstúpiť do jedální v interiéri, hotelov, divadiel, kín, kúpeľov, telocviční, knižníc, múzeí a iných rekreačných zariadení.

Česko zas začne testovať digitálny zelený pas Európskej únie, ktorý má umožniť slobodné cestovanie po EÚ.

Vakcína je ako nepriestrelná vesta, tvrdí Orbán. Maďarsko uvoľňuje opatrenia pre očkovaných, skúša vlastný COVID pas

Premiér sa domnieva, že postupne nebudú potrebné tvrdé pandemické opatrenia. Pravdepodobne nebudeme ani požadovať vakcináciu pre uvoľnenie opatrení alebo vstup do vybraných zariadení. Premiér ale nevylúčil ani túto možnosť, ak nastane stagnácia vo vakcinácii. Na túto tému sa vedie v súčasnosti diskusia.

Či budeme čakať na Rusov nevedno 

Heger tiež zopakoval, že Slovensko je pripravené začať očkovať ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V, ak dobre dopadnú testy v laboratóriách v Maďarsku. Či budeme musieť čakať na ruskú stranu, ktorá teraz testuje vlastné vakcíny, je na dohode ministra zdravotníctva a Rusov.

Dodal, že chcú očkovať tým, čo zatiaľ prišlo na Slovensko, a podľa vývoja sa budú uchádzať o dodávky vakcíny Sputnik V na máj či jún. „My potrebujeme začať očkovať. To je to dôležité. Samozrejme, pre mňa je zase dôležité, aby tá vakcína, ktorou očkujeme, bola bezpečná, a preto čakáme na výsledky testov,“ vysvetlil.

V súvislosti s vakcínou Sputnik V uviedol, že nevidí dôvod, aby sa investoval čas do toho, ako bola zmluva napísaná, ale aby sa zaistila kolektívna imunita. 

Zdroje: SITA, Sobotné dialógy 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech