Matovič opäť vyčíňal. Našich vedcov nazval zlomyseľnými ľuďmi a uviedol, že Rusi majú obavy, či s vakcínami nemanipulovali

  • Rusi si od Slovenska vyžiadali vzorky vakcín Sputnik V na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu
  • Premiér Eduard Heger a ani minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nevyjadrili k dôvodu, prečo tak Rusi učinili
  • Minister financií ale tvrdí, že pozná dôvod
  • Podľa neho si chcú byť istí, či „zlomyseľní ľudia“ s vakcínami u nás nemanipulovali
Igor Sputnik
SITA/AP, Jana Birošová, Matias Delacroix
  • Rusi si od Slovenska vyžiadali vzorky vakcín Sputnik V na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu
  • Premiér Eduard Heger a ani minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nevyjadrili k dôvodu, prečo tak Rusi učinili
  • Minister financií ale tvrdí, že pozná dôvod
  • Podľa neho si chcú byť istí, či „zlomyseľní ľudia“ s vakcínami u nás nemanipulovali

Rusi si vyžiadali od Slovenska vzorky vakcín Sputnik V na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu.

V stredu ráno poputovalo 600 dávok vakcíny zo skladov Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch naspäť do Ruska. Informovali o tom TV Noviny televízie Markíza, pre ktorú konateľ Imuny potvrdil, že ich odviezol na letisko do Viedne a oddiaľ cestovali lietadlom do Moskvy.

Česi sa pýtajú, kde sú vakcíny, ktoré im nasľubovali „priateľské“ krajiny. Svoju časť nedodalo ani Slovensko

Bude to trvať aj mesiac, tvrdí minister zdravotníctva 

V diskusnej relácii Na Telo plus minister zdravotníctva Vladimír Lengvarsky uviedol, že ruská strana si vyžiadala 600 dávok vakcíny, 300 z prvej dávky a 300 z druhej, na svoju vlastnú kontrolu. „Vypýtali si mesiac na to, to aby si to skontrolovali sami, vo svojej réžii,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Definitívne rozhodnutie o očkovaní ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku podľa neho padne až po tejto skúške, uvádza SITA.

zdroj: SITA/AP, Zoltan Balogh

Premiér Eduard Heger sa v štvrtok v relácii Braňa Zavodského na rádiu Expres k dôvodu, prečo si ruská strana vyžiadala Sputnik V, nevyjadril. Uviedol, že tak musia urobiť samotní ruskí partneri.

Heger uviedol, že Slovensko čaká na výsledky z maďarského laboratória. Ak budú v poriadku, môžeme začať očkovať. „Ak Rusi budú chcieť, aby sme ešte počkali možno týždeň, kým si oni vyhodnotia výsledky, tak to je na dohode medzi ministrom zdravotníctva a ruskými partnermi,“ dodal.

Čas sa ale kráti. Vakcínam dodaným na Slovensko končí exspirácia v júli tohto roka. 

Vrátenie vakcín nevysvetlil ani minister zdravotníctva.

Matovič ako jediný uviedol, prečo Rusi testujú svoje vlastné vakcíny

Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič si ale myslí, že dôvod pozná. „Ruská strana má obavy, či nebolo s tými vakcínami zo strany tých zlomyseľných ľudí nejakým spôsobom manipulované. Tak si zobrali niekoľko stoviek k sebe do Gamalejového inštitútu na pretestovanie, či sú v poriadku,“ uviedol Igor Matovič v Televíznych novinách televízie Markízy. Tými zlomyseľnými ľuďmi pravdepodobne myslí vedcov zo Štátneho ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). So šéfkou ŠÚKL-u Zuzanou Baťovou má bývalý premiér dlhodobý spor, práve kvôli Sputniku. V minulosti ju viackrát obvinil, že klame

zdroj: SITA/Marek Lukáč

ŠÚKL uviedol, že šarže vakcíny Sputnik V použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké vlastnosti, ako šarže dovezené na Slovensko. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) to konštatoval vo svojom oficiálnom stanovisku. Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, tieto vakcíny však podľa štátneho ústavu spája len názov.

Hovorkyňa ŠÚKL-u Magdaléna Jurkemíková uviedla, že zverejnená zmluva s výrobcami Sputnika V vyvracia obvinenia voči ním. „Zmluva takisto hovorí, že Sputnik V predstavuje trademark, teda obchodnú značku spájajúcu rôzne vakcíny, čo bolo potvrdené aj výrokom, že zloženie a určité časti vakcíny môžu byť predmetom zmeny,“ cituje hovorkyňu Teraz.sk.

Sputnik má problémy aj Brazílii

Sputnik V pohorel aj Brazílii. Premiér Eduard Heger sa v relácii Braňa Závodského vyjadril, že nie je biochemik a posudzovanie tejto záležitosti nechá na kompetentné orgány.

Brazílsky regulačný úrad pre lieky Anvisa vo štvrtok oznámil, že rozhodnutie neschváliť ruskú vakcínu Sputnik V bolo založené na údajoch samotného tvorcu tejto vakcíny, informovala agentúra AFP. Tvorca vakcíny predtým vo štvrtok oznámil, že úrad Anvisa zažaluje za očierňovanie.

Sputnik V dostal stopku v ďalšej krajine. Vakcína obsahuje nebezpečný adenovírus, ktorý je v tele schopný množiť sa

Úrad Anvisa ešte v pondelok odmietol schváliť ruskú očkovaciu látku aj jej dovoz do Brazílie. Rozhodnutie bolo podľa AFP založené na tvrdeniach, že vakcína obsahuje živú verziu bežne sa vyskytujúceho vírusu spôsobujúceho prechladnutie. Tieto informácie regulačnému úradu poskytol samotný výrobca Sputnika V, píše AFP. Brazílčania sa tiež sťažovali na chýbajúcu dokumentáciu.

„Tvorca Sputnika V podniká v Brazílii právne kroky proti Anvise za očierňovanie, pretože vedome šíri nepravdivé a nepresné informácie,“ uviedol vo štvrtok na oficiálnom twitterovom účte Sputnika V Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, ktorý vakcínu vyvinul.

zdroj: SITA/AP, Saeed Kaari

Problematické sú bunky na kultiváciu adenovírusu

Jedno z tvrdení brazílskeho úradu sa týkalo zistenia, že bunky, ktoré sa používajú na kultiváciu adenovírusu vo vakcíne, umožňujú, aby sa adenovírus nadmerne replikoval.

Brazílsky úrad vyslovil obavy, že ak by sa takáto vakcína použila, mohlo by to viesť k zdravotným komplikáciám a v krajnom prípade až k smrti. Platí to najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom a respiračnými ochoreniami.

Antonio Barra Torres, riaditeľ regulačného úradu Anvisa, obvinenia v súvislosti s „klamstvom a šírením falošných informácií“ o replikácií adenovírusu odmietol.

Zdroje: TV Noviny, SITA, Braňo Závodský Naživo, TASR, TV Noviny, Teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK