ZMLUVA O NÁKUPE SPUTNIKA V: Obsahuje množstvo nezrovnalostí a nonsensov, nad ktorými ľudia krútia hlavami

  • V zmluve, ktorá bola zverejnená vo štvrtok, sa nachádza hneď niekoľko zaujímavostí
  • Za kompletnú dodávku vakcín Sputnik V by malo Slovensko zaplatiť 19,9 milióna dolárov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/AP Photo/Matias Delacroix TASR/AP/Robert Michael,
  • V zmluve, ktorá bola zverejnená vo štvrtok, sa nachádza hneď niekoľko zaujímavostí
  • Za kompletnú dodávku vakcín Sputnik V by malo Slovensko zaplatiť 19,9 milióna dolárov

Nakoľko o potrebe zverejnenia zmluvy o nákupe vakcín Sputnik V hovorilo viacero osôb vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, máme ju možnosť od včerajšieho dňa vidieť. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv, no viacerí po jej prečítaní krútia hlavami.

Take or pay

Na úvod je dobré uviesť cenu spomínanej vakcíny. Pri kompletnej vakcíne ide o sumu 19,90 dolára. Pri jednej zložke zas hovoríme o 9,95 dolároch, čo je v prepočte viac ako 8 €. Nakoľko si podľa zmluvy Slovensko objednalo 1 milión dvojzložkových vakcín Sputnik V, za kompletnú dodávku by malo Slovensko zaplatiť 19,9 milióna dolárov.

Okrem informácií, ktoré spomenieme nižšie, je zaujímavosťou aj to, že zmluva vstúpila do platnosti 27. februára. Aspoň tak je to v nej uvedené. To znamená, že to bolo približne o týždeň skôr, ako vakcínu teatrálne vítal expremiér Igor Matovič na košickom letisku.

Ako píše aj advokátka Lucia Plaváková, ktorá v parlamentných voľbách vo februári 2020 kandidovala za koalíciu PS/SPOLU, v zmluve sa nachádza klauzula o tom, že ak si neobjednáme všetky ďalšie dávky vakcíny, čo by znamenalo 2 milióny kusov, musíme po podpise zmluvy tak či onak za všetky zaplatiť. Kupujúci je teda podľa zmluvy povinný zaplatiť 100 % sumy aj napriek tomu, že by si neobjednal dohodnuté množstvo očkovacej látky.

Naopak, kupujúci, v tomto prípade Slovensko môže od zmluvy odstúpiť v prípade, že dodávateľ nebude schopný poskytnúť minimálne 50 % dodávok podľa stanovenej dohody.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/AP

Za nežiadúce účinky nezodpovedajú

Azda najväčším šokom bol pre mnohých odsek, ktorý hovoril o tom, že ruská strana neberie žiadnu zodpovednosť za prípadné vedľajšie účinky. Za ne podľa zmluvy preberá zodpovednosť kupujúci, čiže opäť Slovensko.

Lucia Plaváková tiež na svojej sociálnej sieti poukázala na časť zmluvy, ktorá hovorí o tom, že ak by jedna strana prezradila detaily obchodu tak, že o tom druhá strana nebude vedieť, hrozí jej buď pokuta do sumy milióna dolárov, alebo do výšky spôsobenej škody.

Za zverejnenie zmluvy je tam sankcia, minimálne vo výške 1 milión dolárov. T.j. Krajčí podpísal zmluvu, ktorá za dodržanie slovenského zákona určuje sankciu! Zdravím prokuratúru,“ píše Lucia na svojom Facebooku.

K situácii sa vyjadril aj Miroslav Kollár, ktorý uviedol, že vyzýva expremiéra Matoviča, aby sa čo najskôr verejne ospravedlnil šéfke ŠÚKL, Zuzane Baťovej.

Sputnik V
zdroj: TASR/AP Photo/Matias Delacroix
Zdroje: crz.gov.sk, Facebook/Lucia Plaváková, Facebook Miro Kollár

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech